IELTS Sınav Örnekleri ve IELTS Çıkmış Sorular - Wordly

IELTS Sınav Örnekleri ve IELTS Çıkmış Sorular


IELTS, yani International English Language Testing System uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Gelin kısaca IELTS’in ne olduğu, önemini ve ne için kullanıldığını açıklayalım.

IELTS NEDİR?

IELTS bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Dünya çapında geçerliliği vardır. Eğer IELTS sınavına girer ve ardından iyi bir puan alırsanız bu puanı CV’nize ekleyebilirsiniz.

IELTS, British Council tarafından yönetilen bir sınavdır. Bu sınavdaki amaç İngilizce gerektiren veya tamamen İngilizce odaklı olan işlerde çalışmak isteyen insanlara onların İngilizce bilip bilmediğini gösteren bir sınav yapmaktır.

Yurtdışında çalışmaya olan isteğin artışı artık insanları IELTS çalışmaya yönlendirmeye başladı. Bunun yanı sıra yurtdışında bazı şirketler IELTS’i gerekli kılıyor. Bu sebepler yüzünden IELTS sınavına olan rağbet aşırı derecede artışa geçmiş durumda.

En yakın tarihe baktığımızda 2018 yılında 3,5 milyon kişi IELTS sınavına girmiş olarak gözüküyor. Gerçekten inanılmaz bir rakam.

Bunun yanı sıra Birleşik Kralları içindeki bazı üniversitelere girmek için IELTS puanı gerekiyor. Üniversitenin belirttiği puanın altında IELTS puanınız varsa, üniversiteye giremiyorsunuz.

Özetle IELTS’in dünya çapında geçerliliğinin olduğu, iş başvurularında önemli olduğunu ve bazı yabancı üniversiteler tarafından şart olarak koşulduğunu söyleyebiliriz. Eğer siz de IELTS sınavı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizde IELTS sınav örneğini inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra makalemizde Türk IELTS adayları için IELTS denem sınavları ve IELTS sınav örneklerini bulabilirsiniz.

IELTS Sınav Örneği

IELTS sınav örneği sınava girmeden önce adaylar tarafından incelenen test olarak tanımlanır. Tüm sınavlarda olduğu gibi IELTS sınavına girmeden önce de örnek sınava ve sorulara bakılmalıdır.

IELTS’e girmeden önce deneme çözmek, sınav örneklerini incelemek ve çıkmış soruları çözmek gerçekten çok önemlidir. Örneğin, IELTS’i hiç bilmeyen biri ile IELTS sınavına birkaç kere girmiş iki adayı ele alalım. Sizce hangisi daha avantajlıdır?

Son olarak, eğer siz de IELTS sınavına hazırlanıyorsanız mutlaka IELTS sınav örneklerini incelemelisiniz. IELTS hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve örnek IELTS sınavına ulaşmak istiyorsanız makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

IELTS Sınavı Kaç Dakikadır?

IELTS sınavı totalde 2 saat 45 dakikadan oluşmaktadır.

IELTS Sınavı Kaç Bölümden Oluşur?

IELTS sınavı dört bölümden oluşur. Sırasıyla

  • Listening ( Dinleme) – 30 dakika
  • Reading ( Okuma) – 60 dakika
  • Writing ( Yazma) – 60 dakika
  • Speaking ( Konuşma) – 10 – 15 dakika

 

IELTS Dinleme (Listening) Sınavı

IELTS sınavı Academic (Akademik) ve General (Genel) olarak ikiye ayrılır. Academic sınav, anadil olarak İngilizce kullanılan ülkelerde eğitim almak isteyenler için uygulanır. General sınav ise çalışma ve göçmenlik hakkı almak isteyenlere uygulanır. İki alanda da Listening ve Speaking ortaktır.

IELTS Dinleme sınavı adayın dinletilen materyali ne kadar anladığı, yorumlayabildiği ve doğru anlayıp anlamadığını ölçer. Dinleme sınavında 4 adet İngilizce ses kayıtı dinletilir ve ardından sorular cevaplanır. 40 adet soru sorulmaktadır. 30 dakika verilir.

IELTS Okuma (Reading) Sınavı

IELTS okuma sınavında 3 farklı metin okutulur. Adaylardan genel olarak metni anlaması, ana ve yan fikirleri belirlemesi, argümanı takip edebilmesi ve yazarın tutumunu anlaması beklenir. Sınav 40 sorudan oluşmaktadır ve 60 dakika süre verilmektedir. Okuma yapılırken gazete, dergi ve kitap gibi günlük hayatta yer edinen materyaller kullanılır.

IELTS Yazma (Writing) Sınavı

IELTS yazma sınavında yazma beceriniz dışında kelime hazneniz, dilbilgisi seviyeniz ve fikirlerinizi ne kadar düzgün aktarabildiğiniz ölçülür

IELTS Akademik Yazma

Bölüm 1: Resmi bir dil kullanmanız gerekir. Birçok görsel materyal ile karşılaşırsınız (çizelge, grafik, tablo). Verilen bu materyallerden ne anladığınızı yazmanız istenir.

Bölüm 2: Verilen konu hakkında bir yazı yazmanız istenir.

IELTS Genel Yazma

Bölüm 1: Bir adet durum verilir ve bununla ilgili açıklayıcı veya bilgi verici yazı yazmanız istenir.

Bölüm 2: Kişisel bakış açınızı yansıtacak yazılar yazmanız istenir

IELTS Yazma sınavında her bölümde (Akademik ve Genel) 2 soru bulunur. Sınav toplam 60 dakika sürer.

IELTS Konuşma (Speaking) Sınavı

IELTS Konuşma sınavında adayın konuşma yeterliliği ölçülür. Bunun yanı sıra günlük kullandığınız dil, kelimeler, deyimler ve fikrinizi ne kadar yerinde ilettiğiniz ölçülür.

Bölüm 1: Genel olarak günlük hayat, aile, iş ve ev hakkında sorular sorulur. İngiliz ve Amerikan aksanı kullanılabilir.

Bölüm 2: Sınav görevlisi size bir görev kartı verir. Bu görev kartında hangi konu hakkında konuşmanız yazacaktır. Başlamadan önce 1 dakika süreniz olacaktır. Ardından verilen konu hakkında 2-3 dakika konuşmanız istenecektir.

Bölüm 3: Bölüm 2’deki sorulardan daha zor sorular sorulacaktır. Bu konular daha soyut ve komplekstir. Totalde süre 11-14 dakikadır.

IELTS sınavı genel hatlarıyla bu şekildeydi. Eğer siz de IELTS sınavına hazırlanıyorsanız sınavın hangi şekilde gerçekleştiğini bilmek gerçekten önemli. Bunun yanı sıra sınava girmeden önce IELTS sınav örneği ve IELTS soruları çözmenizde fayda var. Makalemizin devamında IELTS hazırlık pdf paylaşılacaktır.

IELTS Hazırlık ve Çalışma Kitabı PDF

IELTS sınavına girmeden önce IELTS çıkmış soruları çözmek sınav hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı ve çalışmanızı kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda heyecanlanma ve stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

IELTS Deneme PDF’lerine ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

IELTS ve TOEFL Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle, TOEFL sınavı nedir sorusunun cevabı bilinmelidir. İkinci olarak, IELTS, TOEFL sınavından daha kısadır. TOEFL 4 saate biterken IELTS, yukarıda bahsettiğimiz üzere 2 saat 40 dakika sürer. TOEFL sınavında sadece çoktan seçmeli sorular bulunurken IELTS sınavında klasik sorular da bulunur. TOEFL sınavı sadece bilgisayar ortamında tek tür olarak yapılırken IELTS sınavı 2 türden oluşur ve bilgisayar ortamında yapılır.

Genel hatlarıyla incelendiğinde IELTS ve TOEFL yapı olarak da farklı sınavlardır. Farklı işleyiş, düşünce ve problem çözme yetenekleri içerir. TOEFL sınavı seçmeli bir sınav olduğu için öğrencilerin seçenekler arasındaki farkları ölçmesi, analitik düşünebilmeleri ve zaman yönetiminde iyi olmaları beklenir. IELTS ise mental olarak daha zorlayıcı bir sınavdır çünkü bir dilde bulunan tüm yetenekler ölçülür. Konuşma ve yazma gibi zorlayıcı aktivitelerin sınavı yapılır.

Abdurrahman Tacir

Merhaba. Ben Abdurrahman. Marmara Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okumaktayım. Aynı zamanda blog yazarlığı ve İngilizce öğretmenliği yapmaktayım. Alanında uzman hocalardan aldığım dersleri kendi notlarım ile harmanlayarak sizlere sunuyorum. Amacım sizlere kaliteli ve profesyonel içerikler sunmak. İyi okumalar..

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir