İngilizce Kelime Bilgisinin Konuşmaya Etkisi - Wordly

İngilizce Kelime Bilgisinin Konuşmaya Etkisi


ingilizce-aylar-gunler-mevsimler-nedir

Yeni bir dil öğrenirken, kelime bilgisi tüm diğerlerinden daha önemli diyebiliriz: okuduğunu anlama, dinlediğini anlama, konuşma, yazma, heceleme ve telaffuz. Eğer öğrenciler İngilizceyi yararlı bir şekilde kullanmak istiyorsa anahtar kelime, kelime bilgisi. Ana dili İngilizce olan bir insanla karşılaştığınızda, en sevdiğin İngilizce şarkıyı dinliyorken, bir filmi altyazısız olarak izliyorken, bir arkadaşa mektup yazıyorken ya da mesajlaşırken öğrenciler her seferinde kelime bilgisiyle sınanacaktır. Kelime bilgisinin öneminden söz etmişken, dil bilimci David Wilkins şöyle söylüyor “dil bilgisi kuralları olmadan az da olsa ilerlenebilir, kelime bilgisi olmadan ise hiç.” Gerçekten de, insanlar kendilerini herhangi bir dilde ifade etmek için kelimelere ihtiyaç duyuyor.Öğrenciler genellikle İngilizceyi akıcı konuşmayı zor buluyor ve konuşma ve yazma aktivitelerini yorucu buluyor. Bunun da nedeni hep aynı ifadeleri ve kelimeleri kullanmaları. Aynı ifade ve kelimeleri kullanmaları sonucu konuşmaları tıkanıyor ve kelime bilgisi eksiğiyle karşılaşıyorlar. Bu problemin en büyük nedeni kelime bilgisi eksikliğidir. Bazı öğrenciler ise kelimeyi öğretmenlerinden öğrenir öğrenmez ya da sözlükten anlamına bakar bakmaz unutma problemiyle karşı karşıya ve bu problemin asıl nedeni de kelime bilgisi eksikliği. Öğrenciler ne kadar kelime öğrenirse, onları ezberlemeleri o kadar kolay olur. 

Öğretmenin, öğrencilerin kelime bilgilerini geliştirme bağlamında önemli bir rolü bulunuyor. Maalesef, kelime öğretmek yeterli soruna cevap vermiyor ve öğretmenler kelime bilgilerini artırmak için öğrencilere yapacakları yardımın boyutunun büyüklüğünü bilmiyor. Direkt metod ve İşitsel- Dilsel Yöntem iki öğretim tekniği olarak kullanılmıştır ve gramatik yapılara önem vermişlerdir. Bazı kelimeler gramer derslerinde anlatılıyor çünkü aksan, telaffuz gramer konuları içerisinde bulunuyor. Bu kelimeler limitlidir ve gramer yapılarının öğretimiyle gösterilir. 

İngilizce öğretimindeki en büyük değişiklik 1970lerin başlarına denk geliyor. Fokus Direkt Metod ve İşitsel- Dilsel Yöntemden İletişimsel Yönteme doğru kaydı. İletişimsel Yöntem Kelime bilgisinin önemli olduğuna vurgu yapıyor. Öğrenciler kelime bilgisi ve konuşma aktiviteleriyle sarınmıştı. Çoğu kelime bu tarz deslerde öğretilmeye başladı ve öğrenciler konuşabildikleri kadar konuşsunlar diye cesaretlendirildi. 

Bu günlerde, İngilizce derslerinde hangi metodun kullanılacağını seçmek konusunda daha özgürüz. İngilizce ders programı, hem gramer yapıları hem de kelime yapıları etrafında organize edildi. Öğretmenler genelde kelime bilgisi öğretme ve tekrarlatma konusunda ısrarcı olmak bağlamında yeterli zamana sahipler çünkü ders programındaki her bir item için farklı bir sınıf var. 

Kelime bilgisi artık öylesine bir şey gibi muamele görmüyor ve öğretmenler kelime öğretmenin ne kadar önemli olduğunun daha da farkında. Düzenleme ve sözcük sıklığı sayımı ile ilgilenerek kelimelerin gramerleri üzerine çalışılabiliyor. Maalesef, öğrenciler yine de kendini akıcı bir şekilde ifade etmeyi ve konuşma taslaklarını yorucu bulabiliyor. 

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir