İngilizce’yi Geliştirmek için 10 İngilizce Okuma Kitabı Önerisi - Wordly

İngilizce’yi Geliştirmek için 10 İngilizce Okuma Kitabı Önerisi


İngilizce’yi Geliştirmek için 10 İngilizce Okuma Kitabı Önerisi

İngilizce öğrenmenin ilk adımı kelimeleri öğrenmektir. Kelime öğrenmeden İngilizce öğrenmek imkansızdır. Hatta kelimeleri bilmenin grameri bilmekten daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü zor durumlarda gramer kurallarına dikkat etmeden kelimeleri yan yana koyarak problemimizi diğer tarafa aktarabiliriz. Kelimeleri öğrenmenin en iyi yolu, çok sayıda kelimeyi birleştiren bir yöntem seçmektir, yani İngilizce kitap okumaktır. Ancak ön koşulumuz, bir kitabı okumaya başladığınızda, kendi seviyenizde veya seviyenizin bir adım altında olan kitaplarla başlamanız gerektiğidir. Eğer İngilizce seviyenizi bilmiyorsanız, internette bulabileceğiniz birkaç soruluk seviye tespit testlerini tamamlayabilir ve seviyenizi öğrenebilirsiniz. İngilizce kitap okuma, bir alışkanlıktır. İngilizce kitap okuma tekniklerini zaman içerisinde öğrenir ve kendi rutininize dahil edersiniz. Bu yazımızda sizler için, İngilizcenizi geliştirdiğiniz süreçte yararlanabileceğiniz on adet kitap önerisine ve bu kitaplar ile ilgili özet bilgilere yer verdik. Yazının devamında ayrıca İngilizce kitap okumanın İngilizcenizi geliştirmedeki rolleri ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz. Hazırsanız çalışmamıza hemen başlayalım.

1. African Safari Adventures / Thomas Walsh 

Seviye: Elementary / Beginner: Başlangıç – A1

Yazar Adı: Thomas Walsh

Sayfa Sayısı: 183

Türü: Macera

Başlangıç seviyesinde İngilizce yetkinliğine sahip kişilerin rahatlıkla okuyabileceği bu kitap, Afrika’da safari konulu bir macera kitabıdır. Olayların Uganda’da geçtiği kitap, gönüllü olarak çalışan bir doktor ve hemşirenin, Kenya, Ruanda ve Tanzanya’ya bir safari düzenlemesi ve olayların gelişmesini konu alıyor. Kitapta geçen olaylar karmaşık gibi gözükse de, akıcı bir anlatım ve basitleştirilmiş bir İngilizce ile yazılması sebebi ile, kitap herkes tarafından rahatça anlaşılabilir. Bu kitabı İngilizce pratik için bir ilk adım olarak görebiliriz.

2. The Three Musketeers (Üç Silahşörler) / Alexandre Dumas

Seviye: Elementary – A2

Yazar Adı: Alexandre Dumas

Sayfa Sayısı: 700

Türü: Macera, Aksiyon

Kitap yaklaşık altı yüz kelime içeriyor. Kitabı satın alırken ve okurken temel seviyenin biraz üzerinde olduğu için dikkatli olmalısınız. Eğer başlangıç seviyesinde bir İngilizceniz var ise, bu kitapla yapacağınız çalışma biraz zor olabilir. Fakat bu da daha güçlü bir çalışma yapmanıza olanak sağlayacaktır. Penguin Readers tarafından sunulan bu kitap kaliteli sayfaları sayesinde sizleri okumaya davet ediyor. Kitabın konusuna gelecek olursak, 1925’te, babasının yönlendirmesinin bir sonucu olarak, D’Artagnan bir silahşör olmak ve krala hizmet etmek için Paris’e gidiyor. Athos, Porthos, Aramis ise yanlış anlaşılmalar nedeniyle birbirleriyle düello yapmak zorunda kaldıklarında D’Artagnan ile karşılaşıyorlar ve ardından birlikte maceralarına başlıyorlar

3. The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü) / L. Frank Baum

Seviye: Pre-intermediate – B1

Yazar Adı: L. Frank Baum

Sayfa Sayısı: 136

Türü: Macera, Fantastik

Oxford University Press tarafından yayınlanmıştır. Oz Büyücüsü’nün konusuna gelecek olursak, Dorothy ve köpeği Toto’nun Kansas’taki evi bir fırtınada hasar görür. Dorothy ve Toto, bu sebeple Oz topraklarında mahsur kalır. Kuzeyli bir büyücü ve Munchkinlerin dinleyicisi olan Dorothy, daha sonra Emerald City’de yaşayan Oz büyücüsünü araştırmaya başlar. Böylece birkaç kişiyle birlikte arkadaşlık kurar ve bu arkadaşları ile sihir ve tehlikelerle dolu bir maceraya atılır. Kitap B1 seviyesindedir ve bu sebeple İngilizce temeli olan kişiler için İngilizcelerini geliştirebilecekleri doğru bir kaynaktır.

4. Treasure Island (Define Adası) / Robert Louis Stevenson

Seviye: Elementary – A2

Yazar Adı: Robert Louis Stevenson

Sayfa Sayısı: 292

Türü: Macera, Fantastik

Ortalama altı yüz kelimelik bir kitap. Temel seviyeyi geçtiyseniz, bu kitabı okumanızı tavsiye edebiliriz. Diğer kitaplar gibi, bu kitap da Penguin Readers tarafından kaliteli kağıt ve çizimlerle oluşturulmuş hoş bir kitaptır. Hırsızlar ve gömülü altının kaderi hakkındaki bu kitap aslında bir çocuk kitabı. Başlangıç ​​seviyelerinden herhangi birindeyseniz, çocuk kitapları ve peri masalları okumaktan çekinmeyin. Kitabı bitirdiğinizde, ne okuduğunuzu anlamanın sevincini hissedeceksiniz. İngilizceye yeni başlayan kişiler için, bu tür kitaplar oldukça faydalıdır.

Pre-Intermediate ve Intermediate (Orta Seviye)

İngilizcede pre intermediate ve intermediate seviyelerde, daha fazla sayıda kelime içeren, karışık hikayeyle karşılaşacaksınız. Sunduğumuz kitapların birçoğu, yine Penguin Readers tarafından yayınlanmıştır. Bunun nedeni, daha uygun fiyatlı ve kolay ulaşılabilir kitaplara sahip olmalarıdır. Orta seviye İngilizce okuma kitabı önerilerimiz ile devam edelm.

5. Skylarks: Detective Derek (Dedektif Derek) / Karen Wallace

Seviye: Upper-intermediate – B2

Yazar Adı: Karen Wallace

Sayfa Sayısı: 47

Türü: Macera, Fantastik

Hikayenin kahramanı Derek bir kedi olsa da onu sıradan bir kedi zannetmeyin. Bu kedi, tuhaf farklılıkları olan bir kedi. Dedektif Derek ve ortağı Norman, diğer tüm kediler farelerden kaçarken çok gizli bir polis operasyonunda çalışırlar. Bu kitap, okurken sizi eğlendirecek, düşüncelerinize ve hayal gücünüze dokunacak harika bir kitaptır. Belirli bir seviyede İngilizce yeterliliği olan kişiler, bu kitap üzerinde bir çalışma yaparak İngilizce pratiklerini artırabilirler.

6. Martin Luther King / Coleen Degnan Veness

Seviye: Pre intermediate – B1

Yazar Adı: Coleen Degnan Veness

Sayfa Sayısı: 46

Türü: Biyografi

Orijinal Amerikan İngilizcesi ile yazılmış bu eserde macera ve korku öğelerine de yer verilmiş. Zaten İngilizce okuyabileceğinizi düşünüyorsanız ve bu bağlamda kendinize bir şeyler eklemenin zamanı gelmişse, bu kitabı size tavsiye edebiliriz. Kitap, Martin Luther’in rüyasıyla ilgili: siyahların ve beyazların birlikte mutlu bir şekilde yaşadığı bir dünya. Amerika’da ellili ve altmışlı yıllarda insanlar hükümete eşit değildi. Ancak King, destekçileriyle birlikte hükümet karşıtı protestolar düzenleyerek bazı değişikliklere öncülük etti. “Rüyası sonunda gerçek oldu mu?” sorusunun cevabını bu kitabı okuyarak alabilirsiniz.

Basit ve günlük İngilizceye alışırsanız, okuduğunuz kitaplar kesinlikle daha da zorlaşacak ve seviyeniz yükseldikçe yeni kelimeler ve cümlelerle karşılaşacaksınız. Ancak bu fantastik, macera hikayeleri ile birlikte akademik, bilimsel kitapları aynı anda okumak daha çok öğrenmenizi sağlayacaktır. Ne kadar farklı şey okursanız, hem diliniz hem de vizyonunuz o kadar gelişecektir.

7. Othello / William Shakespeare

Seviye: Pre intermediate – B1

Yazar Adı: William Shakespeare

Sayfa Sayısı: 157

Türü: Trajedi

Shakespeare İngilizcesi, okuması ve anlaması zor bir İngilizcedir. Fakat endişelenmenize gerek yok, çünkü Shakespeare eserlerinin, daha kolay anlaşılabilmesi açısından, daha basit seviye bir İngilizce ile yayınlanmış olanları da bulunuyor. B1 seviyede bir İngilizce yeterliliğiniz var ise, bu kitap üzerinde kolayca çalışma yapabilirsiniz. Kitabın konusuna gelecek olursak, beş perdelik bir trajedya olan Othello’nun farklı konular üzerinde yoğunlaştığını söyleyerek başlayabiliriz. Aşk, kıskançlık, ahlak, ırkçılık ve ihanet gibi konular üzerinde duran eserde, pek çok kişi yer alıyor ve bu kişilere yüklenen karakteristik özellikler ile farklı mesajlar veriliyor. Okuması oldukça eğlenceli olan bu eseri İngilizce okursanız, dilinizi geliştirmek adına eğlenceli bir adım atmış olacaksınız.

8. The Hunchback of Notre Dame (Notre Dame’ın Kamburu) – Victor Hugo

Seviye: Advanced – C1

Yazar Adı: Victor Hugo

Sayfa Sayısı: 940

Türü: Roman, Drama, Gotik Kurgu

Klasikler arasındaki yerini sağlamlaştıran bir Fransız romanıdır. Esmaralda’nın aşkını ve Esmeralda’ya aşık olanları anlatan kitap, sizleri önemli sosyal problemlerle tanıştıracak. Bu, kitabı bitirdikten sonra zihninize kazınacak bir roman. Kurgunun bu kadar iyi olması İngilizceniz açısından metin içi bir bağlantı sağlayacak ve bu nedenle Fransız kültürünü de öğreneceksiniz. Kitapta kullanılan dil, metaforlar ve ileri seviye kelimeler ile süslendiği için, belirli bir seviye ve üstü İngilizceye sahip olan kişiler, bu kitabı okurken daha rahat olacaktır.

9. Brave New World (Cesur Yeni Dünya) / Aldous Huxley

Seviye: Proficiency – C2

Yazar Adı: Aldous Huxley

Sayfa Sayısı: 272

Türü: Bilim kurgu

Cesur Yeni Dünya, gelecekte genetik mühendisliği çalışmaları ve ilaçların makul kullanımı sonucunda bulunan beyin yıkama yöntemlerinden memnun olan tüketicilerden bahsediyor. Kitaptaki karakterlerden biri olan Bernard Marx geçmişini özlüyor ve bu konuda yalnız görünüyor. Kusurlu bir hayat yaşadığı birkaç Vahşi Rezervasyondan birini ziyaret ederek dertlerinden kurtulabileceğini düşünüyor. İşlerin oldukça karmaşık olduğu bu distopya dünyası, soru sormanıza neden oluyor. Konusu itibariyle karmaşık bir kitap olan Cesur Yeni Dünya, İngilizce seviyesi belirli bir yeterlilik üzerinde olan okuyucular için daha uygundur.

10. Great Expectations (Büyük Umutlar) / Charles Dickens

Seviye: Pre-intermediate – B1

Yazar Adı: Charles Dickens

Sayfa Sayısı: 544

Türü: Roman, Bildungsroman, Grafik Roman, Sosyal Eleştiri, Otobiyografik Kurgu

Büyük Umutlar, Macmillan etiketi ile İngilizceye kazandırılan ve en güçlü yazarlardan Charles Dickens’ın himayesinde okuyabileceğiniz bir kitap. Pip isimli bir karakterin güzel Estella ile tanışması ve ona aşık olmasını konu edinen kitap, temelde bir aşk romanı olarak nitelendirilebilir. Kitap ayrıca, 19. yüzyıl İngiltere’sinin maden köylerindeki zorlu hayatı da yansıtıyor. B1 seviyesinde İngilizce yeterliliği olan kişiler bu kitabı rahatça okuyabilir. Bir seviye altındaki kişiler de kitap üzerine bir çalışma yaparak İngilizcelerini geliştirebilir.

İngilizce Okuma Kitapları ile Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Hepimiz İngilizce kitap okumanın İngilizce öğrenme sürecimize nasıl fayda sağlayacağını biliyoruz. Okumak hem kelime bilginizi, hem gramer bilginizi hem de vizyonunuzu geliştirecektir. Bu sayede, elbette İngilizce yeterliliğiniz de artacaktır. Okuma çalışmaları yaparken, karşılaştığınız farklı kelime ve cümle yapılarını not alarak, bunlar üzerinden detaylı çalışmalar yapabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklar bu konu hakkında daha detaylı bilgi vermektedir.

İngilizce Kitap Okurken Dinlemenin İngilizce Öğrenimine Katkısı

İngilizce öğretimi amacı ile tasarlanmış pek çok kitap yanında bir CD ile beraber satılmaktadır. Bu sayede İngilizce çalışmalarınızı sürdürürken, okuduğunuz metinleri aynı zamanda dinleyebilme imkanı bulursunuz. İngilizce kitap okurken dinlemenin İngilizce öğrenimine katkıları şunlardır:

 • Okuduğunuz kelimelerin telaffuzunu duymak, onları daha doğru bir biçimde öğrenmenizi sağlar.
 • Kelimelere ses olarak da aşina olmanızı sağlar. Bu sayede, televizyon ya da radyoda duyduğunuz kelimeleri algılamanız daha rahat olur.
 • Bazıları için duyarak öğrenmek, öğrenimin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.
 • Farklı aksanlara kulak aşinalığı elde edebilirsiniz.

İngilizce Kitap Okurken Yeni Sözcükler Öğrenmek

Kitap okurken, daha önce aşina olduğunuz ya da olmadığınız pek çok kelime ile karşılaşırsınız. Bu kelimeler üzerine yapacağınız çalışmalar, İngilizce yeterliliğiniz üzerinde de oldukça olumlu sonuçlar verecektir. İngilizcede yeni kelimeler öğrenmenin en kısa yolu İngilizce bir kitap okumaktır. İngilizce kitap okurken yeni sözcükler öğrenmenin İngilizce öğrenimine katkıları şunlardır:

 • Kitabın İngilizce seviyenize uygun olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu durumda, uygun sayıda yeni kelime öğrenecek ve aynı zamanda bu kelimeleri öğrenmek için motive olacaksınız. Aksi takdirde seviyenizin çok üzerinde kitaplar okuyacak ve birçok yeni kelimeyle karşılaşacaksınız. Unutmayın ki bu sürecin size olumlu bir sonuç vermesi için en önemli koşul seviyenize uygun bir kitap okumaktır.
 • Kendinizi ifade ederken, öğrendiğiniz yeni kelimeler ile daha derin diyaloglar kurmaya başlarsınız.
 • İngilizce düşünme becerileriniz de gelişir. Farklı kelimeler öğrenmek, o dilde düşünebiliyor olmanızı da destekleyecektir.

İngilizce Kitap Okurken İngilizce Düşünmek

İngilizce bir kitap okurken İngilizce düşünmek neden önemlidir? Düzenli aralıklarla İngilizce kitap okurken mola vermek, ara vermeden önce okuduğunuz pasajların özeti hakkında İngilizce konuşmak veya düşünmek, İngilizcenizin gelişiminde gözle görülür olumlu bir fark yaratacaktır. İngilizce düşünmenin İngilizce öğrenimine katkıları şunlardır:

 • Kelime öğrenme hızınız artar.
 • Farklı dilde düşünmek, bakış açınızı ve vizyonunuzu genişletir.
 • Yeni öğrenilmiş bilgiyi gerçek hayatta kullanır ve aktifleştirirsiniz.
 • Konuşma hızınız artar.
 • Dilde yanlış yapma riskiniz azalır.

İngilizce Kitap Okumanın İngilizce Tartışmaya Katkısı Nedir?

İngilizce bir kitap okumak, iletişim yeteneğimize de paha biçilmez bir katkı sağlar. İngilizce kitap okumanın İngilizce tartışmaya katkıları şunlardır:

 • İngilizce bir kitap okumak sadece kelime dağarcığımızı değil, aynı zamanda gramer kurallarını, İngilizcede en sık kullanılan ifadeleri, cümle yapılarını da geliştirir.
 • Farklı fikirleri görmek bakış açınızı genişletir.
 • Daha güçlü argümanlarla kendinizi daha sağlam ifade edebilmeniz mümkün olur.
 • Okurken, farklı fikirlere saygı duymayı öğrenirsiniz.
 • Okurken, karşı tarafı dinleyebilmeyi de öğrenirsiniz.

İngilizce Çalışmak İçin İngilizce Kitapları

İngilizce öğrenmek için uygun kitapların kullanılması çok önemlidir. İngilizceyi bir ders gibi çalışmak için de pek çok kitap bulunuyor. Bu amaca yönelik çok popüler kitaplar var, bu kitapların bir listesini ve Cambridge, Pearson gibi yayınların bu tür kitapları ile ilgili bilgileri aşağıdaki başlıklar altında bulabilirsiniz.

1. Cambridge İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Her kitap için altı – yedi dolarlık bir fiyat bulunuyor.

Kitap örneği: Eye of the Storm

İçindekiler: Sesli kitap, ders planları, egzersizler, sözcük testi, basılı ya da dijital kitap

Cambridge seviyesinde okuma kitapları serisinde başlangıç ​​seviyesinden ileri seviyeye kadar yedi seviye vardır. Bu kitapların tümü modern konular üzerine yazılmış orijinal hikayelerdir ve her biri dijital e-kitap biçiminde mevcuttur.

2. Pearson İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Her kitap için altı – on iki dolarlık fiyatlar bulunuyor. Ciltli baskılar ise yirmi dolardan başlayan fiyatlarla sunuluyor.

Kitap örneği: Rip Van Winkle and the Legend of Sleepy Hollow

İçindekiler: Sesli kitap, dijital veya basılı kitap

Pearson, Les Miserables gibi zorlu klasiklerden Love Is Everywhere gibi modern hikayelere kadar geniş bir kitap koleksiyonu sunuyor. Bu koleksiyon içerisinde kurgu ve kurgusal olmayan kitaplar ve birçok farklı tür bulunuyor. İngilizce ileri düzey klasikleri okumak veya en çok satan modern kitaplardan birinin keyfini çıkarmak için bu diziye bir göz atabilirsiniz. Ayrıca koleksiyonda altı seviye bulunduğunun da altını çizelim. İngilizce yeterliliğiniz hangi seviyede olursa olsun, bu koleksiyondan seviyenize uygun bir kitap bulmanız mümkün.

3. Macmillan İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Her kitap için sekiz – on bir dolarlık fiyatlar bulunuyor.

Kitap örneği: The Black Cat: Elementary

İçindekiler: Eser ve yazarı hakkında bilgi, sözcük/deyimler listesi, dijital kitap, sesli kitap, yazılı ve sesli egzersizler, sözcük egzersizleri

Macmillan klasikleri sever ve William Shakespeare ve Sir Arthur Conan Doyle (Sherlock Holmes serisinin yazarı) gibi ünlü yazarların harika eserlerini içerir. Her kitapta kullanabileceğiniz birçok çevrimiçi kaynak vardır, bunlardan bazıları web sitesinde ücretsiz olarak mevcuttur.

4. Collins İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Her kitap için dokuz buçuk dolarlık bir fiyat bulunuyor.

Kitap örneği: The Murder of Roger Ackroyd

İçindekiler: her biyografi için kronolojik açıklama, terimler sözlüğü, öğrenci ve öğretmen kaynakları bulunduran çevrimiçi sınıf, dijital kitap, sesli kitap, kültür ve karakterler hakkında notlar (Agatha Christie eserleri için)

Collins iki İngilizce kitap serisi yayınlamaktadır. Birincisi Agatha Christie’nin gizem türü, ikincisi ise ünlülerin beş veya altı biyografisinden oluşan bir koleksiyon. Her iki seri de ne okuduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak bir dizi kaynakla birlikte gelir. İngilizce öğrenmenin yanı sıra, bu iki kitap serisi size tarih ve kültür hakkında da pek çok şey öğretecektir.

5. Oxford İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Kitabın uzunluğuna ve baskısına göre değişiyor.

Kitap örneği: Journey to the Center of the Earth

İçindekiler: Resimler, terimler sözlüğü, okuma öncesi, esnası ve sonrası için egzersizler, sesli kitap, dijital kitap, her hikayenin başında bir tanıtım yazısı

Bu kitaplardan yararlanabilmeniz için bir uygulama indirmeniz ve uygulama içi satın almalar gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu kitaplarda da altı farklı seviye bulunuyor. Bir başka deyişle, İngilizce yeterliliğiniz ne seviyede olursa olsun, kendinize uygun bir kitap bulabilir, çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Elinizde basılmış bir kopya olsun isterseniz, kitaplara Amazon’un sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

6. Garnet Oracle Okuma Kitapları

Kitap örneği: The Hitchhiker

İçindekiler: Terimler sözlüğü, egzersizler, dijital kitap, renkli resimler ve fotoğraflar

Garnett’in İngilizce okuma kitapları, genç yaştaki insanlar için tasarlanmış olsa da, yetişkinlerin de ilgisini çekebilir. Seri şu anda başlangıç ​​seviyesinden orta seviyeye kadar on altı kitabı kapsıyor, bunların hepsi özellikle İngilizce öğrenenler için yazılmış orijinal hikayelerdir ve hikayenin gelişimi ve eğlencesi titizlikle çalışılmıştır.

7. Helbing İngilizce Okuma Kitapları

Fiyat: Kitabın formatına ve kaynağa göre değişiklik gösteren fiyatlar bulunuyor.

Kitap örneği: Grace and the Double Life

İçindekiler: dinleme aktiviteleri gibi çevrimiçi kaynaklar, okuma öncesi ve sonrası ESL aktiviteleri, kitapta geçen konu ve kültür hakkında bilgiler, dijital kitap, sesli kitap, aynı sayfa üzerinde tanımları verilen sözcükler

Helbling, İngilizce okuma kitapları ve yayına özel olarak hazırlanmış eserler için yeniden yazılmış klasiklerden oluşan bir koleksiyon sunar. Her kitabın örnek sayfalarını ve ses kayıtlarını indirip farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Kitaplar resimlerden oluşan oldukça kısa formlara sahip, yaklaşık kırk sayfa olan kitapları bir solukta okumak mümkün. Bu kitapları doğrudan yayıncıdan sipariş etmenin bir yolu olmasa da, Amazon’da CD’lerin yanı sıra birçok ikinci el kitap da bulabilirsiniz.

İngilizce Okuma Kitapları PDF

Bu başlık altında, yukarıda söz ettiğimiz kitaplar arasından iki tanesinin PDF’ine ulaşabilir ve bu kitaplar üzerinde çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Daha fazla PDF kitap için https://www.birolcakir.net/2016/12/ingilizce-hikaye-kitaplar-level-1-pdf.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Othello / William Shakespeare

Treasure Island / Robert Louis Stevenson

1’den 5’e Her Sınıf İçin İngilizce Okuma Kitapları

Bu başlık altında, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin yararlanabileceği çeşitli okuma kitabı örneklerini listeleyeceğiz.

1. Sınıf öğrenciler i̇çin İngilizce okuma kitapları şunlardır:

 • One Little Kitten
 • Once I Saw a Little Bird
 • The Tailor and his Friend
 • A Little Turtle
 • A Kite
 • Our Tree
 • The Bubble, the Straw and the Shoe
 • If I Were an Apple
 • Three Little Pigs
 • A Happy Child
 • After a Bath
 • Anandi’s Rainbow
 • Flying Man
 • Merry-Go-Round
 • The Tiger and the Mosquito
 • Circle
 • Mittu and the Yellow Mango
 • Clouds
 • Lalu and Peelu
 • Sundari

Bu kitaplar seviye olarak temel seviyede kitaplardır. Birinci sınıf öğrencilerinin rahatlıkla okuyup çalışmalar yapabileceği kitaplardır.

2. Sınıf öğrenciler i̇çin İngilizce okuma kitapları şunlardır:

 • On My Blackboard I can Draw
 • Mr. Nobody
 • Zoo Manners
 • The Grasshopper and the Ant
 • The Wind and the Sun
 • The Mumbai Musicians
 • I Want
 • Curlylocks and the Three Bears
 • First Day at School
 • Storm in the Garden
 • Granny Please Comb my Hair
 • The Magic Porridge Pot
 • Haldi’s Adventure
 • Funny Bunny
 • Rain
 • A Smile
 • I am the Music Man
 • Make it Shorter
 • Strange Talk
 • I am Lucky!

Bu kitaplar birinci sınıf öğrencilerinin çalıştığı kitaplara oranla daha ileri seviye kitaplardır. İkinci sınıf öğrencilerinin rahatlıkla okuyup çalışmalar yapabileceği kitaplardır.

3. Sınıf öğrenciler i̇çin İngilizce okuma kitapları şunlardır:

 • Don’t Tell
 • Good Morning
 • A Little Fish Story
 • My Silly Sister
 • The Story of the Road
 • The Yellow Butterfly
 • Nina and the Baby Sparrows
 • Trains
 • The Enormous Turnip
 • Little Tiger, Big Tiger
 • Bird Talk
 • What’s in the Mailbox?
 • He is My Brother
 • The Ship of the Desert
 • Little by Little
 • Puppy and I
 • The Magic Garden
 • Sea Song
 • How Creatures Move
 • The Balloon Man

Bu kitaplar ise ikinci sınıf öğrencilerinin çalıştığı kitaplara oranla daha ileri seviye kitaplardır. Üçüncü sınıf öğrencilerinin rahatlıkla okuyup çalışmalar yapabileceği kitaplardır.

4. Sınıf öğrenciler i̇çin İngilizce okuma kitapları şunlardır:

 • He is My Brother
 • Sea Song
 • A Little Fish Story
 • How Creatures Move
 • The Yellow Butterfly
 • My Silly Sister
 • Good Morning
 • The Story of the Road
 • The Enormous Turnip
 • What’s in the Mailbox?
 • The Ship of the Desert
 • The Balloon Man
 • Nina and the Baby Sparrows
 • Don’t Tell
 • Little by Little
 • Puppy and I
 • Little Tiger, Big Tiger
 • Trains
 • Bird Talk
 • The Magic Garden

Bu kitaplar ise üçüncü sınıf öğrencilerinin çalıştığı kitaplara oranla daha ileri seviye kitaplardır. Dördüncü sınıf öğrencilerinin rahatlıkla okuyup çalışmalar yapabileceği kitaplardır.

5. Sınıf öğrenciler i̇çin İngilizce okuma kitapları şunlardır:

 • Mieko and the Fifth Treasure
 • The Old Man and the Sea
 • The House On Mango Street
 • A Wrinkle In Time
 • Peter Pan
 • Thirteen Reasons Why
 • The Giver
 • The Outsiders
 • Number the Stars
 • Charlotte’s Web

Bu kitaplar ise dördüncü sınıf öğrencilerinin çalıştığı kitaplara oranla daha ileri seviye kitaplardır. Beşinci sınıf öğrencilerinin rahatlıkla okuyup çalışmalar yapabileceği kitaplardır.

İngilizce Kitap Okumanın İngilizce Pratik Yapmaya Katkısı

İngilizce bir kitap okumak, pratik İngilizce bilgimizi nasıl etkiler? Çalışmamızı bu sorunun cevabı ile sonlandıralım.

 • Kitabın konusu sizin için ilginç veya eğlenceli ise kitap okumak sizin için keyifli bir aktivite olacaktır ve çok önemlidir.
 • Kelimeleri bir cümlede nasıl doğru kullanacağınızı öğreneceksiniz.
 • Başlangıç ​​veya giriş seviyesi düzeyinde bir kitap okumak ve ne anladığınızı görmek sizi motive edecektir.
 • Kelimelerin bağlamsal biçimini, benzer veya eş anlamlı kelimeler arasındaki farkları ve hangi durumlarda kullanılabileceklerini öğreneceksiniz.
 • Kelimeleri, kullanım kurallarını, farklı dil kalıplarını, gramer ilkelerini defalarca görürsünüz ve farkına varmadan öğrenirsiniz.
 • Okumak sadece okuma becerilerinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda dinleme, yazma ve konuşma becerilerinizi de geliştirir.
 • Hikaye kitabının okuyucuları, tümdengelim yoluyla birçok gramer kuralını keşfeder ve edinir. Dil bilgisi derslerini daha kolay anlarlar. Örneğin, 1. Seviye kitapları okuduğunuzda, bir süre sonra 2. Seviye kitaplara geçersiniz ve ne öğrendiğinizi daha iyi anlarsınız.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir