İngilizce Geliştirmek İçin İngilizce Okuma Parçaları - Wordly

İngilizce Geliştirmek İçin İngilizce Okuma Parçaları


Ingilizce-Gelistirmek-Icin-Okuma-Parcalari.

İngilizce okuma parçaları, İngilizce öğrenmeye başlayanlar için vazgeçilmez kaynaklardan biridir. İngilizcenizi geliştirmek için birbirinden çeşitli seviyelerde İngilizce okuma metinlerini kullanabilirsiniz. Örneğin, en meşhur İngilizce okuma parça kitaplarından biri olan reader at work serisini kelime öğrenmek ve okuma hızınızı arttırmak için kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra İngilizce okuma metinleri, İngilizce öğreniminde en çok kullanılan kaynaklardan biridir. Örneğin, eğitim hayatında İngilizce öğreniminde seviyelendirilmiş İngilizce okuma parçaları kullanılır. İlkokul ve ortaokul seviyesinde A1-A2 kullanılırken, lise ve üniversitede B1-C2 seviyesinde İngilizce okuma parçaları tercih edilmektedir.

İngilizce okuma metinlerinin kullanıldığı bir diğer alan ise listening geliştirmedir. Örneğin, bir ses kaydını dinliyorsunuz ve kişi orada İngilizce konuşuyor. Konuşmacının ne dediğini anlayabilmek için bir İngilizce metine ihtiyacınız var. Bu gibi amaçlar için de İngilizce okuma parçaları kullanılabilir.

Özetleyecek olursak, İngilizce okuma metinleri sadece okumak için değil aynı zamanda kelime dağarcığını genişletmek, hızlı okumak, dinlenilen metni anlamak ve dilde üst seviyeye çıkmak gibi amaçlarla da kullanılabilir.

İngilizce Okuma Parçaları ile Soru Çözmenin Faydası Nedir?

Hiç Türkiye’de yapılan İngilizce sınavlarına girdiniz mi? Eğer girdiyseniz İngilizce paragraf soruları size tanıdık gelecektir.

Başta ülke çapında sınavlar olmak üzere, denemelerde ve IELTS, TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlarda İngilizce okuma parçaları soruları sorulmaktadır. Bu sorular genel hatlarıyla okuduğunuzdan ne anladığınızı sorar. Örneğin, bir paragrafta küresel ısınmadan bahsedilir ve ardından soruda küresel ısınmaya neden olan faktörleri sorabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta neredeyse tüm soruların cevaplarının İngilizce paragrafta oluşudur.

İngilizce okuma parçaları ile soru çözmenin faydasını tartışmadan önce şunu bilmekte fayda var: İngilizce okuma metinleri neredeyse tüm İngilizce sınavlarda var (YDS, ÜDS, YDT, TOEFL, IELTS..). Sonuç olarak bu tür İngilizce okuma parçaları ile her zaman karşılaşacaksınız.

Şimdi İngilizce okuma parçaları ile soru çözmenin birkaç avantajından bahsedelim. Sınavlarda karşımıza çıkan reading (okuma) parçaları genellikle 70-80 kelimeden oluşur ve parça ile ilgili 3 soru sorulur. Bu sorular tamamen paragrafla ilgilidir (ilgili olmak zorundadır). Avantajlarından bahsedecek olursak, ilk olarak okuma ve anlama hızınız ciddi bir şekilde artacaktır. Çünkü sorular reading parçaları ile alakalı olduğundan bir nevi beyninizde paragrafı ana hatlarıyla tutmanız gerekiyor. Zor paragraflar ile de karşılaşınca beyin daha zorlanıyor ve böylece öğrenme ve gelişme sağlanıyor.

Kelime hazneniz artar. Hangi İngilizce parçası olursa olsun bilmediğiniz kelime ile karşılaşma ihtimaliniz var. Bu kelimeleri not ederek ve anlamına sözlükten bakarak yeni İngilizce kelimeler edinebilirsiniz.

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi, okuma ve anlama hızınız arttıkça soruları doğru cevaplama ihtimali artacaktır. Günde düzenli 10 İngilizce paragraf çözen ile hiç çözmeyen arasındaki hız sizi sınavlarda çok ileriye taşıyabilir. Tabi bu hız zamanla artacaktır. İlk çözdüğünüz İngilizce okuma paragrafını 5 dakikada çözerken, son zamanlarda bu 30 saniyeye kadar düşebilir.

Ve son olarak, İngilizce okuma parçaları sınavda hayli işinize yarar. Örneğin, bir YDS sınavında 80 adet soru vardır. Bu soruların yaklaşık 15 tanesi İngilizce paragraflardan gelir ve bu da sınavın %20’sine eşittir. Bu oranı başarıyla tamamlayabilmek akademik ve kariyer hayatınızda sizi bir ileri seviyeye taşıyabilir.

 

İngilizce Okuma Parçaları ve PDF

İnternetin derya deniz olduğu aşikar. Bu nedenle insanların kafasında kolay ve güvenilir şekilde bir kaynağa nasıl ulaşırım sorusu var. GetWordly ailesi olarak sizlerin İngilizce öğrenme sürecinde sizlere ücretsiz kaynaklar sağlıyoruz. Aşağıda iki adet İngilizce okuma parçasını pdf halinde sizlerle paylaştık. Bu okuma parçalarını ister yazdırabilir ister PC üzerinden okuyabilirsiniz.

İngilizce Elementary Okuma Parçaları

İngilizce Elementary  Okuma parçası, başlangıç seviyesi için kullanılır. Dili öğrenmeye yeni başlayan, kelime haznesi sınırlı olan ve gramatik olarak başlangıç seviyesinde olan kişiler Elementary İngilizce Okuma parçalarını okumalıdır. Örneğin, aşağıda bir elementary seviyesinde bir pasajı sizinle paylaştık.

 

Hello there! Nice to see you! My name is Adam Smith. I am 17 and an student in high school. I am planning to go college in New York. My courses in high school are Biology, Spanish, and History. Spanish is the hardest course I have been taking until now. It’s my second year in school now. I love my school.

I live in a big house in Amsterdam. It’s close to the my high school. I share my house with two different students. Their names are Bill  and Paul. We love to help each other with schoolwork. Toward the end of the week, we play football.

I have a more youthful brother. He just began secondary school. He is 13 and lives with my parents. They live on Acardan Street in Amsterdam. Sometimes they call me and visit me in Amsterdam. I am very when they visit. My mom always brings me desserts and candy when they come. I miss them so much, as well!

İngilizce Advanced Okuma Parçaları

Advanced yani C1-C2 olarak bilinen kur, ileri düzey İngilizce seviyesini oluşturmaktadır. İleri düzeyde İngilizce bilenler günlük hayatta rahatlıkla konuşabilir, dinlediğini anlar ve istediği her konuda rahatlıkla konuşabilir. Aynı zamanda ileri düzey İngilizce Okuma parçalarını rahatlıkla okuyabilirler. Aşağıda ileri düzeyde İngilizce paragraflarını bulabilirsiniz.

At the point when you picture hikers scaling Mount Everest, what likely strikes a chord are groups of climbers with Sherpa guides driving them to the culmination, outfitted with breathing devices, supplies and tents. Also, much of the time you’d be right, as 97 percent of climbers use oxygen to rise to Everest’s culmination at 8,850 meters above ocean level. The slim air at high heights makes a great many people winded at 3,500 meters, and by far most of climbers use oxygen past 7,000 meters. A common climbing gathering will have 8–15 individuals in it, with a practically equivalent number of aides, and they’ll go through weeks to get to the top subsequent to arriving at Base Camp.

A popular Russian adage expresses that ‘a grin without reason is an indication of ineptitude’ and an alleged ‘grin of regard’ is viewed as devious and regularly respected with doubt in Russia. However in nations like the United States, Australia and Britain, grinning is regularly deciphered as an indication of transparency, companionship and regard, and is every now and again used to break the ice.  In a bit of exploration done on grins across societies, the analysts found that grinning people were viewed as more shrewd than non-grinning individuals in nations, for example, Germany, Switzerland, China and Malaysia. Nonetheless, in nations like Russia, Japan, South Korea and Iran, pictures of grinning faces were evaluated as less canny than the non-grinning ones. In the interim, in nations like India, Argentina and the Maldives, grinning was related with deceptive nature.

 

İngilizce Reading Alıştırmaları

İngilizce (reading) okuma parçalarının faydalarından yukarıda bahsetmiştik. Bu başlıkta ise bu faydalarını nasıl arttırabileceğimizi tartışacağız. Şimdi tekrar faydalarına bakalım.

  1. Okuma ve anlama hızınız artar

Bilinen bir gerçektir ki ne kadar çok okursanız okuma hızınız o kadar da artar. Bu her alanda geçerlidir. İngilizce okuma parçalarında bile. Eğer siz de okuma ve anlama hızınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız mutlaka İngilizce reading alıştırmaları yapın. Günde en az 10-15 İngilizce paragraf çözün ve süre tutun.

 

  1. Kelime hazneniz genişler

İngilizce kelime öğrenme insanlar tarafından en çok dert edilen konulardan biridir. Hatta bu alana o kadar yoğunlaşılmıştır ki, birçok metot ve görüş ortaya çıkmıştır. Bunları bir tarafa bırakırsak İngilizce kelime edinme metotlarından en cazip olanı İngilizce reading (okuma) yaparaktır. Kuru kuru kelime ezberlemek yerine bir okuma parçasından kelime ezberlemek hem kelimeyi cümle içinde görmenize hem de uzun süreli hafızada tutmanızı sağlar.

 

ÖRNEK İNGİLİZCE READING ALIŞTIRMASI

 

Mozart is one of the famous person of classical music, and is placed in the top rank of composers along with Beethoven and Bach. Many people think that Mozart is the greatest composer of all time. He was a child prodigy who wrote his first symohony at age 8, then brought into a prolific adult who wrote over 500 pieces of music. But, Mozart died of a mysterious fever at age 35. Day by day, some people have said that Mozart was killed by someone who may be Antonio Salieri. But there aren’t dependable proofs.

 

  1. When Mozart died, what was his age?

A) 34

B) 35

C) 36

D) 37

 

2. Who is thought to be killer of Mozart?

A) Elvis Presley

B) Bob Dylan

C) Antonio Salieri

D) Elton John

 

  1. How many pieces of music Mozart wrote?

A) 500

B) 100

C) 299

D) 598

 

  1. In which age he wrote his first symphony?

A) 12

B) 15

C) 16

D) 8

 

  1. In which discipline Mozart is famous?

A) Sport

B) Music

C) Art

D) Geography

 

CEVAP ANAHTARI

1.) A 2.) A 3.) A 4.) D 5.) B

İngilizce Sesli Okuma Alıştırması

Bir İngilizce öğretmeni olarak benim de en çok kullandığım yöntemlerden biri İngilizce sesli okumaydı. Bu sayede telaffuzumu ve konuşma yeteneğimi hayli geliştirdim. Şimdi gelin İngilizce sesli okumanın faydalarına bakalım

Türkçeyi içten okuyarak öğrendiğimizi düşünelim. Birinci sınıftan itibaren öğrendiğimiz harfleri hiç duymadığımızı sadece içten okuyarak, sessiz bir şekilde öğrendiğimizi hayal edelim. Hayli korkunç olurdu değil mi?

Şu ana dek binlerce Türkçe kelime telaffuzu yapmışızdır ve hala yapıyoruz. Ne kadar çok yaptıkça o kadar hata yapma oranımız azalıyor. Gün geçtikçe daha iyi konuşmaya başlıyoruz.

Ana dilimizde olduğu gibi İngilizce’de ise durum aynı. Ne kadar sesli okursak o kadar telaffuzumuz iyileşiyor ve daha hızlı ve akıcı konuşmaya başlıyoruz. Bunun yanı sıra o dilde konuşma yeteneğimiz de gelişiyor.

Bunun yanı sıra dili anlama hızınız gözle görülür bir şekilde artıyor. Örneğin, ilk okunan İngilizce okuma parçalarını ortalama 5-6 dakikada okuyabilirken, son okuduğunuz okuma parçalarını 2-3 dakikada okuyup anlamaya başlıyorsunuz. Özetleyecek olursak, İngilizce sesli okuma yapmak hem telaffuzunu geliştirir hem de konuşma (speaking) yeteneğinizi geliştirir.

Aşağıdaki örnek metni sesli okumayı deneyin. İlk önce telaffuzunu bilmediğiniz kelimelere yoğunlaşın ardından anlama. Son olarak ise sesli okuyun ve sesinizi kayıt edin. Tekrar dinleyin ve hata varsa tespit edip, bir yere not alın.

Organizations find numerous focal points in utilizing consultants. A business that needs specific work done, for example, copywriting, can utilize the administrations of the author just varying. This is ideal when the business requires inconsistent work or a one time venture. The organization isn’t committed to give consistent work as it would be for a full time representative. Recruiting a consultant is additionally prudent for a business in light of the fact that the business doesn’t need to give advantages, for example, medical coverage, individual and days off, or retirement benefits.

İngilizce Okuma Parçaları Kaynakları

İnternet çağında olmamızın belki de en önemli faydası sınırsız kaynağa bir tıkla ulaşabilmemizdir. Klişe olabilir fakat İnternet gerçekten derya deniz. Bunca kaynağın arasından hangisini kullanmalıyız diye aklımızda soru işareti oluşabilir. Gelin, İnternet dünyasında en çok rağbet edilen İngilizce okuma parça kaynaklarına göz atalım.

Cambridge English

https://dictionary.cambridge.org/tr/

Cambridge, İngiltere’de kurulmuş, tarihi çok eskiye dayanan köklü bir üniversitedir. Cambridge English sitesi üniversite tarafından kurulmuş olup İngilizce sözlük ve gramer hizmeti vermektedir. Bunun yanı sıra ücretsiz kelime listelerine, araçlara ve quizler’e Cambridge English sitesinden ulaşabilirsiniz. Cambridge English sitesine ulaşmak için alttaki adresi kullanabilirsiniz.

https://dictionary.cambridge.org/tr/

USA Learns

https://www.usalearns.org/

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde kurulmuş olan bu web site, İngilizce öğrenenler için hayli yararlı kaynaklar bulunduruyor. US Learns sitesindeki içeriklerden bazıları şunlar:

  • ABD vatandaşı olma rehberş
  • Mülakatlar için kelime ve gramer pratiği
  • ABD vatandaşlığı almak için sorulacak sorulara hazırlık
  • İngilizce tarih ve anayasa testleri

Ve bu gibi binlerce içeriğe USA Learns sitesinden ulaşabilirsiniz. Siteye ulaşmak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

https://www.usalearns.org/

Fluentu

https://www.fluentu.com/

Fluentu; film tanıtımları, müzik, haberler ve ilham verici konuşmalardan yola çıkarak İngilizce öğretmeyi amaçlayan bir öğretici sitedir. Hangi seviyede olursanız olun sitede başlangıç yani A1 seviyesinden C2 seviyesine kadar içerik bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra 20’yi aşkın dilde hizmet veriyor. Siteye girdiğinizde kullanıcıların beğeni içeren yorumlarını görebiliyorsunuz. Siteye ulaşmak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

https://www.fluentu.com/

Learn English with Short Stories

Kitap serisi ya da web site olarak bilinen “Learn English with Short Stories” Serisi, kısa hikayeler kullanarak İngilizce öğretmeyi amaçlıyor. İngilizce kısa hikayeler okuyarak dil öğrenme hayli popüler bir yöntemdir ve dünya çapında kullanılmaktadır. Siz de İngilizce öğrenmek için İngilizce kısa hikayeleri kullanabilirsiniz.

EnglishClub

https://www.englishclub.com/

Bünyesinde gramer, kelime, telaffuz, dinleme, konuşma, okuma, yazma ve quiz’ler bulunduran bu web site adından da anlaşıldığı üzere tam bir İngilizce köyü. Bunun yanı sıra öğretmenler için kaynaklar, İngilizce oyunlar ve E-book’ta bulunmakta. Siz de bu siteyi kullanarak İngilizcenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Siteye ulaşmak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

https://www.englishclub.com/

National Geographic Learning’s In Focus

https://infocus.eltngl.com/

Dünyaca ünlü belgesel kuruluşlarından biri olan National Geographic, sadece belgesel yapmakla yetinmeyip aynı zamanda İngilizce öğrenenler için bir web site sunuyor. Bu web sitede bilimden, insan ilişkilerine kadar İngilizce içerik bulunmakta. Orta ve zor seviyeye hitap eden National Geographic Learning’s In Focus okuyucularını bekliyor. Siteye ulaşmak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

https://infocus.eltngl.com/

Oxford Bookworms Library

https://elt.oup.com/?cc=tr&selLanguage=en

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford, online ortamda da İngilizce severleri yalnız bırakmıyor. Oxford tarafından kurulmuş olan Oxford Bookworms Library, isminden de anlaşıldığı üzere bir online kütüphane. Bunun yanı sıra oku keşfet, klasik hikayeler ve okuma ağacı gibi kütüphaneye yenilik getiren etkinlikleri de bulunmakta. Bir zamanlar sadece kitap olarak basılan seviyelendirilmiş kitapları da bu sitede bulabilirsiniz.  Aşağıdaki adresi kullanarak bu içeriklere ulaşabilirsiniz.

http://www.oxfordgradedreaders.es/

 

İngilizce Okuma ve İngilizce Pratik İlişkisi

Sürekli İngilizce yazan biri sizce konuşma noktasında nasıldır? Akademik makalelerde yazma (writing) alanında yetenekli olan insanların konuşma (speaking) alanında da başarılı olduğu yazılır. Peki bunun gerçekliği nedir?

İngilizce yazarken aktif rolündesinizdir. Bir şey üretmeniz gerekmektedir ve bu nedenle beyin sürekli çalışır haldedir. İngilizce konuşurken yani pratik yaparken ise yine aynı şekilde bir üretim/aktif haldesinizdir. Aslında bu iki örnek yazma ve konuşmanın ne kadar benzer olduğunu gözler önüne sürüyor.

Fakat yazmak ile konuşmak tamamen aynı kefeye koyulamaz. Yazarken daha sakinsinizdir, endişe duymazsınız ve beyninizle düşünür, elinizle yazarsınız. Konuşma da ise aksine sakin değilsinizdir, endişe duyarsınız ve sürekli bir iletişim halindesinizdir. İnsanlar sizi dinler ve bu nedenle hata yapmaktan çekinirsiniz. Bu noktada yazmak ve konuşmak farklı boyuttan incelenebilir.

Özetle, İngilizce pratik yapmak için yazmak harika bir fikirdir fakat asla konuşma pratiğinin yerini tutamaz. Bu nedenle hem konuşma pratiği yapmak hem de yazmak daha faydalıdır. Yazarken ifade etmekte zorlandığınızı cümleleri yazabilir ve ardından bunu pratikte kullanmayı deneyebilirsiniz. Fakat asıl olan iki teknikten de faydalanabilmek için sürekli bir üretim halinde olmaktır.

Abdurrahman Tacir

Merhaba. Ben Abdurrahman. Marmara Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okumaktayım. Aynı zamanda blog yazarlığı ve İngilizce öğretmenliği yapmaktayım. Alanında uzman hocalardan aldığım dersleri kendi notlarım ile harmanlayarak sizlere sunuyorum. Amacım sizlere kaliteli ve profesyonel içerikler sunmak. İyi okumalar..

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir