Akademik İngilizce Nedir - Wordly

Akademik İngilizce Nedir


Akademik İngilizce Nedir

Geleceğimiz eğitime bağlıdır. Uygar ülkelerin kalkınmasında, bilimsel ve teknolojik ilerlemede öncü rol oynayan bilgidir ve bizler, eğitimimizi bu doğrultuda inşa ediyoruz. Birey olarak bir kişinin oluşumunda ve gelişiminde eğitimin rolü yadsınamaz. Bu nedenle toplum, eğitimin düzeyine ve kalitesine uygun olarak oluşturulur. Akademik İngilizce, daha çok akademide kullanılan resmi İngilizce anlamında kullanılmaktadır. Bu yazıda sizler için, İngilizce dil kurslarında öğretilen iki tür İngilizce’den biri olan Akademik İngilizce hakkında bilgilere yer verdik.

Akademik İngilizce, cümle yapısı, kelime kullanımı ve yazım gibi özelliklerde günlük İngilizceden farklıdır. Genellikle yüksek öğretim kurumlarında bulunan akademik İngilizce, çoğunlukla derslerde ve bilimsel makalelerde akademik bilgiyi aktarmak için kullanılır. Akademik kariyer hayal edenler, kendi alanlarında literatüre hakim olmak için dünyanın her yerinden akademisyenlerin eserlerini okumalıdır. Daha sonra bu kaynakları kullanarak kendi makalelerini ve tezlerini yazmaları beklenir. Burada tüm bu süreçlerde akademik İngilizce kullanılmaktadır. Günlük dil ile akademik dil arasındaki en büyük fark, nesnel ve resmi bir yapıya sahip olmasıdır. Cümleler genellikle pasif bir yapı ile inşa edilir. Akademik dil, günlük dilden daha resmidir.

Akademik İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmek, akademik alanda, akademik makale okuması ve yazması gerekenler için büyük önem taşımaktadır. Bu makaleleri anlamak için belirli kelimeleri ve bazı terminolojiyi nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Aksi takdirde, hiç bilmediğiniz bir dilde konuşmak istemeyebilirsiniz.

Öğrenme alışkanlıkları ve dilbilgisine ek olarak, akademik İngilizce dört temel noktaya odaklanır: okuma, dinleme, yazma ve konuşma. Akademik İngilizce öğrenmenin temel kuralları aşağıdaki gibidir:

 • Gerektiğinde profesyonel destek alın
 • Dilbilgisi kurallarını tekrarlayın
 • Bağlayıcıları kullanmayı öğrenin
 • Bol miktarda akademik makale okuyun
 • Derslerinizi kaydedin ve sonra bu kayıtlar üzerinde çalışmalar yapın
 • Kendinize bir ders arkadaşı bulun
 • Mantıksal argüman yapısı kurabilmeyi deneyin
 • Karma cümle yapısını öğrenin
 • Yeni kelimeler ve kurallar öğrenin

Akademik İngilizce Çevirisi Nasıl Yapılır?

Akademik çeviri, hataları kabul etmeyen bir çeviri türüdür. Bu nedenle akademik çevirilerin çok dikkatli ve titiz yapılması gerekiyor. Bunu yapmak için bir çeviri kursuna gitmeniz, makaleleri nasıl çevireceğiniz konusunda ciddi araştırma ve eğitim almanız gerekiyor. Akademik çeviri, akademisyenler ve öğrenciler için yüksek düzeyde bilimsel dil kullanan bir çeviri olarak adlandırılabilir.

Akademik çeviri, birçok akademi ve üniversitenin bulunduğu şehirlerde daha fazla ilgi görmektedir. Bir üniversite öğrencisi, öğretim görevlisi ve araştırmacı olarak, akademi topluluğundan birçok kişi araştırmalarını, yayınlarını ve teknik makalelerin çevirilerini uluslararası dergilerde yayınlamak ister. En çok ihtiyaç duyulan makale çeviri hizmetleri Fransızca ve Almanca olarak verilmektedir.

İngilizce şu anda çeviride en sık kullanılan akademik dil olduğundan, İngilizce çeviri teknikleri akademik çeviri temelinde çalışılmalıdır. Çeviri yaparken ilk yapmanız gereken, metni baştan sona okumaktır. Hikayede kullanılan yeri, insanları, zamanı anlamanız ve zihninizde bir proje oluşturmanız gerekir. Daha sonra çeviriye önce paragraflara ve sonra cümlelere bölerek başlayabilirsiniz.

Neden Akademik İngilizce Öğrenilmelidir?

Akademik İngilizce, akademik kariyer planlayan herkes için elbette mutlak bir beceridir. Ancak akademik İngilizcenin kapsamı bununla sınırlı değildir. Akademik İngilizce sadece iyi makaleler yazmakla ilgili değildir. Öğrenci olmayanların bu İngilizce alanında eğitim almalarının birçok nedeni vardır. Akademik İngilizce öğrenmek için bazı temel nedenler şunlardır:

 • İngilizce bir üniversitede okumayı düşünüyorsanız, alacağınoz eğitimde zorlanmamak için kelime bilgisine, yazma becerisine ve gramer bilgisine sahip olmak son derece önemli olacaktır.
 • Bir akademik kurumda veya bir eğitim kurumunda çalışıyorsunuz. Muhtemelen farklı akademik çevrelerle iletişim kuruyorsunuz, bu yüzden akademik İngilizce konuşabilmeniz ve anlayabilmeniz gerekecektir.
 • Okuma kaynağınızı genişletmek istiyorsanız. İngilizce okumayı seviyorsanız, akademik İngilizce öğrenmek size akademik yayınlara ve makalelere erişim sağlayacaktır! Bu sayede merak ettiğiniz pek çok konu hakkında farklı kaynaklardan bilgi alabilir ve kendinizi bu anlamda geliştirebilirsiniz.
 • Akademik İngilizcenin ayrılmaz bir parçası olan sözlük ve yayın formatlarını incelemek, en son bilimsel makaleleri ve konferans bildirilerini okumanızı sağlayacaktır. Standart İngilizce öğrenenlerin bunları okuması zordur. Akademik İngilizcenin kendine ait, özel bir sözlüğü bulunmaktadır.
 • Yazma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız. Akademik İngilizce yazmaya dahil olursanız, hangi alanı kullanırsanız kullanın, yazma stilinizin netliği ve akıcılığında önemli gelişmeler göreceksiniz.

Akademik İngilizce Öğrenmenin Önündeki En Önemli 4 Zorluk Nedir?

Birazdan üzerinde duracağımız, akademik İngilizce öğrenen öğrencilerin önündeki en önemli dört zorluk, üzerlerinde biraz çalışma yapılması durumundan, tüm öğrencilerin aşabileceği türden zorluklardır. Bu zorlukları şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. Karmaşık Cümle Yapısı
 2. Bağlaçların Çokluğu
 3. Karmaşık Sözcük Haznesi
 4. Mantıksal Argüman Yapısı

Dilerseniz, bu başlıklar üzerinden, konu ile ilgili ayrıntılara beraberce göz atalım.

1. Karmaşık Cümle Yapısı

Akademik metinlerde ilk fark edeceğiniz şey, çoğu makale, deneme ve denemedeki cümlelerin karmaşıklığıdır. Bunun nedeni basittir: Akademik İngilizce, karmaşık fikirleri daha iyi aktarmak için daha uzun cümleler kullanır.

Basit ve kısa cümleler İngilizce öğrenme grubunuz için iyi olabilir. Bununla birlikte, karmaşık cümlelerin nasıl oluşturulacağını bilmek, akademik İngilizcede gerektiği gibi, karmaşık bilgileri hedef kitlenize daha iyi aktarmanıza olanak tanır.

Cümleler:

 • Basit olabilir: Kısa cümleler kurulabilir, özne ve fiil içeren kısa cümleler.
 • Birleştirilebilir: İki bağımsız cümle bir araya getirilebilir.
 • Karmaşık olabilir: En az bir yardımcı veya bağımlı cümle içeren bağımsız bir cümle (bağımlı bir cümlenin bir öznesi ve bir fiili vardır, ancak tam bir düşünceyi ifade etmez).

Akademik İngilizce yazarken, metninizin veya sunumunuzun zengin ve ilginç olduğundan emin olun. Farklı bilimsel kavramlardan bahsediyor olsanız da, bir dizi farklı cümle yapısı kullanmak, çekici ve eğlenceli bir metin yazmanın ilk adımıdır. Cümlelerinizi daha uzun ve daha karmaşık hale getirmek için önce İngilizce cümleleri nasıl oluşturduğunuzu düşünün.

2. Bağlaçların Çokluğu

Bağlaçlar, cümleleri birbirine bağlama görevi üstlenen yapılardır. İngilizce bağlaçların sık kullanılan örneklerine beraber göz atalım;

 • so
 • yet
 • or
 • nor
 • and
 • but

Bunlara ek olarak kullanılan zarflar da bulunmaktadır. Sık kullanan zarf örnekleri şu şekildedir:

 • moreover
 • therefore
 • nevertheless
 • however

Akademik İngilizce konuşabilen ve yazabilen kişiler, bağlaçlar ve kullanımları ile olarak, oldukça bilgilidir. Bunun nedeni, onlar olmadan karmaşık cümleler yazmak neredeyse imkansız olmasıdır. Hepimizin bildiği gibi, güzel cümleler kurmayı öğrenmek akademik İngilizce için önemli bir beceridir.

Örneğin;

She has been studying German for five weeks , and she finds it difficult sometimes, but she really likes writing short stories in German and she thinks she will learn German soon. (Beş haftadır Almanca öğreniyor ve bazen bunu zor buluyor, ancak Almanca kısa öyküler yazmayı çok seviyor ve yakında Almanca öğreneceğini düşünüyor.)

Birkaç kombinasyonu öğrendikten ve kullandıktan sonra, yazdığınız metinlerin kalitesinde büyük bir artış göreceksiniz.

 • Yazılarınızda daha fazla bağlaç kullanmayı deneyin:
 • Sık karşılaştığınız bağlayıcıların bir listesini yapın ve anlamlarını öğrenerek üzerlerinde çalışmalar yapın.
 • Cümlelerinizi çeşitli bağlaçlar kullanarak kurun.
 • Bağlaçların yardımıyla birkaç cümleyi birleştirmeye çalışın.

3. Karmaşık Sözcük Haznesi

Herhangi bir amaç için İngilizce öğrenmek çok fazla kelime dağarcığı gerektirir. Elbette genel bir İngilizce sözlük de akademik İngilizce için çok kullanışlıdır. Bununla birlikte, akademik İngilizcenin temel zorluğu, derslerde ve akademik yayınlarda bulunan alana özgü terimlerdedir. Akademik İngilizcede kullanılan kelimeler sadece karmaşık değil, aynı zamanda birbirinden çok farklı. Biyoloji, fizik, felsefe ve dilbilim gibi tüm konular kendi terimlerini ve kısaltmalarını kullanır. Bu kelimelere alışkın değilseniz, anlaşılması zor olabilir.

Dahası, akademik İngilizce metinler genellikle okuyucunun metinde kullanılan kavramlara ve kelimelere aşina olduğunu varsayar. Son derece karmaşık terimler genellikle açıklama yapılmadan kullanılır. Bu, akademik yayınları okumaya çalışan birçok İngilizce öğrencisi için zorluk seviyesini artırır. Ne yazık ki akademik İngilizcede kullanılan karmaşık kelimelere alışmanın sihirli bir yolu yok ve bunları yavaş yavaş öğrenmeniz gerekiyor. İngilizce eğitim veren bir üniversitede eğitim almaya hazırlanıyorsanız, alanınıza özgü kelimelere dikkat etmenizde yarar var.

Alanınızda yayınlanan akademik literatürü okumaya çalışın. Çoğunu anlamasanız bile, bu size öğreneceğiniz özellikler hakkında bir fikir verecektir.

Diğer tüm terimler gibi akademik terimleri öğrenin. Bilmediğiniz kelimelerin bir listesini oluşturun, tercüme edin ve hafızanızı artırmak için bunları (ve hatta karmaşık bağlaçları) kullanmaya çalışın.

4. Mantıksal Argüman Yapısı

Bu, çoğu akademik makalenin, yazıların, sunumların, derslerin ve hatta kitapların ortak paydasıdır. Hepsi, anlayış sağlamak, teorileri desteklemek ve birçok soruna çözüm sunmak için anlaşılır ve mantıklı yazmaya kararlıdır. Akademik medyada etkili bir şekilde iletişim kurmak için çok çalışmanız gerekir.

İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı fikirler:

 • Bir makale yazmadan veya sunum yapmadan önce, argümanınızı bir bütün olarak düşünün ve birden fazla kez göz atın.
 • Söylemek istediklerinizin bir özetini yapın, tüm düşüncelerinizi ifade edin ve mantıksal bir bütünlüğü olup olmadığının farkında olun.
 • Yazarken her fikre ayrı ayrı dikkat edin; Bu özet sayesinde akışı aksatmayacaksınız.
  Giriş ve sonuç bölümlerini yazma pratiği yapın; Her ikisi de ana argümanının kısa bir özetini içerir.
 • Ne kadar çok makale yazarsanız, fikirlerinizi ve argümanlarınızı mantıklı, anlaşılır ve ikna edici bir şekilde açıklamak o kadar kolay olacaktır. İngilizceniz zamanla gelişecektir.

Akademik İngilizce Öğrenmek İçin Nerede Pratik Yapılabilir?

İngilizceyi Akademik olarak öğrenmek biraz daha zordur çünkü farklı ve daha karışıktır. Bu dili öğrenmek için çok okumanız ve akademik makalelere sıklıkla göz gezdirmelisiniz. İngilizce, genel sohbetlerde öğrenilmesi çok zor bir dil değildir. Belki de bu yüzden bir dünya dili olmak noktasında diğer tüm dillerden bir adım önde. İngilizceyi hem fonetik hem de telaffuz olarak öğrenmek ve konuşmak nispeten kolaydır. Bu nedenle en önemli faktör, dilin İngilizce pratiğinde en iyi şekilde kullanılmasıdır. Akıcı ve güzel İngilizce konuşmanın en önemli yönlerinden biri, İngilizce pratiği şeklinde iyi konuşma becerileri kazanmaktır.

Okumak, bir dil öğrenmek için yapabileceğiniz en önemli aktivitedir. Bunu yapmak için, İngilizce hikaye kitapları satın almak, İngilizce versiyondaki herhangi bir ilginç makaleyi okumak yabancı dilinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Dinleme becerileri, İngilizce öğrenirken geliştirmeniz gereken temel ve en önemli becerilerden biridir.

İngilizce pratiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, “İngilizce Pratiği” makalemizi okuyabilirsiniz.

Ayrıca birçok platform ve uygulama size yardımcı olabilir.

 • Udemy
 • GetWordly App
 • Üniversite Programları
 • Eslgo Alıştırmaları

1. GetWordly App

Dilbilgisi kurallarının sizin için yeterli olmadığını düşünüyorsanız, hiç vakit kaybetmeden, Wordly platformunu ziyaret edin. Bu platformun, İngilizce öğrenme sürecinde en yakın arkadaşınız olacağına emin olabilirsiniz. Wordly, günlük olarak cep telefonunuza İngilizce kelimeleri gönderir. Wordly hem ücretsiz hem de basittir. Sözcüğün nasıl okunacağına, ne anlama geldiğine ve nasıl kullanılacağına dair örnek cümlede hem Türkçe hem de İngilizce olarak bilgiler yer almaktadır.

2. Eslgo Alıştırmaları

ESL – EFL, yurtdışında okumaya başlamak isteyen öğrenciler için en yaygın dil programlarından biridir. ESL English, İngilizceyi daha iyi öğrenmenize ve İngilizce ile ilgili sorunlarınızı yanıtlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu programlar, bir öğrencinin yabancı dil becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır. Esas olarak az İngilizce bilen veya hiç bilmeyen öğrencilere yöneliktir. ESL dil programları; Akademik İngilizce, Genel İngilizce ve İş İngilizcesi üç farklı dil eğitim kategorisine sahiptir. Eğitiminize yurtdışında devam etmek isteyenlerdenseniz, Akademik İngilizce programına girmelisiniz. Ancak yabancı dil deneyimini ve konuşma eğitimini tercih ediyorsanız Genel İngilizce programını tercih edebilirsiniz.

3. Udemy

Bildiğiniz gibi Udemy, birçok konuda çevrimiçi eğitim veren bir platformdur. Elbette İngilizce dil kursları da mevcuttur. Öğrenciler ilgi duydukları herhangi bir alanda istedikleri dersi alabilirler. Öğrenciler izlerken dersleri istedikleri zaman duraklatabilir, geri alabilir ve devam ettirebilirler.

4. Üniversite Programları

Ayrıca üniversitelerin eğitim programları vardır. Bunlar, yurt dışında rahatça İngilizce konuşmanıza olanak tanır. Bu üniversitelerin listesi aşağıdaki gibidir.

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar University

Okan University

İstanbul Bilgi University

Özyeğin University

Koç University

Nişantaşı University

Tüm bu üniversiteler size akademik düzeyde akademik hizmetler sunar.

Öğrenciler Akademik İngilizcelerini Nasıl Geliştirebilir?

Günümüzde herkesin en az bir yabancı dil bilmesi gerekiyor. Bazıları kariyer gelişimi, bazıları seyahat, bazıları kültürler hakkında daha fazla şey öğrenmek, bazıları dünya edebiyatını orijinal dillerinde okumak için vb. yabancı diller öğreniyor.

Akademik İngilizceyi geliştirmek için yapabilecekleriniz aşağıda listelenmiştir.

 1. Akademik İngilizce Kurslarına Katılın
 2. Dersleri İndirin ve Tekrarlayın
 3. Akademik İngilizce Makaleleri Yazın

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için ‘İngilizce CV Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler‘ başlıklı yazımıza bir göz atabilirsiniz.

1. Akademik İngilizce Kurslarına Katıl

Hızlı ve eğlenceli İngilizce öğrenmek birçok insanın hayalidir. İngilizce kolay bir dil olmasına rağmen bazen öğrenmek imkansız olabiliyor. Tabii ki İngilizce öğrenmek için bir kursa gitmemiz ve pratik dersler almamız gerekiyor. Örnek olarak, sizin için birkaç ders paylaşalım.

 • English and Academic Preparation – Pre- Collegiate
 • Academic Listening and Note-Taking
 • Writing in English at University
 • Academic English: Writing
 • Learn English: Advanced Academic Speaking and Listening

2. Dersleri Kaydet ve Tekrarla

Vaktiniz olduğunda İngilizce dersleri dinleyebilirsiniz. Dersler çoğunlukla canlıdır. Bu dersleri özel derslerden alırsanız sistem otomatik olarak kaydeder. Bazı programlar ücretli olsa da, epeyce ücretsiz program vardır. Derslere tekrar tekrar bakmanız önemli olacaktır. İnanç ve güvenle söyleyene kadar provasını yapmaya devam edin.

3. Akademik İngilizce Makaleler Yaz

İngilizce akademik makaleler yazmanız sizin için çok önemlidir. Belirli bir kelime bilgisi ve gramer bilgisine sahip olduktan sonra, kompozisyon yazmaya başlayabilirsiniz. Aslında, yazmak, İngilizce öğrenmenin en zor kısmıdır. İngilizceyi gündemde tutmak için düşüncelerinizi yazma alışkanlığı edinmeniz gerekir. İnsan beyni yazarak daha iyi hatırlar. Bol bol pratik yaparak kendinizi geliştirin.

Akademik İngilizcenin Üç Özelliği Nedir?

Akademik İngilizcenin 3 özelliği vardır ve bunlarla ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • Kullanılan Resmi Konuşma
 • Özel Biçimlendirme ve Stil Kuralları
 • Kullanılan Referans ve Kaynak

1. Resmi Bir Üslup Kullanılır

Bireysel stillerin akademik İngilizcede yeri yoktur. Bunun yerine, akademik İngilizcede resmi bir stil kullanılır. Akademik ortamı profesyonel bir ortam olarak düşünün. Bu aynı zamanda doğru dilbilgisini kullanacağınız anlamına gelir. Öğrenciler, çalıştıkları alana özel teknik bir sözlükte uzmanlaşmalıdır. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, alanınızla ilgili bir terimler sözlüğü araştırmaktır.

Bu cümlelere bir örnek olarak:

Unfortunately, the farmers we accept make payments in advance. (Maalesef kabul ettiğimiz çiftçiler ödemelerini peşin yapıyor.)

Did Sandra browse the email Tarık sent her this morning? (Sandra, Tarık’ın ona bu sabah attığı email’i gördü mü?)

2. Özel Biçimlendirme Kullanılır

Akademik İngilizce yazmanın katı kuralları vardır. APA, MLA, AMA ve Chicago gibi yazı stillerini duymuş olabilirsiniz. Akademik çevrelerde birçok atıf sistemi kullanılmaktadır, ancak Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın sistemler APA ve MLA’dır.

 • APA: İngilizce’de “American Psychological Association” anlamına geliyor. APA sistemi, kes-yapıştır stenografi ile yazılmış gereksiz ve önemsiz eserleri ortaya çıkarır.
 • MLA: İngilizce’de “Modern Dil Derneği” anlamına geliyor. MLA, dil ve edebiyatta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemde yazarların ve eserlerin isimleri ön planda olup, kaynaklar dipnotlarda veya son notlarda değil, kaynakçada gösterilir.
 • CHICAGO-COSM: İngilizcede “Chicago Stil El Kitabı” anlamına geliyor. CMOS, özellikle beşeri bilimler, sosyal bilimler ve tarih bültenlerinde kullanılmaktadır. Bu tarzın iki çeşidi vardır; Kaynakça Sistemi ve Yazarın Tarih Sistemi

3. Referans ve Kaynak Kullanılır

Daha önce akademik bir makale okuduysanız, çok alıntı yaptığını fark etmiş olabilirsiniz. Akademik İngilizcenin diğer yazarlara çok çekici geldiğini göreceksiniz. Profesörünüz derslerinde sık sık başkalarına atıfta bulunacaktır.

Akademik İngilizce, fikirlerini kanıtlarla destekler. Sadece fikrinizi ifade edemezsiniz – ikna edici, güçlü bir akademik makale için araştırma sonuçlarından ve / veya fikrinizin neden önemli olduğunu aktarmalısınız.

Bu, akademik İngilizce makalelerinde göstermeniz gereken çabanın, çok fazla araştırma yapılması gerektiği olduğu anlaşılıyor. Diğer makaleler ve konuşmacılardan alıntıları metinle birleştireceksiniz.

Akademik İngilizce CV Nasıl Hazırlanır?

Bir akademik özgeçmiş ile diğer özgeçmişler arasındaki fark, akademik bir kariyere odaklanmasıdır. Bir üniversite, yüksek lisans veya doktora derecesine başvurmak istiyorsanız, akademik bir özgeçmiş hazırlamalısınız.

Örneğin: Bu CV, almış olduğunuz eğitimler, elde ettiğiniz başarılar, üzerinde çalıştığınız projeler, yazdığınız makaleler, yazdığınız kitaplar, serbest çalışmanız, freelance çalışmanızın konuları, tezleriniz, dereceleriniz, diploma danışmanlarınız, dersleriniz, sendikalarınız ve STK’larınızı not etmelisiniz. Özgeçmişler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, “İngilizce Özgeçmiş Hazırlama Kuralları” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Akademik İngilizce Unvanlar Nelerdir?

 • Assistant- Doçent
 • Doctor- Doktor
 • Assistant Professor- Doçent Doktor
 • Associate Professor- Doçent
 • Professor Doctor- Profesör Doktor
 • General Directorate of Police- Polis Genel Müdürlüğü
 • Legal Advisor- Hukuk müşaviri
 • Public Order Department- Asayiş dairesi başkanlığı

Cümle Örnekleri:

She told me that her father was a teacher. (Bana babasının bir öğretmen olduğunu söyledi.)

They employed him as an assistant. (Onu asistan olarak işe aldılar.)

İngilizce Akademik Makale Nasıl Yazılır?

İngilizce bir makale yazabilmek çok önemlidir. Çünkü zaman zaman hem eğitim hem de kariyer gelişimi nedeniyle IELTS, TOEFL gibi sınavlara girmek zorunda kalıyoruz ve burada da yazı akla geliyor. Essay, İngilizce bir sözcüktür ve Türkçede “essay”, “makale” anlamına gelmektedir.

İyi durumda bir makale yazabilmek için önceden sahip olmanız gereken birkaç beceri vardır. Birincisi, İngilizce bir paragrafı doğru yazmaktır. Çünkü bir makaleyi oluşturan kısımlar paragraflardır ve bir makale paragrafı iyi ise tatmin edici olacaktır.

İkincisi, az ya da çok İngilizce yazma bilgisine sahip olmanızdır. Bu iki temel kurala ek olarak, İngilizce kelime dağarcığınızı artırmak için kitap okumak, yazmak üzere olduğunuz konuyla ilgili makale örneklerini analiz etmenizi kolaylaştıracaktır.

İngilizce essay yani kompozisyon yazma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, “İngilizce Essay Nasıl yazılır?” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir