As Long As Kullanımı: Anlamı ve Cümle Örnekleri - Wordly

As Long As Kullanımı: Anlamı ve Cümle Örnekleri


As Long As Kullanımı: Anlamı ve Cümle Örnekleri

‘As… as’ ile oluşturulmuş birçok kalıp İngilizce gramer konuları arasında kendilerine önemli bir yer bulmaktadır. Bu türden kalıpların ne anlama geldiğini ve hangi durumlarda hangi formüller ile kullanıldığını bilmek, hem dinlerken hem de okurken daha dinlediğiniz veya okuduğunuz şeyi daha rahat anlamanızı sağlayacaktır. ‘Takdirde, sürece, yeter ki, boyunca…’ gibi anlamlara gelen as long as ifadesi ile ilgili detaylı bilgi ve cümle örneklerini yazının devamında bulabilirsiniz. Keyifli çalışmalar dileriz!

As Long As Grammer Formülü

Bir subordinating conjunction, yani yan tümce bağlacı olan as long as, ‘takdirde, sürece, olduğu sürece, yeter ki’ gibi anlamlara gelmektedir. Diğer bağlaçlarda olduğu gibi İki cümleyi birbirine bağlamaktadır fakat bu bağlacın en önemli özelliği “koşul” anlamı veriyor olmasıdır.

As long as kalıbının gramer yapısını beraber inceleyelim;

As long as, yapı olarak iki farklı şekilde kullanılabilir:

 • Bu formüllerden ilki, ‘as long as + cümle + cümle’ şeklindedir. Örneğin,

As long as she is weak, they will give her damage. (Zayıf olduğu sürece ona zarar verirler.)

As long as bağlacını iki cümlenin arasında kullanmanız gerekmiyor. İsterseniz yukarıdaki örnek cümlede görüldüğü gibi cümleye bağlaç ile başlayıp sonra iki cümleyi ard arda yazabilirsiniz. Bu durumda ard arda yazılan cümleler arasında virgül kullanmayı unutmayın.

 • Diğer formül ise şu şekilde; ‘cümle + as long as + sonuç’. (Burada as long as’in iki yanındaki cümleler arasında bir sonuç bağı vardır.) Örneğin;

He will call you, as long as you behave nice. (Ona iyi davrandığın sürece seni arayacak.)

As long as kalıbının ne şekilde kullanılacağını formül olarak incelemenin ardından bir de hangi durumlarda ve ne şekilde kullanılabileceğini inceleyelim;

As long as bağlacı, üç farklı anlamda kullanılmaktadır:

 • As long as bağlacı, koşul durumu bildiren cümleler içerisinde kullanılabilir. Eğer bir şey olursa, bir şey olur anlamını vermek amacı ile kullanılır. Örneğin;

I will lend you my favourite book, as long as you promise me to turn it back on Monday. (Sana en sevdiğim kitabımı, bana onu pazartesi geri vereceğine dair söz vermen koşulunda veririm.) Gördüğünüz gibi burada, ‘eğer söz vermezsen, kitabımı vermeyeceğim, kitabı almak için bu koşula uyum göstermelisin’ gibi bir anlam söz konusu.

 • İkinci olarak as long as, bir şeyin bir başka şeye bağlı olduğunu, yani ona bağlı olarak gerçekleşeceğini ifade etmek istediğimiz cümlelerde kullanılabilir. Diğer bir deyişle, iki cümle arasında bir neden sonuç ilişkisi vermek amacı ile kullanılabilir. Örneğin;

You can meet with her as long as you come back before six a.m. (Sabah altıda dönecek olmaya söz veriyorsan, onunla buluşabilirsin.) / Aslında burada da bir koşul anlamı mevcut. Yine bir olayın gerçekleşmesi bir diğerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bağlı bırakılmış.

 • Son olarak as long as kalıbının if, providing ve provided yapıları ile benzer şekilde kullanılabildiğini söylemek isteriz. Bu yapılar da aynı şekilde bir koşul durumunu vermektedir. Örneğin;

We are going running next week if/providing/provided there won’t be snow. (Gelecek hafta, eğer kar yağmazsa koşuya gideceğiz.)

As long as kalıbı yukarıda görmüş olduğunuz yapıda ve durumlarda kullanılmaktadır. Dilerseniz yazının devamındaki cümle örnekleri ile as long as bağlacı ile ilgili öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

As Long As ile Cümle Örnekleri

 1. As long as you work hard, you can make lots of money. (Sıkı çalıştığın sürece çok para kazanabilirsin.)
 2. As long as I try, I can succeed. (Denediğim sürece, başarılı olabilirim.)
 3. They can catch the train as long as they leave early. (Erken ayrıldıkları / çıktıkları durumda trene yetişebilirler.)
 4. As long as you are sick, I won’t let you go to work . (Hasta olduğun sürece ise gitmene izin vermeyeceğim.)
 5. I told you that you can not go to the movies as long as you do not eat with us first. (Sana öncesinde bizle yemek yemediğin sürece sinemaya gidemezsin demiştim.)
 6. As long as you behave this way, I do not think that you will get good responses. (Böyle davrandığın sürece iyi cevaplar alacağını sanmam.)
 7. As long as you let him give advice to you, you can not be happy together with him. (Sana öğüt vermesine izin vermediğin sürece, onunla mutlu olamazsınız.)
 8. As long as she is lying, it looks like it is hard to believe. (Yalan söylediği sürece, inanmak zor gözüküyor.)
 9. As long as it is snowing this hard, I can not go running. (Böyle sert kar yağdığı sürece, koşmaya gidemem.)
 10. As long as the computer is broken, I will not be able to send you that email. (Bilgisayar bozuk olduğu sürece, sana o email’i gönderemeyeceğim.)
 11. He can not succeed in the project as long as he does not work enoughly this week. ( Bu hafta yeterince çalışmadığı sürece projede başarılı olamaz.)
 12. We can share the house as long as we share the rent too. (Kirayı da paylaştığımız sürece, evi paylaşabiliriz / beraber yaşayabiliriz.)
 13. As long as they promise not to give any harm, the visitors can take a photo. (Zarar vermemeye söz verdikleri müddetçe ziyaretçiler fotoğraf çekebilirler.)
 14. They will remember that party, as long as they live. (Yaşadıkları süre boyunca bu partiyi hatırlayacaklar.)
 15. My aim is to work here as long as I can. (Amacım, burada çalışabildiğim kadar çalışmak.)
 16. As long as they keep quiet, they can watch the show. (Sessiz oldukları sürece gösteriyi izleyebilirler.)
 17. One forgives as long as one loves. (Seven kişi affeder.)
 18. You should hope, as long as you breathe. (Nefes aldığınız süre boyunca umut etmelisiniz.)
 19. People learn as long as they live. (İnsanlar yaşadıkları süre boyunca öğrenir.)
 20. I will accept your gift as long as you promise me not to buy a new one. (Hediyeni, bana yenisini almayacağına dair söz verirsen kabul ederim.)

As As Kalıbı ile Diğer Örnekler

‘As… as kalıbı nasıl kullanılır?’ sorusuna detaylı bir cevap almak adına, ‘As as Konu Anlatımı’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Kabaca özetleyecek olursak, as… as kalıbı üç farklı durum için kullanılabilmektedir:

 1. Karşılaştırma yapılan durumlarda, karşılaştırılanların bir şekilde eşit olduğunu ifade etmek adına as + (sıfat / zarf) + as şeklinde kullanılabilir.
 2. Aynı şekilde eşitlik bağlamında fakat olumsuz eşitlik anlamında da kullanılabilir. Not as + adj. / adv. + as şeklinde kullanılabilir.
 3. Son olarak da olasılık bildiren cümlelerde kullanılabilir. Buna ek olarak yapılabilirlik anlamı vermek amacı ile de kullanılabilir. ‘as … as + possibility’. Burada olasılık anlamı vermek için, ‘’as … as + possible’’, yapılabilirlik anlamını vermek için ise, “as … as + modal verbs (can/could…)” kalıplarını kullanabilirsiniz.

As long as kalıbında da as…as yapısı bulunmaktadır. As long as ifadesinin, olduğu sürece, olması halinde gibi anlamlara geldiğinden söz etmiştik. Bu kalıpta as…as ifadesi ‘-e kadar’ anlamıyla anlamı güçlendirmektedir.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir