İngilizce CV Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler - Wordly

İngilizce CV Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler


İngilizce CV Hazırlama Yöntemleri

İngilizce CV hazırlama özellikle birçok yabancı şirketin bulundurduğu bir şarttır. CV’nin açılımı Curriculum Vitae’dir. Bu Latincede yaşam özeti anlamına gelmektedir. CV örnekleri hem Türkçe hem de İngilizce hazırlanabilir. 

CV’ler iş başvuruları yaparken olmazsa olmazlardandır. İş başvurusu yaptığınız şirket, firma veya kurum sizden mutlaka İngilizce CV veya Türkçe CV ister. Her ikisini de isteyen kurumlar bulunabilir. CV’lerde genel hatlarıyla kim olduğunuzu, nerelerde çalıştığınızı, askerlik yapıp yapmadığınızı, kaç yıl tecrübeli olduğunuzu, hangi yabancı dilleri bildiğinizi ve sektörde çalıştığınız pozisyonları içerir. Bu bilgiler sizi işe alacak kurum için hayli önemlidir.

CV Neden Önemlidir?

Normal CV’ler ve özellikle İngilizce CV’ler iş başvurusu yapanları için hayli öneme sahiptir çünkü işveren sizi CV’lerden tanır. CV’ler sizin işveren ile olan direkt ve tek ilişkinizdir. Bunun yanı sıra işveren karşısında olumlu bir öngörü kazanmak ve işe başvuran binlerce kişi arasından öne çıkmak en iyi İngilizce CV örnekleri hazırlayarak mümkündür. İngilizce CV örnekleri inceleyerek siz de iyi bir CV hazırlayabilirsiniz.

İngilizce CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlara makalemizin devamında yer verilecektir.

İngilizce CV Hazırlama Teknikleri

İngilizce CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler iyi bir özet, her şeyin detaylıca yazılması ve dürüstlüktür. Yanlış olarak yazdığınız bilgiler ileride sizi zor durumda bırakabilir. Eğer İngilizce CV hazırlamayı bilmiyorsanız İngilizce CV hazırlama robotlarını kullanabilirsiniz. Şimdi dikkat edilmesi gereken noktalara bakalım:

 • İyi Bir Özgeçmiş

İngilizce CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken ilk nokta aslında bizim tecrübeli oluşumuzdur. Ne kadar çok sektörde bulunmuşsak ve ne kadar tecrübeliysek işe alınma şartımız o kadar fazla olur. Örneğin İnsan Kaynaklarında çalışmak istiyorsanız ve önceden İK’da çalışmışsanız işe alınma şansınız hiç çalışmayan birine göre daha fazla olacaktır.

 • Yabancı Dil

Neredeyse tüm şirketlerin artık iş başvuru şartlarında yabancı dil şartı bulunmaktadır. Uluslararası şirketler İngilizcenin yanı sıra başka bir yabancı dil de aramaktadır. Yabancı dil faktörü CV için vazgeçilmez ve sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır. İngilizcenin yanı sıra Fransızca, Rusça, Almanca ve İspanyolcaya olan rağmen gün geçtikçe artmaktadır.

 • Dürüstlük

CV oluştururken kullandığınız bilgiler doğru bir şekilde yazılmalıdır. Bulunmadığınız bir sektöre bulundum diye yazmak size sorulan soruları bile etkilemektedir. Ayrıca işe alındığınız zaman tecrübesiz olduğunuz ortaya çıkarsa kovulma ihtimaliniz yüksektir.

İngilizce CV Hazırlama Programları

Bu makalede İngilizce CV hazırlama programlarını derledik. İngilizce ve Türkçe CV hazırlarken aşağıdaki sitelerden faydalanabilirsiniz.

 • Visual CV

Bünyesinde bulundurduğu çeşitli şablonlar ve PDF hizmetiyle arananlarda birinci listede VisualCV var. Bu sitedeki CV örneklerini inceleyerek CV hazırlamaya başlayabilirsiniz.

 • Resume.com

Dünya genelinde en çok bilinen sitelerden biri olan resume.com birçok CV temaları sunmakta. İşverenleri etkilemek için harika bir site.

 • Kick Resume

CV örnekleri bakımından hayli kapsamlı olan bu site bulundurduğu İngilizce CV örnekleri ile hayli işinize yarayacak.

 • Enhancv

Diğer sitelerin bulundurduğu ücretli CV’lere karşı bünyesinde bulundurduğu profesyonel CV örnekleri ile sizleri bekliyor.

İngilizce Europass CV (Yurt Dışı) Formatı Nedir?

Europass CV özellikle AB’de bünyesinde bulunan eğitim programlarında yer almak isteyen bireyler için hazırlanmış özel bir CV’dir. Bu CV özellikle Avrupa’da yaşamak isteyen, iş arayan veya gönüllü projelere katılan bireyler için kullanılır. Aynı zamanda Avrupa’da bilgi ve yeteneklerini iyice ifade edebilmek için İngilizce Europass CV örnekleri kullanılmalıdır.

Europass Cv Türkçe

İngilizce Europass CV’de ve Türkçesinde bulunması gereken noktalar aşağıda sıralanmıştır. Siz de Europass CV hazırlarken bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha fazla bilgiye ulaşmak için linki kullanabilirsiniz.

 • Kişisel Bilgiler 
 • Aranan İş Hakkında Detaylı Bilgi
 • İş Tecrübeleri
 • Eğitim Geçmişi
 • Yabancı Dil Bilgisi
 • Kabiliyetler
 • Diğer Bilgileriniz
 • Notlar

İngilizce Mesleklere Göre CV Örnekleri

Mesleklere göre İngilizce CV örnekleri bazen değişiklik göstermektedir. Bu makalede bazı mesleklere göre mesleki İngilizce CV hazırlamayı, bulunması gereken bilgileri ve nasıl hazırlandığını inceledik. 

İngilizce Akademik CV Örnekleri ve Hazırlama

Öğretim Görevlileri CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar yüksek lisans, uzmanlık alanı ve kaç yıl tecrübeli olduğudur. Buna ek olarak hangi projelerde yer aldığı ve hangi kuruluşlarda çalıştığı da CV’de belirtilmesi gerekir. Akademik boyutta hazırlanan CV’lerin diğerlerinden farkı daha çok okul hayatıyla ilgili olmasıdır. Yüksek lisans, Master ve Diploma Notu daha önemlidir. ALES’ten alınan puan ve yabancı dil bilgisi de hayli önemlidir.

İngilizce Avukat CV Örnekleri ve Hazırlama 

İngilizce Avukat CV‘si hazırlarken avukatın çalıştığı kurumlara ve kaç yıl avukatlık, hakimlik veya arabuluculuk yaptığı yazılmalıdır. İngilizce avukat CV örneklerinin diğerlerinden farkı daha çok resmi olmasıdır. Kişinin hangi alanlarda yoğunlaştığı (ceza, anayasa, idari…) ve kaç yıl tecrübeli olduğu önemlidir.

İngilizce Bankacılık CV Örnekleri ve Hazırlama

İngilizce Bankacılık CV hazırlama yapılırken hangi bankalarda çalışıldığı, kaç yıl çalışıldığı ve bilgisayar platformunda ne kadar yetkili olunduğu belirtilmelidir. Bu alanda çalışanların diğer alanlardakilerine göre CV’leri daha kalabalıktır. Bankalar genellikle birçok nitelik istemektedir. Ayrıca CV’ye ekleyeceğiniz birkaç sertifika sizi diğerleri arasında çok ileriye taşıyabilir. Online olarak sertifikalar da çoğu şirkette geçerlidir.

İngilizce Dış Ticaret CV Örnekleri ve Hazırlama

İngilizce Dış Ticaret CV hazırlama yapılırken hangi şirketlerde kaç yıl ve hangi pozisyonlarda çalışıldığı önemlidir. Bu meslekte diğer önemli olan faktör yabancı dildir. Çalışmak istediğiniz şirket eğer Almanya ile işbirliği yapıyorsa muhtemelen İngilizce ve Almanca bilmeniz gerekecektir.

İngilizce Muhasebe CV Örnekleri ve Hazırlama

İngilizce Muhasebe CV hazırlama yapılırken tecrübe hayli önemli bir faktördür. Mezun olduğunuz üniversitenin yanı sıra hangi dilleri bildiğiniz ve kaç yıl muhasebecilik yaptığınız da CV değerlendirilirken dikkat edilen özelliklerdir. Bunların yanı sıra bazı bilinen şirketler İngilizce Muhasebe CV örneğinin yanı sıra sizi mülakata çağırabilir. Bu mülakatta analitik düşünme ve matematik yetenekleriniz ölçülür. Muhasebecilik hakkında daha fazla detaya ulaşmak için alttaki linkleri kullanabilirsiniz

İngilizce Mühendislik CV Örnekleri ve Hazırlama

İngilizce Mühendislik CV hazırlarken hangi şirketlerde çalıştığınız ve kaç yıldır mühendis olduğunuz hayli önemlidir. Bunun yanı sıra hangi yabancı dilleri bildiğiniz ve hangi alanda uzmanlaştığınız da önemli faktörlerdendir. Mühendislik CV’si hazırlarken ne mühendisi olduğunuz bazen önemlidir. Bunun için İnşaat mühendisliği İngilizce CV, Bilgisayar mühendisliği CV ve Elektrik elektronik mühendisliği CV’lerini incelemekte fayda var.

İngilizce Turizm CV Örnekleri ve Hazırlama

İngilizce Turizm CV hazırlarken en çok dikkat edilen nokta hangi şehirlerde çalıştığınız ve hangi dilleri bildiğinizdir. CV hazırlarken ilgili alandaki CV’leri incelemekte fayda da vardır. Mesele Google’a İngilizce Turizm CV örnekleri diye araştırma yapabiliriz. Bu noktada İngilizce CV hazırlamak sizi bir adım daha ileri taşıyacaktır.

İngilizce Doktor CV Örnekleri ve Hazırlama

İngilizce Doktor CV hazırlamak diğer CV’lere göre daha kolaydır. Hangi alanda uzman olduğunuz ve kaç yıllık doktor olduğunuzu yazmanız CV için yeterli olacaktır. CV hazırlamaya başlamadan önce doktor cv örneklerini incelemekte fayda var. Google’da araştırma yaparak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İngilizce Work and Travel CV Örnekleri ve Hazırlama

İngilizce Work and Travel CV örnekleri hazırlamak Amerika’ya gitmek isteyenler için istenen bir şarttır. Work and Travel programı genel hatlarıyla üniversite öğrencilerini Amerika’ya gönderen ve orada iş bulan bir organizasyondur. Tahmin edildiği üzere Work and Travel (WAT) CV’si hazırlarken iyi derecede İngilizce bilmeniz ve daha önceden yurt dışı tecrübenizin olması sizi bir adım öne taşıyacaktır. 

İngilizce Yüksek Lisans CV Örnekleri ve Hazırlama

İngilizce Yüksel Lisans CV’leri hazırlanırken askerlik durumu, tezli ve tezsiz başvuru ve ALES puanı hayli önemlidir. Yüksek Lisans yapmak istediğiniz üniversitenin sizi kabul edebilmesi için yaptığınız araştırmalar ve yayınlanan dokümanlarınız da önemli faktörlerdendir. Yüksek lisans CV’si hazırlanırken kısa bir özgeçmiş ve yukarıda sayılan özelliklerden bahsetmek gerekir.

İngilizce Yönetici Asistanlığı CV Örnekleri ve Hazırlama

Yönetici Asistanlığı mesleği yöneticilere yardım eden bir meslek grubudur. Bu meslekte gerekli şartlar sürekli kendini geliştirmek, yöneticiye ayak uydurmak ve operasyonları yönetmektir. İngilizce Yönetici Asistanlığı CV hazırlarken deneyim ve hangi alanlarda çalıştığınız hayli önemli bir konudur. Bunun için İngilizce CV hazırlarken bu faktörlere dikkat etmekte fayda var. Kısaca özetleyecek olursak : Bildiğiniz yabancı diller, hangi alanlarda tecrübeli olduğunuz ve erkekseniz askerliğinizi yapıp yapmadığınız önemli olan faktörlerdendir. Örnek CV’lerden faydalanabilmek için Google’a yönetici cv örnekleri ve İngilizce CV örnekleri yönetici asistanlığı diye araştırma yapabilirsiniz. Çıkan CV örneklerini iş başvurularınız için kullanabilirsiniz.

İngilizce Personal Trainer CV Örnekleri ve Hazırlama

Personel Trainer mesleği kelime manasıyla Kişisel Yardımcı demektir. Personel Trainer mesleği spor dallarına yardımcı olmak için bulunan meslektir. Bu meslek erbabları spor yapan kişilere kişisel yardım eder. İngilizce Personal Trainer CV hazırlamak hayli kolaydır. Bu CV’yi hazırlarken dikkate edilecek hususlar sporun hangi alanında iyi olduğunuz, kaç yıl spor yaptığınız ve daha önce bu mesleği yapıp yapmadığınızdır. 

İngilizce CV Örnekleri PDF

İngilizce CV örneklerine çeşitli pdf’ler aracılığı ile ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda İngilizce CV örnekleri bu kısıma eklenecektir.

İngilizce CV’ye Kesinlikle Konması Gereken Bölümler

Her iş başvurusu yapan birey için CV olmazsa olmazlardandır. Fakat her CV işveren tarafından beğenilmez. Bazen çok yetenekli olmanıza rağmen hazırladığınız CV sizde kötü etki bırakabilir. Bu nedenle Türkçe CV ve İngilizce CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunları sizler için derledik. 

Kendini Tanıtma / Introduce Yourself

İngilizce CV’de kendini tanıtma hayli önemlidir. Bu başlıkta kendinizden çok detaylı bahsetmemeniz gerek. Mesela nereli olduğunuzu ve nerede yaşadığınızı yazabilirsiniz fakat kaç kardeş olduğunuzu onların ne iş yaptığını yazmak karşı tarafta hayli olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle kısa ve öz şekilde kendinizden bahsedin ve çok fazla detaya girmeyin. 

Kariyer Hedefi / Objective

Bu soru size Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? şeklinde gelebilir. Bu soruya önceden çalışmakta fayda var çünkü o an heyecanlanabilir ve ne söyleyeceğinizi unutabilirsiniz. Yine çok ütopik hedefler söylemeden biraz realist olmakta fayda var. Yeni mezun birinin bu soruya Kendimi 5 yıl sonra bu şirketin CEO’su olarak görüyorum demesi karşı tarafın size olan bakış açısını olumsuz yönde etkileyecektir. Mülakatlarda bu sorular karşımıza çıkmaktadır. CV için ise yine aynı yöntemi kullanmalısınız.

İş Tecrübeleri / Work Experiences

Bu bölümü olabildiğince doldurmaya çalışın. Olabildiğince açık olun ve nerelerde çalıştığınızı yıl belirterek yazın. Hangi pozisyonlarda çalıştığınızı da yazmanın önemlidir.

Eğitim / Education

İyi bir üniversite ve ortalama yapmak işverenleri cezbeder. Bu nedenle bunları yazmaya dikkat edin. Ortalamanız 3.00 üzerindeyse yazmanız tavsiye edilir. Bunun yanı sıra hangi bölümü okuduğunuzu, kaç yıl olduğunu ve kaç ortalamayla bitirdiğinizi yazın. Ayrıca, bazı şirketler sizden transkript isteyebilir. Bunun için üniversiteye başvurabilirsiniz.

Sertifikalar / Certificates

Aldığınız tüm sertifikaları yazmanızda fayda var. Her ne kadar işle ilgili olmasa da işvereni olumlu etkileyebilmek için sertifikalarınızı eklemelisiniz.

Ödüller / Awards

Okul hayatınızda veya diğer alanlarda kazandığınız başarılardan bu başlıkta bahsedebilirsiniz. Bu işvereni sizin başarılı biri olduğunuzu düşündürecek. 

Diller / Languages

Belki de en önemli nokta burası. Yabancı diller. Bildiğiniz dilleri ne kadar bildiğinizi belgeleyen dokümanlara da ihtiyacınız olacaktır. Bunları sınavlara girerek alabilirsiniz. Genellikle C1 seviyesinde bilinen dilleri CV’ye yazmakta fayda var. A1 seviyesinde dil bilmek iş için hiçbir işe yaramayacağı gibi  işvereni de olumsuz etkileyebilir.

İlgiler / Interests

Bu başlıkta kısa ve öz ilgi duyduğunuz şeylerden bahsedilebilir.

Kişisel Bilgiler / Personel Information

Telefon numarası, e-posta, sabit numara ve adres gibi bilgiler bu başlıkta yazılmalıdır.

Referanslar / References

Size referans olmak isteyen birinin imzası, numarası veya mektubunu burada paylaşabilirsiniz. Referansı veren kişinin saygın biri olması şirket açısından daha olumlu olacaktır.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir