Albert Einstein Hayatı İngilizce: Kısa Anlatım - Wordly

Albert Einstein Hayatı İngilizce: Kısa Anlatım


Albert Einstein 14 Mart 1879 yılında Almanya’da doğmuş teorik fizikçidir. Fizik ve matematik dallarında dünyaya yeni kapılar açan çalışmalarıyla ünlüdür ve 1921 yılında Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür.

Albert Einstein Hayatı İngilizce Çeviri

Albert Einstein is a theoretical physicist who was born in Ulm in Württemberg, Germany and famous for his studies in the field of mathematics and physics. Einstein is the son of a salesman who is a middle-class Jew. His parents were secular ordinary people. He had a sister named Maria and she was two years younger than Einsten.

Albert Einstein Ulm, Wittenberg, Almanya doğumlu; matematik ve fizik dallarındaki çalışmalarıyla ünlü teorik fizikçidir. Orta sınıf, Yahudi ve ticaretle uğraşan bir satıcının oğludur. Ailesi sıradan bir ailedir ve kendinden iki yaş küçük Maria adında bir kız kardeşi vardır.

Einstein’s interests in mathematics started at an early age when he was going to school. At the age of 12, his favourite book was a geometry book which fascinates him very much. Although he went through some struggles between his religious beliefs and his fascination about science and the educational system at his school, he never separated from his interests in science in those years.

Einstein’ın matematiğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda okula giderken başlamıştır. 12 yaşındayken en sevdiği kitabı onu çok etkileyen bir geometi kitabı olmuştur. Dini inançları, bilime olan ilgisi ve eğitim sisteminin yetersizliklerinden ötürü bazı zorluklarla karşılaşmasına rağmen bilime olan aşkını hiçbir zaman kaybetmemiştir.

His interests grew with the presence of Max Talmond who is a young medical student often dinner at Einstein’s house. He introduced mathematics and philosophy to Einstein. After this period, Einstein’s education affected negatively due to his father’s failure in business. He had been left to a boarding house to finish his education. At the age of 16, he ran away from there to his family again.

Einstein’ın bu konulara olan ilgisi evlerinde sıklıkla akşam yemeğine gelen genç bir tıp öğrencisi olan Max Talmond’un konuşmalarıyla daha da artmıştı. Max, Einstein’ı filozofi ve matematikle tanıştırdı. Bu dönemin ardından Einstein’ın eğitim hayatı babasının iş hayatındaki talihsizlikleri nedeniyle kötü etkilendi. Okulunu bitirmesi için bir yatılı okula bırakıldı. 16 yaşına geldiğinde, yatılı okuldan kaçıp ailesinin yanına gitti.

After these unfortunate events, he had a chance to attend a school in Zurich and eventually he attended a special high school in Switzerland and graduated in 1896. Although he had succeeded in mathematics and physics, his job applications had been rejected because of his professor Heinrich Weber turned down his offer to write a recommendation letter. He had a chance to teach lessons in those years of his life.

Bu talihsiz olayların ardından Zurich’te bir okula grime şansını buldu ve ardından Switzerland’da özel bir liseye kayıt olup 1896 senesinde mezun oldu. Matematik ve fizik alanlarında olan başarılarına rağmen başvurduğu tüm iş başburuları üniversite hocası olan Profesör Heinrich Weber’in onun için bir öneri mektubu yazmayı reddetmesi nedeniyle kabul edilmedi. Hayatının bu döneminde ders verme fırsatı buldu.

He emigrated to America to be a professor at Princeton in the field of Theoretical Physics. He became a United States citizen in 1940. After World War II, he also became a leading figure in physics for the government. Einstein studied Newton’s law of motion and Maxwell’s theory of flight. He realized that they were in contradiction and began to study in these subjects.

Princeton Üniversitesinde Teorik Fizik profesörü olmak için Amerikaya taşındı. 1940 yılında ise Amerikan vatandaşı oldu. İkinci Dünya Savaşı sonrasında aynı zamanda hükümet için de fizik alanında önemli bir figür haline geldi. Newton’un çekim yasası ve Maxwell’in uçma teorisi üzerine çalışmalar yapıyordu. Bu iki konunun birbirine karşıt olduğunu fark etti ve bu alanda çalışmalar yapmaya devam etti.

He developed the theory of relativity which is one of the two pillars of modern physics. His work has changed the way of philosophy of science. Also, he found the world’s most famous equation known as mass-energy equivalence formula E = mc2. He received the Nobel Prize in Physics especially for the discovery of the law of the photoelectric effect which is one of the most important developments in quantum physics. He died on 18 April 1955 in the USA.

Fiziğin en önemli iki alanından biri olan izafiyet teorisini geliştirdi. Çalışmaları bilimin bakış açısını değiştirerek yeni bir dönemin kapılarını araladı. Ayrıca, dünyanın en ünlü denklemi olan kütle enerji eşitliğini (E = mc2) buldu. Kuantum fiziğinin en önemli gelişmelerinden biri olan fotoelektrik etki yasasının keşfini yaptığı için Nobel Fizik Ödülüne layık görüldü. 18 Nisan 1955 yılında ABD’de öldü.

Albert Einstein İngilizce Sözleri ve Anlamları

 • “Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere.”

Mantık size A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.

 • “There are two ways to live; you can live as if nothing is a miracle, you can live as if everything is a miracle.”

Yaşamanın iki yolu vardır; ya hiiçbir şey bir mucize değiliş gibi yaşarsın ya da her şey bir mucizeymiş gibi.

 • “Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that is stupid.”

Herkes dahidir. Ama bir balığı onun ağaca çıkabilme yeteneği ile yargılarsanız tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.

 • “Life is like riding a bicycle. To keep your balance, you must keep moving.”

Hayat bisiklete binmek gibidir; dengede durabilmek için sürekli devam etmeniz gerekir.

 • “I found out atom for the benefit of humanity, but they kill each other with it.”

Atomu insanlığın yararı için buldum, ama onlar bununla birbirini öldürüyorlar.

 • “A person starts to live when he can live outside of himself.”

Bir insan kendi dışında yaşayabildiği zaman yaşamaya başlar.

 • “Once we accept our limits, we go beyond them.”

Sınırlarımızı Kabul ettiğimizde onların ötesine geçebiliriz.

 • “Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.”

Başarılı biri olmaktan çok değerli biri olmaya çalışın.

 • “Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.”

Yarın ölecek gibi yaşayın ve hiç ölmeyecekmiş gibi öğrenin.

 • “Love is a better teacher than duty.”

Aşk, görevden daha iyi bir öğretmendir.

 • “The only source of knowledge is experience.”

Bilginin tek kaynağı deneyimdir.

 • “We cannot solve our problems with the same things we used when we created them.”

Problemlerimizi onları yarattığımızdaki düşüncelerimizle çözemeyiz.

 • “A person who never made mistake never tried anything new.”

Daha önce hiç hata yapmamış biri, hiç yeni bir şey denememiş demektir.

 • “The world is a dangerous place to live; not because of the people who are evil, but because of the people who don’t do anything about it.”

Dünya tehlikeli bir yerdir; bu kötü olan insanlar yüzünden değil, bunun için hiçbir şey yapmayan insanlar yüzündendir.

 • “You have to learn the rules of the game. And then you have to play better anyone else.”

Oyunun kurallarını öğrenmelisiniz. Ardından da herkesten daha iyi oynamalısınız.

 • “I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones.”

Üçüncü Dünya Savaşında hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum, ama Dördüncü Dünya Savaşında sopalar ve taşlar kullanılacak.

 • “Education is what remains after one has forgotten everything one learned in school.”

Eğitim okulda öğrenilen her şeyin unutulmasından sonra geriye kalan bir şeydir.

 • “Look deep into nature and then you will understand everything better.”

Doğanın derinliklerine bakarsanız her şeyi daha iyi anlamaya başlayacaksınız.

 • “Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is not to stop questioning.”

Dünden öğrenin, bugün için yaşayın, yarın için umut edin. Önemli olan şey sorgulamayı asla bırakmamaktır.

 • “Only two things are infinite; the universe and human stupidity, I am not sure about the former.”

Sadece iki şey sonsuzdur; evren ve insanın salaklığı, ikincisinden emin değilim.

İngilizce Diğer Ünlülerin Sözleri

İngilizce öğrenme aşamasında iseniz kelime öğrenirken ya da dilin kültürüne hakim olma amacıyla ünlü ve tanınmış insanların söylediği meşhur sözleri okumanın size çok faydası olacaktır. Bu cümlelerin çevirilerini okurken hem yeni kelimeler öğrenmiş olacaksınız hem de farklı bakış açılarını görmüş olacaksınız. Bu nedenle Albert Camus gibi flozof yazarların, Woody Allen gibi sinemacıların, Abraham Lincoln gibi tarihe damga vurmuş isimlerin ya da Bob Marley gibi ünlü müzisyenlerin sözlerini inceleyebilirsiniz.

Cansın Aslandere

İngilizce her zaman hayatımın bir parçası olmuştur. Hayatımın bu parçasını aynı zamanda blog yazıları yazarak sizlerle paylaşmaktayım. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir