IELTS Listening ve Speaking Stratejileri ile IELTS'ten 6.5 Almak - Wordly

IELTS Listening ve Speaking Stratejileri ile IELTS’ten 6.5 Almak


IELTS Listening ve Speaking Stratejileri ile IELTS'ten 6.5 Almak

IELTS, yani International English Language Testing System, İngilizce yeterlilik ölçmeye yönelik olarak tasarlanmış bir sınavdır. Öğrenciler genellikle bu sınavın listening yani dinleme ve speaking yani konuşma bölümlerinde belirli zorluklar ile karşı karşıya kalmaktadır. Çoğu kurum, IELTS’ten en az 6 puan almanızı beklemektedir. IELTS listening ve speaking stratejileri ile IELTS’ten 6.5 almak mümkündür. Sınav tekniklerinizi geliştirmek için bu sınavlara girerken sınavda verilen süreye bağlı kalmanız önerilir. IELTS sınavında kullanabileceğiniz stratejilerden bazıları;

 • Sınav formatını tanıyın,
 • Yapmak istediğiniz işte deneyim kazanın,
 • Kendinizi sınav koşullarında belirli bir süre sınayın,
 • Cevaplarınızı gözden geçirmenize ve örnek cevaplarla karşılaştırmanıza olanak tanır.
 • Bu yazımızda bahsi geçen stratejileri ve IELTS’ten 6.5 almak için yapılması gerekenleri sizler için özetledik. Hazırsanız çalışmamıza hemen başlayabiliriz. Sınavda şimdiden başarılar dileriz.

IELTS Puan Belirleme Kriterleri Nedir?

IELTS Puan tanımlama kriterleri 4 kritere göre oluşturulmalıdır: Telaffuz, akıcılık, kelime bilgisi, dil bilgisi. Bunları detaylıca incelemeden önce sınav yapısı ile ilgili bilgi verelim.

ELTS konuşma sınavında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşacaksınız. Sınav gerçek hayattan ve yüz yüze bir konuşma olacak. IELTS Akademik ve IELTS Genel Sınavlarının Konuşma bölümlerinin içeriği aynıdır. Sınav 3 bölümden oluşur ve 11-14 dakika sürer.

 • Bölüm 1: Sınav yetkilisi kendini tanıtacak ve sizden kendinizi tanıtmanızı isteyecektir. Sınav görevlisi size ev, aile, iş, eğitim ve hobiler gibi genel konularda sorular soracaktır. Bu bölüm rahatlamanıza ve doğal bir şekilde konuşmanıza yardımcı olacaktır. Sorulan sorulara ne uzun ne de kısa cevaplar vermelisiniz. Soruları, size verilen sürede doğal bir biçimde yanıtlamaya özen gösterin.
 • Bölüm 2: Sınav görevlisi size belirli bir konu hakkında konuşmanızı ve onu konuşmanıza eklemenizi isteyen bir görev kartı verecektir. Hazırlamak ve not almak için bir dakikanız olacak. Daha sonra iki dakika boyunca konu hakkında konuşmanız istenecektir. Bu süre zarfında konuşmanızın kesintiye uğramaması için konuşmaya devam etmeniz önemlidir.
 • Bölüm 3: Sınav görevlisi, Bölüm 2’nin konusuyla ilgili ek sorular soracaktır. Bu sorular, daha soyut konuları ve fikirleri tartışma fırsatı sağlamak için tasarlanmıştır. Bu bölüm, karşılıklı konuşma şeklinde devam eder.

1. IELTS Sınavında Telaffuzun Önemi

Sınavdan 6.5 almak için, IELTS Puan kriterlerinden telaffuzun önemi, oldukça büyüktür ve puanlamadaki ağırlığı en az diğer kriterler kadar fazladır. IELTS sınavında telaffuz, konuşma bölümünde özellikle dikkat edilen noktalardan biridir. Burada, yanlış telaffuz ve aksan arasında fark olduğunu vurgulamakta fayda var. Aksanınız sebebi ile, IELTS sınavında puan kaybetmeniz söz konusu değildir.    

2. IELTS Sınavında Akıcı Konuşmanın Önemi

Sınavdan 6.5 almak için, IELTS puan kriterlerinden akıcı konuşmanın önemi, oldukça fazladır ve puanlamadaki ağırlığı en az diğer kriterler kadardır. Akıcı konuşma, sınavınızın değerlendirilmesinde IELTS konuşma sınavında odaklanılacak en önemli şeylerden biridir. Akıcı konuşmak çok önemlidir. Sık sık durmak, beklemek ve düşünmek bu bölümde puanınızı düşürür. Özellikle “Hmm”, “Umm”, “Aaaa” gibi ifadeler kullanmamaya özen göstermeniz çok önemlidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Akıcı konuşmayı hızlı konuşmak ile karıştırmamalısınız. Çok hızlı konuşmak size daha fazla puan kazandırmaz. Tereddüt etmeden açık ve net konuşmanız gerekir. Konuşmanız nispeten yavaş olabilir, ancak akıcı olduğunuzda bu bölümde başarılı olacaksınız. Çok hızlı konuşmak için bazı kelimeleri yutmak, sınavda sizin için ciddi bir sorun olabilir.

3. IELTS Sınavında Kelime Bilgisinin Önemi

IELTS Sınavından 6.5 almak için, IELTS puan kriterlerinden kelime bilgisinin önemi, oldukça fazladır ve puanlamadaki ağırlığı en az diğer kriterler kadardır. Kelime bilgisi, genel olarak İngilizce seviyenizi ve özellikle IELTS sınavındaki başarınızı belirlemek için çok önemlidir. Yeterli kelime bilginiz yoksa, IELTS sınavının dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinin hiçbirinde istenen başarıyı elde edemezsiniz. Bu nedenle, hem genel kelime dağarcığınızı zenginleştirmeniz hem de IELTS sınavı için kelime dağarcığınızı geliştirmeniz önemlidir. Konuşmanızda her zaman düşük anahtar kelimeler kullanmamalısınız. Aralarında kullandığınız orta ve üst seviye kelimeler puanınızı artıracaktır.

4. IELTS Sınavında Gramer’in Önemi

Doğru dilbilgisi kullanımı, çok karmaşık ve uzun cümleler kurmak anlamına gelmez. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Kurduğunuz cümlelerin özne yüklem uyumuna, tense yani zaman kipine, cümlede kullanılan bağlaçlara, modallara özen göstermeli ve onları doğru kullanmaya dikkat etmelisiniz. 

IELTS Listening Stratejileri Nelerdir?

IELTS Listening bölümünde hedeflediğiniz puana ulaşmak için izlemeniz gereken bazı stratejiler bulunmaktadır. Dinleme bölümü Akademik ve Genel IELTS sınavlarında aynıdır. Cevaplarınızı cevap kağıdına aktarmanız için ortalama otuz dakika süreniz bulunmaktadır. Ek olarak dilerseniz on dakika daha verilmektedir. Dört bölümden oluşan kısım toplamda kırk sorudan oluşmaktadır.

Birinci bölüm: Günlük konularda iki kişi arasındaki diyalog.

İkinci bölüm: Konuşmacı tarafından günlük konular hakkında bilgilendirici bir konuşma veya bir monolog

Üçüncü bölüm: Eğitim ve öğretim bağlamında 3-4 uzman arasındaki görüşme.

Dördüncü bölüm: Akademik ders, tek başına ders tarzında konuşma

SINAV STRATEJİLERİ

Dinlemeden önce

1) Dinlemeye başlamadan önce soruya bakmak, sınavı hatasız geçmenize yardımcı olabilir. Bu belki de en önemli kısımdır. Dinlemeye başlamadan önce soruları hızlıca gözden geçirebilirsiniz. Sizi sorunun cevabına götürecek anahtar kelimelerin altını çizebilir ve işaretleyebilirsiniz. Her bir dinleme klibi için birden çok soru ile karşı karşıya kalacaksınız.

2) Dinlemeden önce soruyu net bir şekilde anlamamız ve sizden ne istediğini bilmemiz gerekir.

3) Dinlemeye başlamadan önce, soruda geçen kalıp ifadeleri, mecazları inceleyebilir, bunlar üzerinde hızlıca bir çalışma yapabilirsiniz.

Dinleme anında

1) Vereceğiniz cevaplar için kısaltılmış notlar alabilirsiniz. Dinlerken cevapları belirlemeniz zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Tüm cevapları yazmaya çalışmak, dinlediğiniz şeyden kopmanıza neden olabilir. Bu nedenle, tüm cevabı yazmak yerine size cevabı hatırlatacak kısaltmalar kullanmanız daha doğru olacaktır.

2) Sorularda belirlediğiniz anahtar kelimelere göre dinleyin.

3) Cevapların soru sırasında görüneceğini unutmayın. Önce ilk sorunun cevabını duyacaksınız.

4) Sorular arasındaki süre standart değildir. Cevaplar birbiri ardına veya uzun bir aradan sonra gelebilir.

5) Not alırken dinlemeye devam etmeniz gerekmektedir. Notlatınızı alırken dinlediğiniz şeyden kopmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

6) Bir soruyu kaçırdığınızda, mümkün olan en kısa sürede bir sonraki soruya geçmelisiniz. Kaçırdığınız soru üzerinde düşünmek, bir sonraki soruyu da kaçırmanıza neden olacaktır.

Dinledikten sonra

1) Cevap kağıdına cevap yazarken veya bilgisayarlı IELTS ekranına cevaplar girerken yazım hatalarına çok dikkat etmelisiniz. Bir harf bile yanlışsa, cevabınız tamamen yanlış kabul edilecektir.

2) Cevapta sadece herhangi bir kelime yazılmalıdır.

3) Ayrı ayrı yazılan her bir ifade, kelime sayısına (a, the, vb.) Dahildir. Yönerge, sizin için gereken maksimum kelime ve sayı sayısına dikkat etmelidir.

IELTS Speaking Stratejileri Nelerdir?

Speaking yani konuşma becerilerinizi geliştirmek ve IELTS speaking sınavında başarılı olmak için izlemeniz gereken bazı stratejiler bulunmaktadır. Yazının devamında sizler için bunlardan bazılarını listeledik.

 • Sesinizi kaydedin ve kendinizi dinleyin

Speaking yani konuşma egzersizlerini yaparken sesinizi kaydetmek ve sonrasında dinlemek, yaptığınız hataları rahatça duyabilmek adına oldukça önemlidir. Konuşurken yapacağınız dil bilgisi ve telaffuz hatalarını not ederek, bu hataları düzeltmek adına çalışmalar yapabilirsiniz.

 • Her konuda kullanabileceğiniz pratik ifadeleri not edin

Günlük diyaloglarda kullanılabilecek basit ve pratik ifadeleri not edin. Örneğin, kendi fikrinizi ifade ederken ‘in my opinion, from my point of view’ gibi kalıpları kullanabilirsiniz. Buna benzer olarak, örnek verirken kullanılabilecek kalıpları, basit bağlaçları öğrenebilir ve bunların üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışma sayesinde kendinizi İngilizce ifade edebilişiniz giderek pratikleşecek ve bu anlamda kendinize güveniniz de artacaktır.

 • Bir uzman ya da bu iş için tasarlanmış bir uygulama ile bol bol pratik yapın

İnternette, İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmeniz için tasarlanmış pek çok site ve uygulama ile karşılaşmanız mümkün. Sınava hazırlanırken bu imkanlardan yararlanmak size pratiklik kazandıracaktır. Pratikliğin yanı sıra, bu işi bilen biri ile beraber bir çalışma yapmak, o kişinin size hatalarınızı gösterebilecek olması sebebi ile oldukça önemlidir.

 • Konuşabileceğiniz konular üzerine fikirler geliştirin

Sınav esnasında bazı öğrenciler fazlasıyla stres yaptığı için, o anda sorulan soruya, hızlıca bir cevap bulmakta zorluk çekebiliyor. Siz de bu şekilde bir deneyim yaşamamak adına öncesinde, konuşurken üzerinde durabileceğiniz ve her konuya uygun olabilecek bazı fikirler üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. IELTS speaking yani konuşma bölümünde daha önce çıkan ya da sıklıkla yer verilen konuları araştırabilir ve bu konular üzerine ufak notlar alabilirsiniz. Bu sayede hem kendinizi sınava daha hazırlıklı hissedersiniz hem de sınav anında biraz daha sakin ilerlemeyi başarabilirsiniz.

Sınavdan önce yapabileceğiniz çalışmalar bu şekildeydi. Şimdi de dilerseniz sınav esnasında nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgili ipuçlarını beraberce değerlendirelim.

Devamı…

 • Vücut diliniz düşündüğünüzden daha önemli

Pozitif bir izlenim size artı puan kazandıracaktır. Duruşunuzu buna göre ayarlamalı ve çok fazla el kol hareketinden kaçınmalısınız. Omuzlarınız dik olmalı ve kendinize güvendiğiniz, vücut dilinizden okunmalı. Aksi takdirde, dile çok fazla hakim olmadığınız ve bu sebeple özgüvenli gözükmediğiniz gibi bir sonuca varılabilir.

 • Duruşunuzu ayarladıktan sonra dikkat etmeniz gereken şey sesiniz

Söylediklerinizin rahat anlaşılabilmesi adına tane tane ve yüksek sesle konuşmanız oldukça önemlidir. Kısık sesle konuşmanız, sizi değerlendiren kişinin yine özgüvenli olmadığınız ve dile çok da hakim olmadığınız sonucuna varmasına neden olabilir. Söylediğiniz şey doğru olsa bile kısık bir sesle vereceğiniz cevap, puan kaybetmeniz sonucunu doğurabilir. Ses seviyesine ek olarak, tonuna da dikkat etmenizde yarar var. Kendine güvenli bir ses tonu, tıpkı kendine güvenli bir vücut dilinin yapacağı gibi, size pozitif sonuçlar getirecektir.

 • Soru sormaktan çekinmeyin

Eğer anlamadığınız herhangi bir yer olursa, karşınızdaki kişiye bunu kibarca sormaktan çekinmeyin. Bu bölümde, sizin sorulan soru hakkında ne düşündüğünüz tek değerlendirme kriteri değildir. Anlamadığınız bir yeri, rahatlıkla karşı tarafa ifade edebiliyor oluşunuz da puanınızı pozitif yönde etkileyecektir. Karşınızdaki kişinin soruyu tekrarlamasını istiyorsanız, ‘Could you please repeat the question?’ yani ‘Lütfen soruyu tekrarlar mısınız’ kalıbını kullanabilirsiniz.

 • Yanlışlarınızı düzeltebilirsiniz

İngilizce ana diliniz olsa bile konuşurken hata yapmanız mümkün. Eğer konuşurken hata yaptığınızı fark ederseniz, hatanızı düzeltmeye çekinmeyin. Bu aslında başta negatif bir durum gibi gözüküyor olsa da, hatayı fark edip onu düzeltebiliyor olmanız dile hakimiyetinizi gösterecektir. Yaptığınız hatayı düzeltirken belki kibarca, o anda kafanızın karıştığını ve kendinizi yanlış ifade ettiğinizi, aslında söylemek istediğinizin ne olduğunu belirtirseniz, bu tutum size sempati duyulmasını da sağlayabilir.

Devamı…

 • Gereğinden uzun ya da gereğinden kısa cevaplar vermemeye çalışın

Bir cümleyi uzatmak size hem vakit hem de puan kaybettirebilir. Söylemek istediğiniz şeyi en sade ve düzgün hali ile söyleyip bir başka konuya geçmeniz en doğrusu olacaktır. Aynı şekilde kısa cevaplar vermek de size puan kaybettirecektir. Karşı taraf size bir soru sorduğunda, aslında sadece sizin o konuda ne düşündüğünüz ile ilgilenmiyor. Sınavda asıl değerlendirilen ve takip edilen, sizin kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve dili konuşma şeklinizin nasıl olduğudur. Örneğin, ‘Do you like coffee?’ yani ‘Kahve sever misin?’ gibi bir soru ile karşılaştığınızda, basitçe yes yani evet demek yerine, kahveyi neden sevdiğiniz ile ilgili, çok da uzun olmayan, kararında bir cevap vermeniz daha doğru olacaktır. Sizi değerlendiren kişinin, konuşma tarzınızı incelediğini unutmayın ve ona bu minvalde ipuçları vermeye özen göstererek konuşmaya çalışın. Ayrıca, ezbere cevap vermekten kaçınmanız da bu anlamda çok önemlidir. Vereceğiniz ezber cevaplar kendini belli edecek ve puanınızın düşmesine sebep olacaktır.

 • Espri yapmak ya da havalı olmak için uğraşmayın

Cevaplarınızı verirken havalı ya da komik olmak için uğraşmanız doğal görünmeyecek ve dolayısıyla da size puan kaybettirecektir. Cevaplarınızı kurgularken, akıcı ve doğal konuşmanız gerektiğini aklınızda çıkarmayın. Karmaşık cümleler kurgularken duraklayabilir ve zaman kaybedebilirsiniz. Ayrıca bu duraklamalar akıcılığınıza da olumsuz etki edecektir.

 • Göz teması da en az duruş kadar önemlidir

Konuşurken, karşınızdaki kişi ile göz teması kurmanız hem aranızda bir bağ oluşmasını sağlayacak hem ona, kendinizden emin olduğunuz izlenimini verecektir. Sınavın bu bölümünde, sizin iletişim yetkinliğinizin test edildiğini aklınızda çıkarmayın ve buna uygun olarak hareket edin. Etrafa bakmak, karşınızdaki kişinin de dikkatini dağıtacaktır. Doğal bir şekilde kuracağınız göz teması ise size artı puan kazandıracaktır.

Sınav bittikten sonra, sınavı yapan kişiye teşekkür etmeniz hoş bir hareket olacaktır.

Devamı…

Özetleyecek olursak, IELTS konuşma sınavında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşacaksınız. Sınav gerçek hayattan ve yüz yüze bir konuşma olacak. Sınavda farklı aksanlar kullanılabilir. Sınavın kaydedileceğini bilmenizde de yarar var. IELTS Genel Eğitim sınavındaki konular ve IELTS Akademik sınavındaki konular birbirinden farklı değildir. Sınav üç bölümden oluşur ve on bir ila on dört dakika arası sürer.

Şüphesiz IELTS’in adaylar için en zor kısımlarından biri konuşma kısmıdır.
Bu kısımda yapılan en yaygın hata, sesleri İngilizce sesler yerine ana dilinizde kullanmaktır. Kendi dilinizde olmayan İngilizce seslerin farkında olmalısınız. Çoğu zaman, stres veya aşırı düşünme nedeniyle, konuşma monoton bir tonda, düz bir çizgide gidebilir veya her cümle bir soru gibi gelebilir, bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Aksanınız için ise endişelenmenize gerek yoktur; Bunun yerine sesleri anladığınızdan ve sesleri olabildiğince net yaptığınızdan emin olun.

Sınavı yapan kişi kelimeleri ne kadar iyi telaffuz ettiğinizi değerlendirecek ve hatta anlaşılması zor bir şey söyleyecektir, bu nedenle telaffuzunuzun açık ve kesin olduğundan emin olun. Tonlamanızın ne demek istediğinizi aktarmaya yardımcı olduğundan emin olun. Açıklama verirken ve örnekler verirken üslubunuza dikkat edin. Telaffuzunuzu iyileştirmek için telefonunuzdaki yazım ayarlarını açabilir ve ardından seçtiğiniz metinden okuyabilirsiniz. Unutmayın, harika gramer ve kelime dağarcığı içeren en iyi yanıt, bu tür yanlış telaffuzlardan veya belirsizliklerden etkilenebilir.

IELTS Sınavından 6.5 Almak İçin Yapılması Gerekenler

IELTS Sınavı’na girmeden önce, İngilizcede dört temel becerinizi geliştirmeniz oldukça önemlidir. Bunu başarmak için doğal olarak güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu anlamda atabileceğiniz bazı adımlar şu şekilde olabilir;

 • Kelime bilgisi önemlidir. Sözlük ile yapacağınız çalışmalar, hem kelime bilgisi, hem okuma hem de yazma yetkinliklerinizin gelişmesine fayda sağlayacaktır.
 • Konuşma ve yazma pratiği yapmalısınız. Sözlük çalışması ile beraber konuşma ve yazma pratiklerini de ihmal etmemeniz gerekmektedir.
 • Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirin. Boş zamanlarınızı en azından kelime öğrenerek değerlendirin. Bunun bile sınav performansınıza olumlu bir etkisi olacaktır.
 • Her fırsatı değerlendirin. Dilinizi geliştireceğini düşündüğünüz her fırsatı değerlendirin. Uygulamalar, internet siteleri, İngilizce sohbetler, İngilizce altyazılı film ya da diziler, podcastler… Hangisinin faydasını olacağını düşünüyorsanız, çalışmanıza o şekilde yön verin.
 • Yazma becerilerinizi geliştirin. Elbette yalnızca yazma becerilerinizi geliştirmeniz yetmez. Fakat genellikle öğrencilerde eksik olan, yazma ve konuşma becerisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple yazma becerileri üzerinde yoğun çalışmalar yapmak, yani üretken olmak, konuşma pratiğinizin de artmasına yardımcı olacaktır.
 • Zamanını akıllıca kullan. Sınav esnasında da zamanınızı akıllıca kullanmanız oldukça önemlidir. Bir konu ya da soru üzerinde gereğinden fazla durmak, diğer sorulara geçtiğinizde panik olmanıza da neden olabilir.
 • İngilizce öğrenmek genellikle uzun bir süreçtir. Bu nedenle, IELTS testi yaklaşana kadar neredeyse hiçbir şey yapmamak ve ardından hızlandırılmış araştırma yapmak veya bu iddiada bulunmak uygun değildir. Sınav tarihine zamanında karar vermeniz ve o zamana kadar geçen süreyi en etkili şekilde değerlendirmeniz gerekiyor.

IELTS Sınavından 6 ve 6.5 Arasında Puan Almak Zor mudur?

International English Language Testing System yani kısaca IELTS’e hazırlanmak için internette pek çok kaynak bulunmaktadır. Yapmanız gereken tek şey, size en uygun kaynağı bulmak ve odaklanmış bir şekilde çalışmaya başlamak olacaktır. Düzenli ve disiplinli bir çalışmayı takip ederseniz, sınavdan altı ya da altı buçuk puan almak sizin için zor olmayacaktır. Sınav içerisindeki bölümleri sizler için en kolaydan en zora doğru sıraladık ve bölümler ile ilgili ufak ipuçlarına yer verdik. İncelememize beraberce başlayalım.

 • Reading / Okuma:

Okuma, çoktan seçmeli / boşluk doldurma / paragraf başlığı eşleştirme gibi birçok soru formatı içeren kırk soruluk bir bölümdür. Size önerebileceğimiz en iyi kaynak, bu sınavı hazırlayan kurum olan Cambridge Üniversitesi’dir. Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilen on ayrı IELTS kitapçığı vardır ve bu kitapçıkların her biri genel IELTS katılımcıları için dört IELTS denemesi ve iki okuma ve yazma testi içerir. Sıkılmadan ve yorulmadan tüm testleri çözerseniz, sınavda gelecek sorulara çok aşina olacağınıza ve çalışırken sınavda saati kullanmakta zorlanmayacağınıza şüpheniz olmasın. Bu noktada okuma kısmı ile ilgili olarak verilebilecek en iyi tavsiye, tüm bölümleri okuyarak zaman kaybetmemek olacaktır.

 • Listening / Dinleme:

Dinleme testi, tıpkı okumada olduğu gibi, kırk sorudan oluşur ve hem akademik hem de genel versiyonlara girenler aynı sınava tabidir. Dinlemenizi tavsiye edebileceğimiz en iyi kaynağın yine Cambridge Üniversitesi testleri olduğunu söyleyebiliriz. Burada dikkat edebileceğiniz nokta, yanlış doldururduğunuz veya boş bıraktığınız kısımları, kontrol ettikten sonra tekrar dinlediğinizden emin olmanız, böylece telaffuzunu bilmediğiniz bir kelimeyi öğrenme şansınız olabilir.

Devamı..

 • Writing / Yazma:

Yazma bölümü, genellikle ihmal edilen, sınavda görülen her şeyi yazmayı düşündüren ve daha önce düşünülmemişse sınav heyecanını ve konuyu katlanılmaz hale getirme potansiyeli olan bir bölüm. Yazma bölümü hem akademik hem de genel IELTS için iki bölümden oluşmaktadır. Genel IELTS sınavına giriyorsanız, ilk bölüm en az yüz elli kelime yazmanız gereken bir mektuptur. Akademik IELTS’in ilk bölümü genellikle grafik yorumlamaya dayanmaktadır. İkinci bölümde en az iki yüz elli kelime kullanarak sizin avantajlarınızı, dezavantajlarınızı ve görüşlerinizi soran yapıda bir konu yazılması istenir ve bu bölüm hem genel hem de akademik versiyonlarda aynıdır.

 • Speaking / Konuşma:

Konuşma testi hem genel hem de akademik IELTS için aynı şekilde uygulanır ve üç bölümden oluşur. İlki, kendimizi tanıttığımız ve günlük yaşamlarımız hakkında basit şeyler söylediğimiz bir sohbet. İkinci bölüm ise hazırlamamız için bize bir dakika verilen bölümdür ve verilen konu hakkında iki dakika konuşmamız istenir. Son bölümde, ikinci bölümde verilen konu ile ilgili ayrıntılı sorular sorulmaktadır.

IELTS Sınavı Stratejileri Nedir?

International English Language Testing System yani Uluslararası İngiliz Dili Sınav Sistemi, günümüzün en önemli yabancı dil değerlendirme sınavlarından biridir, zor bir sınav olarak adlandırılabilir ve geleceğiniz için oldukça önemlidir. Kendinizi IELTS sınavına tam olarak hazırlamanız için izleyebileceğiniz altı stratejiyi sizler için listeledik;

1. Sakin olun.

Yapılabilecek en basit şey ile başlayalım, sakin olmak. Ne kadar endişeli ve huzursuz olursanız, akıcılığı ve tutarlılığı korumak o kadar zor olur. Bu nedenle sakin olmak önemlidir. Sınavın son bölümünde daha az tanıdık ve soyut konular olacak. Bu bölüme geldiğinizde de sakinliğinizi korumanız, kendinizi daha kolay ifade etmenizi sağlayacaktır.

2. Sadece soruyu cevaplayın!

Testin başında çok fazla detaya girmek yerine ihtiyacınız olan cevabı verin. Daha detaylı cevaplar vermeden eviniz, işiniz, okul hayatınız ve benzeri şeylerden bahsetmek için bu konular ile ilgili sorular sorulmasını bekleyin.

3. Anahtar sözcük öbeklerini ve zamanları stratejik olarak uygulayın.

IELTS konuşma sınavının formatını ve sorulan soru türlerini biliyorsanız, çalışmanızı buna uygun olarak planlamaya başlayabilirsiniz. Test sırasında ortaya çıkabilecek farklı durumlarda neler söyleyebileceğinizi düşünün. Present Perfect tense, cevap verirken kullanabileceğiniz en doğru zaman kipidir.

Devamı…

4. Konuşma ve yazma alıştırmaları yapmaya zaman ayırın

İngilizce kelime bilginiz, okuma, anlama ve dinleme – anlama becerileriniz ne kadar iyi olursa olsun, yazma ve konuşma pratiğiniz yoksa, bu iki bölümde zorluk çekme ihtimaliniz fazladır. Bu bağlamda, İngilizce dil bilginiz ve kelime bilginiz ne kadar güçlü olursa olsun, IELTS testine uygun olarak çalışmalı, yazma ve konuşma egzersizlerinizi sınav formatına uygun bir biçimde sürdürmelisiniz.

5. Speaking kısmında kendinizi tekrarlamaktan korkmayın

Konuşurken bir anda tıkandığınızı hissedebilirsiniz. Bu durumda, daha önce söylediklerinizi farklı kelimeler ve farklı açılarla tekrarlayabilirsiniz. Bunu bağlaçlar kullanarak yapmanız olumlu karşılanacaktır. Bu ve benzeri durumlarda, ‘as I mentioned before’ yani ‘daha önce belirttiğim gibi’ gibi kalıp ifadelere yer verebilirsiniz. Bu sayede kelime bilginizi de gösterebilirsiniz.

6. Reading bölümündeki soruların yanıtlarının metinde sırayla işlendiğini aklınızdan çıkarmayın

Reading yani okuma kısmına ait sorular ve cevapları hazırlanırken, sorular metnin başından başlanarak hazırlanmaktadır. Dolayısıyla birinci sorunun cevabı, büyük olasılıkla ilk paragrafta olacaktır. Bu ufak detay ile zaman kazanırsınız.

 

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir