B2 İngilizce Seviyesi Konuları - Wordly

B2 İngilizce Seviyesi Konuları


B2 İngilizce Seviyesine Nasıl Çıkılır

Yeni bir dil öğrenmek, her anlamda kişileri geliştiren bir eylemdir. Yeni dili öğrenirken okuma, konuşma, dinleme ve yazma becerileri kademe kademe geliştirilir. İngilizce günümüzde global bir dil olarak kabul edilmektedir demek herhalde yanlış olmayacaktır. ‘İngilizce bilmek’ tam olarak nedir? İngilizce seviyenizi biliyor musunuz? Dil öğreniminde deneyimlemeniz gereken farklı seviyeler bulunmaktadır. Elbette durum İngilizce öğrenirken de böyle olacaktır. B2 seviye İngilizce, orta üstü seviye olarak kabul edilmektedir. Bu yazıda, B2 seviye İngilizce ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Hazırsanız hemen başlayalım.

B2 İngilizce Seviyesinin Özellikleri Nedir? 

İngilizcede altı farklı dil seviyesi bulunmaktadır:

 • A1- Başlangıç seviyesi / Beginner
 • A2- Temel seviye / Elementary
 • B1- Orta seviye öncesi / Pre – intermediate
 • B2- Orta seviye / Intermediate
 • C1- Orta seviye üstü / Upper intermediate
 • C2- İleri seviye / Advanced

Yukarıdaki listeden de görüldüğü üzere, B2 seviyesi İngilizcede Intermediate, yani orta seviye olarak kabul edilmektedir. Bu seviyede bir İngilizce bilgisine sahip olan kişiler, ana dil seviyesinde İngilizce konuşanlar ile anlaşılır ve akıcı diyaloglar kurabilir, basit cümlelerin ötesinde karmaşık cümleler ile de iletişimlerini sürdürebilirler. Hem anlama hem de cevap verebilme noktasında karmaşık fikir ve ifadeler ile ilgili bir zorluk çekmezler. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma yetilerinin dördü kapsamında da akıcı ve anlaşılır bir şekilde ilerlemede hiçbir problem yaşamazlar. Kelime bilgisi noktasında da önemli bir eksiklik yaşamazlar. İngilizcesi B2 seviyesinde olan bir kişinin yeni kelimeler öğrenmekten ziyade, üzerinde çalışması gereken konu aksan ve telaffuz olabilir.

İngilizcede B2 seviyeye sahip olmak, iş yerlerinde İngilizce çalışabilmeniz noktasında da bir engele takılmayacaktır. Global şirketlerde çalışan herkesin ana dilinin İngilizce olmadığını düşünecek olursak, çalışanların çoğunun bu seviyede olduğu da düşünülebilir. B2 seviyesi iş İngilizcesi için yeterli görülebileceği gibi, yetkinlik alanının dışında tartışılan bir konuda yetersiz hissedilmesine sebep olabilir. Buna ek olarak eğer konuşma arasında verilen imalı anlamlar ve detaylı bilgiler var ise, B2 İngilizce seviyesine sahip olan bir kişinin bunları kaçırma ihtimali de oldukça yüksek olacaktır.

B2 İngilizce seviyesine sahip bir kişinin diğer seviyelere göre sahip olduğu artıları beraberce inceleyelim;

 • Uzmanlık alanı dahilindeki soyut ve somut konulardaki tartışma ve metinlerde temayı anlayabilmek.
 • İleri seviyede İngilizcesi olan kişiler ile spontane ve akıcı bir biçimde diyalog kurabilmek.
 • Metin yazmada konular bakımından geniş bir skalaya sahip olmak, tartışmalı bir konu üzerine avantaj ve dezavantaj noktalarını belirterek rahatça fikir sunabilmek.
 • Yetkinlik alanı dahilinde toplantılara katılabilmek ve burada tartışılanlar ile ilgili bir algılama problemi yaşamamak.
 • Ekonomi ile ilgili diyalog ve tartışmalara girebilmek.
 • Yaşam tarzları ile ilgili kişisel ve profesyonel bağlamda sohbetlere katılabilmek.
 • Eğitim, kariyer, deneyim gibi konular ile ilgili diyaloglarda rahatça fikir belirtebilmek.
 • Hobiler ve fobileri hakkında rahatlıkla iletişim kurabilmek.
 • Günlük hayatta kullanılan çoğu kalıp, mecaz, deyim gibi ifadeleri rahatlıkla anlayabilmek.
 • İçerisinde bulunduğu diyaloglarda açığa çıkan karmaşık ve uygunsuz durumların yönetimini yapabilmek.
 • Genel politik durumlar ve politikacıların bakış açıları ile ilgili tartışabilmek.

IELTS B2 Seviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

IELTS, İngilizce dil seviyelerini belirlemeye yönelik yapılan, uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sınavdır. Yukarıda tanımlandırılan B2 seviyesi, genellikle yaptığınız iş başvurusu ya da örneğin yüksek lisans başvurusu için yeterli görülen bir seviyedir. IELTS’de, tıpkı diğer sınavlarda da olduğu gibi, B2 seviye olduğunuzu kanıtlayabilmek adına belirli bir puan almanız gerekmektedir. Aşağıda B2 seviyesi olduğunuzu kanıtlamak için almanız gereken IELTS puanını ve muadili sınavlarda almanız gereken puanları inceleyebilirsiniz.

IELTS’de B2 seviyesi için alınması gereken puan:

 • IELTS: 5.5 – 6.0

Diğer muadil sınavlarda aynı seviye için alınması gereken puanlar:

 • EF SET: 51 – 60
 • TOEIC (R&L) Total: 785 – 940
 • Cambridge English Scale: 160 – 179
 • TOEFL IBT: 72 – 94
 • Global Scale of English (Pearson): 59 – 75

B2 İngilizce Seviyesine Ulaşmak için Yapılması Gerekenler 

Okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerileri, üzerinde çalışmanız gereken en önemli becerilerdir. En iyi gelişme için tüm bu beceriler üzerinde eş zamanlı olarak bir çalışma planlamalısınız. Yeni bir öğrenci gramerden başlamalıdır. Dilbilgisi ile ilgili temel bilgileri yönettikten sonra, aynı anda okumaya ve dinlemeye devam etmelidir. Okuma ve dinleme, anlama becerileri ile bağlantılıdır. Bu beceriler, bir şey üretmediğiniz, sadece size verilen bilgileri aldığınız becerilerdir. Öte yandan yazma ve konuşma, bir şeyler ortaya koyduğunuz, ürettiğiniz bir beceriye bağlıdır. O halde cümle kurmak, yani bir şey ortaya koymak istiyorsanız ilk etapta gözlemlemeli ve anlamalısınız. Sırayla izlemeniz gereken adımlar var, yemek yaptığınızı düşünelim. Bir adımı atlarsanız veya adımları karıştırırsanız, yemeğiniz o kadar da lezzetli olmayacaktır. Bu sebeple İngilizce öğrenirken çalışma planınızın adımlarını atlamamanız ya da karıştırmamanız gerekmektedir.

B2 İngilizce seviyesine ulaşmak için okuma, dinleme ve konuşma yetileri bağlamında ne üzerine çalışabileceğinizi ve İngilizce düşünebiliyor olmak adına neler yapabileceğinizi beraberce inceleyelim;

 • İngilizce Okumak

Okuma becerisi, anlama becerileri ile ilintilidir. Bu beceri türünde ortaya bir şey koymanız, bir başka deyişle bir şey üretmeniz gerekmez. Var olan şeyi idrak etmeniz gerekir. B2 İngilizce seviyesine sahip olan bir kişinin belki de en fazla üzerinde durması, üzerine çalışması gereken şey okuma becerisi olmalıdır. Çünkü bu sayede henüz karşılaşılmamış kalıplar ve gramer yapılarını doğru bir sıra ile görmek öğrenme işlemini kolaylaştıracaktır. Elbette bu her seviye için geçerlidir.

Intermediate seviye yani orta düzey, artık kelime bilgisi anlamında büyük bir eksiğe sahip olmadığınız ve sağlam bir temeliniz olduğu anlamına geldiğinden, metinler üzerine çalışmak İngilizcenizi geliştirebilmek açısından oldukça faydalı olacaktır. B2 seviyesine ulaşmak isteyenler için de durum böyledir. Sahip olduğunuz İngilizce seviyesinde okumalar yaparak hem okuma becerinizi hem kelime bilginizi geliştirebilir, bu sayede de seviyenizi artırabilirsiniz.

Okuma yaparken size yabancı gelen kelime ve kalıpları not edebilir, kendinize bir kelime defteri hazırlayabilirsiniz. Okuduklarınızı sesli bir şekilde okumanız telaffuzunuz ve konuşma beceriniz için de faydalı bir adım olacaktır.

Eğer İngilizce seviyenizi bilmiyor iseniz, internette bunu test eden pek çok sınav bulunmakta. Buralardan seviyenizi öğrenebilir ve ona uygun okumalar yaparak sırasıyla üst seviyelere çıkabilirsiniz.

B2 İngilizce seviyesine ulaşmak için, okuma çalışmalarına bulunduğunuz seviyeden başlamalı, okuduklarınızı rahatlıkla anlamaya başladığınızda ve sayfa başına bilmediğiniz kelime sayısı onun altına düştüğünde bir üst seviyede okumalara devam etmelisiniz.

İnternette seviyenize uygun pek çok okuma metni bulabilirsiniz. Yazının devamında farklı seviyeler için listelediğimiz öneri kitapları inceleyebilir, onlar üzerine de çalışmalar yapabilirsiniz.

İngilizce Başlangıç seviyesi için okuma önerileri:

The Outsiders – S.E. Hinton

Kitap içerisinde yer verilmiş kültürel notlar okuma becerilerinizi artırma yolunda sizlere yardımcı olacaktır. Kitapta yer alan cümleler kısa ve anlaşılırdır. Tam olarak başlangıç seviyesi için hazırlanmış bir kitaptır.

The Three Musketeers (Üç Silahşörler) – Alexandre Dumas

Üç silahşörler’in bu versiyonu İngilizce öğrenenler için biraz hafifletilmiş bir versiyon olsa da, temel seviye okuyucuları için belki bir miktar zorlayıcı olabilir. Fakat seviyenizi çok fazla aşmayan zorlayıcı metinler üzerine çalışmalar yapmanız gelişiminizi için daha da faydalı olacaktır.

The Crown – M R James

Bu kitap ile birlikte aslınd Pearson yayınlarının farklı seviyeler için hazırlamış olduğu tüm okuma kitaplarına bir göz atabilirsiniz. William Agers isimli bir adamın hikayesini anlatan bu kitap, tacın İngiltere için neden önemli olduğu konusuna da değiniyor.

Başlangıç seviyesi için okuyabileceğiniz diğer roman ve hikayeler;

 1. Marcel ve Shakespeare Mektupları – Stephen Rabley
 2. Thirteen Reasons Why – Jay Asher
 3. Mark Twain – Tom Sawyer’in Maceraları
 4. The Giver – Lois Lowry
 5. Andrew Matthews – Çiller
 6. Treasure Island – Robert Louis Stevenson
 7. Helbling İngilizce okuma kitapları
 8. Sally M. Stockton – Robin Hood
 9. Cambridge İngilizce okuma kitapları
 10. Lewis Carroll – Alice Harikalar Diyarında
 11. Mieko and the Fifth Treasure – Eleanor Coerr
 12. The House on Mango Street – Sandra Cisneros
 13. Mark Twain – Huckleberry Finn
 14. Peter Pan – J. M. Barrie
 15. Macmillan İngilizce okuma kitapları
 16. John Escott – Geenny Şatosu Hayaleti
 17. Jack London – Vahşi Londra’nın Çağrısı
 18. Oxford İngilizce okuma kitapları
 19. The Old Men and The Sea – Ernest Hemingway
 20. Roger Lancelyn – Kral Arthur ve Yeşil Şövalyeleri
 21. Benjamin Button – F. Scott Fitzgerald
 22. Garnet Oracle okuma kitapları
 23. African Safari Adventures – Thomas Walsh
 24. Siyahlı Kadın – Susan Hill

İngilizce orta seviye için okuma önerileri:

Frankenstein – Mary Shelley

Ünlü bir hikaye olan Frankenstein’ı İngilizce okumak ve dilinizi geliştirmek isterseniz bu kitabı tercih edebilirsiniz. Hikaye, özellikle seviyesine uygun olarak düzenlenmiştir.

Sherlock Holmes – Sir Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes, dünyaca sevilen bir hikayede geçen bir karakterdir. Bildiğiniz hikayeleri bir de İngilizce versiyonları ile okumak, İngilizce’yi de daha rahat anlamanıza yardımcı olabilir.

Detective Derek – Karen Wallece

Dedektif bir kedinin maceralarını konu alan kitap, biraz daha eğlenceli bir okuma çalışması yapmak isterseniz tercih edebileceğiniz bir kitaptır.

Orta seviye için okuyabileceğiniz diğer roman ve hikayeler;

 1. Othello – Shakespeare
 2. Jane Austen – İkna
 3. Silent Scream – Angela Marsons
 4. Martin Luther King – Coleen Degnan Veness
 5. Elizabeth Gaskell – Kuzey ve Güney

Tüm bu okuma çalışmaları ardından, okuma becerilerinizin B2 yani intermediate seviyesine yükseleceğine emin olabilirsiniz. B2 seviyesine ulaştıktan sonra benzer çalışmaları bir üst seviyeye ulaşmak için yapabilirsiniz.

 • İngilizce Konuşmak

Yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız bunu yalnızca kitaplardan öğrenmeniz mümkün değildir. Dil öğrenmek bisiklet sürmek gibidir, bunu ancak deneyim yoluyla öğrenebilirsiniz. İngilizceyi deneyimlemenin en kolay yolu da konuşmak ve yazmaktır. Örneğin günlüğünüzü İngilizce tutmaya başlamak, günde birkaç cümle yazarak başlayıp bunu bir alışkanlık haline dönüştürmek bu anlamda size fayda sağlayabilecek bir eylemdir.

Günlük tutarken başlangıç olarak dil bilgisi veya yazım konusunda da endişelenmemeniz gerektiğini unutmayın. Aklınıza gelen her şeyi yazın. İkinci olarak, yapıya odaklanın. Yazım ve gramer hatalarınızı düzeltin. Son olarak, daha iyi bir yazar olmak istiyorsanız, tekrar kontrol etmesi ve hatalarınızı düzeltmesi için yazdıklarınızı bir bilene kontrol ettirebilirsiniz. Ayrıca bir mektup arkadaşı edinebilir veya forumları ve sohbet odalarını kullanabilirsiniz. Yazma işlemi ardından bunları sesli bir şekilde okumak İngilizce konuşma becerilerinizi de artıracaktır. Konuşurken, eğer belli bir düzeyde İngilizce bilgisine sahipseniz, sorun yaşayabileceğiniz konular ritim, telaffuz ve tonlama problemleri olabilir.

Ritim, telaffuz ve tonlama problemini çözdüğünüzü ve aynı zamanda konuşurken akıcı olmak istediğinizi kabul edelim. Kendinizi bir lokantada düşünün, daha önce garsonla yapacağınız diyalog üzerine beyin fırtınası yapmanız ve hemen hemen her durumda ne söyleyeceğinizi bilmeniz, diyaloglar içerisinde daha akıcı ve rahat olmanızı sağlayabilir. Dolayısıyla karşılaşılabilecek bazı durumlar için bazı konuşma örnekleri hazırlayabilir ve bunlar üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz.

Konuşurken sizi rahat ettirecek ve daha akıcı konuşmanızı sağlayabilecek olan bir diğer unsur elbette kelime bilginiz olacaktır. Öğrendiğiniz yeni kelimeler için bir kelime defteri tutmak ve öğrendiğiniz yeni sözcüklerle cümleler kurmak, sözcüğü kolayca hatırlamanıza yardımcı olabilir. Yeni bir kelime öğrenirken de kelimenin telaffuzunu pratik etmeniz halinde, ileride bu noktada yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca bilgi kartları yeni kelimeleri ezberlemeye yardımcı olabilir. Bilgi kartları, bir tarafa yeni bir kelime diğer tarafa ise kelimenin anlamını yazabileceğiniz kartlardır. Hazırladığınız kartları yanınızda taşıyabilir ve ne zaman, nerede boş vaktiniz olursa olsun üzerinde çalışabilirsiniz. Post-it notları kullanmak ve bunları evinize veya çalışma alanınıza yapıştırmak da yeni kelimeleri ezberlemede sizlere yardımcı olacaktır.

İngilizce konuşma becerisi, dinleme becerisi ile eş zamanlı olarak geliştirilebilir. Ana dili İngilizce olan birini dinlemek ve onun söylediklerini birebir tekrar etmeye çalışmak bile bu anlamda gelişmenize yardımcı olacaktır. İnternette pek çok sitede bulabileceğiniz her türlü içerikte videoyu önce dinleyip daha sonra tekrar etmeye çalışırsanız, telaffuzunuzun ne kadar değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Shodowing yani gölgeleme tekniği de bu bağlamda yapabilecekleriniz arasında. Bir şeyi dinlerken aynı zamanda onu tekrarlamak konuşma becerinize olumlu etkiler yapacaktır.

 • İngilizce Dinlemek

İngilizce B2 seviyesine sahip olan bir kişi, gürültülü bir ortamda standart bir dilde konuşulanları rahatlıkla anlayabilir. İş hayatı ya da akademik hayat ile ilgili bildiği ya da bilmediği konulardaki uzun konuşmaları büyük ölçüde anlayabilir. Standart bir dilin kullanıldığı çeşitli televizyon ve radyo yayınlarını ve podcastleri takip edip anlayabilir. Ve güncel konular ile ilgili röportaj, film, belgesel ve tartışma programı gibi yayınları da rahatlıkla takip edip anlayabilir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken kişinin hangi aksana daha yatkın olduğudur. Örneğin Amerikan aksanına daha yatkın kişiler, İngiliz aksanındaki konuşmaları anlamakta yer yer sıkıntılar çekebilir. Özellikle de eğer seviyeniz B2 seviyesinden daha aşağıda ise, bu seviyeye giden yolda Amerikan aksanı ile oluşturulmuş konuşma, dizi, podcast ve film gibi yayınları takip etmeniz sizler için daha rahat olacaktır.

Diğer tüm yetilerde olduğu gibi, dinleme yetisini geliştirmenin en önemli yolu da elbette bol bol tekrar etmek ve pratik yapmaktır. Dinleyeceğiniz İngilizce şarkılar, izleyeceğiniz filmler ve diziler, takip edeceğiniz podcastler dinleme yetinizi geliştirmenizde sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Örneğin İngilizce bir şarkı dinlerken şöyle bir çalışma yapabilirsiniz;

 1. Şarkıyı önce sözlerine bakmadan dinleyin,
 2. Daha sonra şarkının İngilizce sözlerini okuyup şarkıyı bir daha dinleyin,
 3. Üçüncü adım olarak ise, şarkının İngilizce sözlerini ve Türkçe çevirisini karşılaştırın ve şarkıyı tekrar dinleyin
 4. Tüm bu adımların sonunda, şarkının İngilizce sözlerini açıp şarkıyı sözlerini okuyarak dinleyin.

Bu çalışma dinleme becerilerinizi geliştirme bağlamında için oldukça faydalı bir çalışmadır. Herhangi bir iş yaparken arkadan İngilizce bir radyonun sesinin gelmesi o anda tam olarak konsantre olmasanız bile dinleme becerilerinizi geliştirecektir. Radyo dinlemek istemiyorsanız İngilizce podcas’leri de dinleyebilirsiniz. Çeşitli platformlar üzerinden ulaşabileceğiniz İngilizce podcastlerin özellikle İngilizce öğrenmek için olanları da mevcut. İstediğinizi İngilizce olarak dinledikten sonra duyduklarınızı yazabilirsiniz.

B2 İngilizce seviyesine ulaşmak için dinleyebileceğiniz bazı podcastler:

 1. Luke’s English Podcast
 2. 99% Invisible
 3. Podcasts in English
 4. Splendid Speaking
 5. Philosophize This!
 6. The Tim Ferriss Show
 7. 50 Things that Made the Modern Economy
 8. English Class 101
 9. ESL Pod
 10. Better at English
 11. The College Info Geek Podcast
 12. The English we speak
 13. Business English Pod
 14. Entrepreneurial Thought Leaders
 15. Hardcore History
 16. Voice of America Learning English
 17. Culips ESL Podcast
 18. You Are Not So Smart

Daha önce izlemiş olduğunuz ve çok sevdiğiniz bir dizi ya da film varsa, onları İngilizce altyazılı olarak dinlemek ve bir yandan da söylenenleri duymaya özen göstermek de İngilizce dinleme becerinizi geliştirecektir. Dizi ve filmleri İngilizce altyazılı olarak izleyebileceğiniz pek çok platform bulunuyor.

Örneğin Netflix, dinleme, okuma ve hatta konuşma pratiği yapabilmeniz için oldukça iyi bir platform. Elbette bu özellikleri sağlayan başka herhangi bir platform da bu beceriler üzerinde çalışmalar yapmanızda sizlere yardımcı olabilir.

B2 İngilizce seviyesine ulaşmak için izleyebileceğiniz bazı filmler:

 1. The Babadook
 2. Clueless
 3. The Queen
 4. Toy Story
 5. The Hangover
 6. The Wizard of Oz
 7. Cast Away
 8. Jurassic Park
 9. Twilight
 10. The King’s Speech
 11. Men in Black
 12. Forrest Gump
 13. (500) Days of Summer
 14. The Social Network
 15. The Break-up
 16. Notting Hill
 17. The Hunger Games
 18. Black Sheep

B2 İngilizce seviyesine ulaşmak için izleyebileceğiniz bazı diziler:

 1. Supernatural
 2. Californication
 3. Mentalist
 4. Revolution
 5. About a Boy
 6. Orphan Black
 7. The 100
 8. The Walking Dead
 9. Hannibal
 10. Chuck
 11. The Wire
 12. Prison Break
 13. How I Met Your Mother
 14. The Following
 15. Continuum
 16. The Originals
 17. New Girl
 18. The Vampire Diaries
 19. The Good Place
 20. Banshee
 21. Stranger Things
 22. Friends
 23. Teen Wolf
 24. Sleepy Hollow
 25. Outlander
 26. Brooklyn Nine – Nine
 27. Fargo
 28. Vikings
 29. Gotham
 30. The Office
 31. Gossip Girl
 32. Flash
 33. Two And a Half Man
 34. Arrow
 35. Bates Motel
 36. 2 Broke Girls
 37. Community
 38. Black Mirror
 39. Orange is the New Black
 40. Under The Dome
 41. Lie to Me
 42. Scrubs
 43. Believe
 44. Monk
 45. Vikings
 • İngilizce Düşünmek

Ana diliniz dışında bir dilde düşünmenin, daha mantıklı ve iyi kararlar alabilmeyi sağladığı düşünülmektedir. Başka bir dilde düşünmek aynı zamanda o dili daha hızlı öğrenmeyi ve konuşurken daha az zorluk çekmeyi sağlamaktadır. İngilizce öğrenirken de, elinizden geldiği kadar İngilizce düşünüp konuşmanız bu dilde yetkinleşmenizde size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. İngilizce düşünebilmek, İngilizce’yi içselleştirmiş olmak ile eşdeğerdir. İçselleştirilen dil daha rahat konuşulacaktır. İngilizce’yi içselleştirirseniz, her konuşmaya başladığınızda dil bilgisi kuralları ya da telaffuz üzerine düşünmemeye başlarsınız. Bir dili akıcı bir şekilde konuşamamanın nedenlerinden biri de hata yapmaktan korkuyor olmaktır. İngilizce düşünüp aklınıza geldiği gibi konuştukça, hem karşınızdaki kişiye size hatanızı gösterme ve doğrusunu öğretme fırsatı vermiş olursunuz, hem de kendi sesinizi duyduğunuzda kendi hatanızı fark edip bunu düzeltebilirsiniz.

İngilizce düşünmek, kelime bilginizi de geliştirmenize fayda sağlayacaktır. Örneğin bir kelimeyi kafanızda tanımlamaya çalışırken o kelimeyi İngilizce olarak tanımlamaya çalışırsanız, bir sonraki seferde bu tanımlama çok daha az zaman alacak ve sizin için çok daha kolay olacaktır.

Türkçe düşünüp düşündüğünüzü İngilizce’ye çevirmek akıcı konuşabiliyor olmanın önüne geçecektir. Ayrıca ‘chicken translate’ diye anılan hataya düşmenize de sebep olacaktır. Her dilde olduğu gibi, İngilizcede de bazı kalıp ifadeler bulunuyor ve bu kalıp ifadeleri kelime kelime, birebir bir şekilde çevrilmesi hatalı çeviriler ortaya çıkarıyor. Örneğin ‘to get ready’ ifadesi hazırlanmak anlamına gelirken, kelime kelime çevirdiğimiz zaman ‘hazır almak’ şeklinde hatalı bir çeviri elde etmemize neden oluyor.

İntermediate seviye İngilizce bilgisine sahip olan kişilerin İngilizce düşünmekte bir sıkıntı çekmemesi beklenir. Bu düzey, İngilizce düşünebilmek için sahip olunması gereken temele sahiptir. B2 seviyesinde değilseniz ve bu seviyeye ulaşmak istiyorsanız da, ufak bir temel oluşturduktan sonra kendiniz İngilizce düşünmeye zorlamanız gerekiyor. İngilizce düşünmek için atabileceğiniz adımları beraberce inceleyelim;

İşe gününüzü anlatarak başlayabilirsiniz

Gün içerisinde yaptıklarınızı, neler yiyip içtiğinizi, neler giydiğinizi, nerelere gidip nerelerde ne aktiviteler yaptığınızı İngilizce düşünmek ve bunları sesli bir biçimde ifade etmek ya da yazıya dökmek, İngilizce düşünme hızınızı gün geçtikte artıracak ve bu sayede dil becerilerinizi ve konuşurkenki akıcılığınızı da artıracaktır.

Kelimelerin tek tek İngilizcelerini düşünün

Eğer İngilizce seviyeniz çok da yüksek değilse, örneğin B2 seviyesine çıkabilmek için ilk atmanız gereken adım, etrafınızdaki objeleri, durumları ve hislerinizi İngilizce karşılıkları ile düşünmek olacaktır. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra İngilizce cümleler üzerinde düşünmeye başlayabilirsiniz. Ama o seviyeye ulaşana kadar özellikle günlük diyaloglarda da sıkça karşınıza çıkan / kullandığınız kelimelerin İngilizcelerini öğrenmek ve onlar üzerinden planlama yapmak size bu yolda yardımcı olacaktır.

Kelime seçerken katı olmanıza gerek yok

İngilizce bir diyalogta aklınıza bir kelimenin İngilizcesi gelmiyorsa, o anda sözlüğe bakmak ya da o kelimeyi hatırlamakta ısrarcı olmak yerine, o kelimeyi İngilizce olarak tanımlamayı deneyebilirsiniz. Örneğin elma kelimesinin İngilizcesini o anda anımsayamadıysanız, ‘kırmızı ve yeşil çeşitleri olan meyve’ diyebilirsiniz. Karşınızdaki sizi zaten anlamaya çalışacak, size yardımcı olacaktır. Bir kelimeyi tanımlarken kullanabileceğiniz bazı kalıplar şu şekilde;

 • It is something you use to… (Bu … için kullanılan şeydir)
 • It is similar to… (Bu ….-a benzerdir.)
 • It is an action you do when… (Bu … olduğunda yapılan eylemdir.)
 • It is the opposite of… (Bu …-ın zıttıdır.)
 • It is a place where… (Bu ….-ın olduğu yerdir.)

Telefon ve bilgisayarlarınızı İngilizce dilinde kullanın

Eğer gün içerisinde telefon ve bilgisayar ile çokça vakit geçiriyorsanız, bu aletleri İngilizce dilinde kullanmak da İngilizce düşünmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

İngilizce oyunlar oynayın

Arkadaşlarınız ya da aileniz ile oyunlar oynuyorsanız, bu oyunları İngilizce oynamayı deneyebilirsiniz. Örneğin Tabu gibi oyunları İngilizce oynamak, bir kelimeyi, kendisine referans vermeden İngilizce anlatmaya çalışmak, İngilizce düşünme yetinizi oldukça geliştirecektir.

Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz diyaloglar için örnek diyaloglar hazırlayın

Markete gittiğinizde, bir restoranda sipariş verirken, sokakta tanıdığınız biri ile karşılaştığınızda, aşağı yukarı neler konuşulacağı bellidir. İşe ilk olarak bu sohbetlerde kullanmanız gereken kelimeleri çıkararak başlayabilirsiniz. Sonrasında bu kelimelerin İngilizce – İngilizce sözlükte karşılıklarına bakabilir, nasıl tanımlandıklarını inceleyebilirsiniz. Ve son olarak bu kelimeler ile ilgili örnek diyaloglar hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hem İngilizce düşünme hızınız günden güne gelişecek hem de sohbet anında daha akıcı konuşmanıza olanak sağlamış olacaksınız.

İngilizce – İngilizce sözlük kullanın

Bir kelimenin anlamını bilmiyorsanız ve anlama sözlükten bakacaksanız, bu işi ilk olarak bir İngilizce – İngilizce sözlükten yapmaya özen göstermelisiniz. Kelimelerin İngilizcede nasıl tanımlandıklarını görmek, İngilizce düşünmede size yardımcı olacaktır. Eğer B2 seviyesinde bir İngilizce’ye ulaşmak gibi bir hedefiniz bulunuyor ise, kelimeler üzerinde İngilizce düşünmeyi mutlaka denemelisiniz.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir