İngilizce Nasıl Geliştirilir? - Wordly

İngilizce Nasıl Geliştirilir?


İngilizce Nasıl Geliştirilir?

Kelime dağarcığınızı oluşturmak ve İngilizce iletişim becerilerinizi geliştirmek için pratik yapmak ve çalışmak çok önemlidir. Alıştırma faaliyetleri yoluyla çalışmak ve öğrendiğiniz yeni dili düzenli olarak gözden geçirmek, İngilizce bilginizi ve anlayışınızı hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Becerilerinizi geliştirmek, çalışmalarınızda başarılı olabilmeniz, işte ilerleyebilmeniz ve boş zamanlarınızda kendinizden emin bir şekilde İngilizce iletişim kurabilmeniz için İngilizceyi daha etkili kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sizler için listening yani dinleme, reading yani okuma, writing yani yazma ve speaking yani konuşma becerilerinizi geliştirebilmeniz adına bazı ipuçlarını derledik. Hazırsanız hemen başlayalım. 

İngilizce Listening Geliştirme Yolları

İngilizceyi tam olarak öğrenmek için okuma, yazma, konuşma ve dinleme gibi tüm becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Bu bağlamda listening skills yani dinleme becerileri en önemli becerilerden biridir. Elbette dinleme becerilerinizi geliştirmenin birkaç yolu var. Bu yöntemler hakkında detaylı bilgi aşağıdaki başlıklar altında verilmektedir.

Listening Geliştirme İçin – Okuyarak Dinleme

İngilizce dinleme becerilerini geliştirmenin bir yolu da okumak ve dinlemektir. Bu yöntemde önce metni okursunuz, sonra anlamadığınız kelimeleri işaretlersiniz. Bu sözler tam olarak anlaşılmalıdır. Metni okumak ve sonra dinlemek en iyi çözümlerden biridir.

Bu yöntemle, dinleme becerilerini geliştirmek için gerekli olan kelimelerin telaffuzunu da duyacaksınız. Bu yüzden dinlerken, kelimelerin nasıl telaffuz edildiğine dikkat ettiğinizden emin olun.

Okuduğunuz metin çok sayıda yeni kelime içeriyorsa, onu parçalara ayırmak daha etkili olabilir. Bir şarkıdaki tüm notaları dinlemek yerine, onu paragraflara bölebilirsiniz. Dinlemek, İngilizcenizi geliştirmenin en etkili yollarından biridir.

Listening Geliştirme İçin – Okumadan Dinleme

Dinleme becerilerinizi geliştirmenin bir başka yolu da metni okumadan dinlemektir. Daha önce duymadığınız bir metni dinleyin ve metnin görünür bir yerde olmadığından emin olun. Buradaki amaç basitçe dinlemek, yani işitme duyunuzu test etmektir. Sadece dinleyerek, metni ne kadar iyi anladığınızı görebileceksiniz. Yeni başlayanlar için bu yöntem biraz zor olabilir, ancak kesinlikle kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Listening Geliştirme İçin – Söylenenleri Tekrar Etmek

İlk denemede muhtemelen pek bir şey anlamayacaksınız ama bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Çünkü bu tamamen normal bir süreç. Sonra tekrar dinleyin ve kaçırdığınız kelimeleri veya cümleleri belirlemeye çalışın. Bu noktada önemli noktalara dikkat etmeyi unutmayın. Metnin tamamını anlamasanız bile ana noktaları notlarınızdan anlayabilirsiniz. Söylenenleri tekrar etmek, telaffuzunuz gelişmesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca kelimelere yapacağınız vurgulamayı da nasıl yapacağınız konusunda sizlere bir fikir verir.

İngilizce Reading Geliştirme Yolları

Kitapları orijinal dillerinde okuyabilmek, dili bilmenin doğal bir sonucu olduğu gibi, süreci tersine düşünürsek, basit hikayeler okumak İngilizceyi geliştirmenin bir yolu olarak görülebilir. İngilizce kitap okumak, bir yabancı arkadaş edinmek ve İngilizce oyun oynamak gibi adımlar, İngilizce okuma becerilerinizi geliştirmeniz için sizlere yardımcı olacaktır.

Reading Geliştirme İçin – Kitap Okumak

Yabancı dil öğrenirken kazanılan her bilgi günlük hayatta uygulanarak güçlendirilmelidir. Bu dönemde dil becerilerinizi güçlendirmenin en temel ve doğal yöntemi olan İngilizce konuşmanın yanı sıra İngilizce kitap okumak seçeneğini de değerlendirebilirsiniz Elbette okuma süreci en basit kitaplardan yani hikaye kategorisinden başlamalıdır. Neden diye sorarsanız aşağıdaki nedenler sorunuz için yeterli cevabı verecektir:

Hikaye kitapları, kitap okumanın ilk adımıdır. Türkçede önce sesleri, sonra heceleri ve sonra kelimeleri öğrendik. Okuma becerilerimizi kelimelerden sonra kısa ve ilginç hikayelerle geliştirdik. Hikayeler, tıpkı ana dilimizde olduğu gibi, İngilizce öğrenirken okumayı geliştirmenin ana aracıdır. Çünkü hikayeler diğer edebi eserlerden daha basit bir dille anlatılır ve günlük hayatta meydana gelen olay ve durumları içerir. Bu nedenle hikaye kitapları, yeni başlayanların İngilizce okuması için mükemmel bir seçimdir.

Farklı Seviyeler için seçenekler mevcuttur. Günümüz şartlarında önemli bir ihtiyaç haline gelen İngilizce, okul öncesi çağlardan itibaren eğitim programlarına dahil edilmiştir. Okuma ve yazma sadece anaokulunda öğrenildiği için görseller üzerinden anahtar kelimeler seslendirilerek yabancı dil öğretilir. Bir çocuk resimdeki bir nesneyi gördüğünde, onun İngilizcedeki anlamını bilir, ancak yazamaz.

Çocuklar okumayı ve yazmayı öğrenir öğrenmez, Türkçe hikaye kitapları ve İngilizce kitaplar okumaya başlarlar. Bu  kitapların seviyesi eğitim seviyesine paralel olarak değişmektedir.

Reading Geliştirme İçin – Yabancı Arkadaş

İngilizce pratik yapmak, daha akıcı konuşmanıza, kendinize daha fazla güvenmenize ve öğrendiğiniz kelimeleri ve grameri uygulama konusunda deneyim kazanmanıza yardımcı olacaktır. Deneyim, öğrenme sürecinizde önemli bir adımdır. Eğitim almanın en kolay yolu yabancı tanıdıklarla konuşmaktır. Yani onlarla yazıştığınızda, okuma becerileriniz de gelişir. İngilizcenizi geliştirebileceğiniz bir arkadaşınız olmadığını düşünüyor olabilirisiniz. Fakat unutmayın, İnternet çağında yaşıyoruz ve dışarıda İngilizce konuşmanıza yardımcı olabilecek binlerce insan var. Nerede yaşıyor olursanız olun, internette sizin için doğru sohbet partnerini bulabileceğiniz mükemmel İngilizce web siteleri bulunuyor.

Reading Geliştirme İçin – İngilizce Oyun Oynamak

Oyunlar sadece çocuklar için değildir. Oyunlar, akıcılıklarını gerçekten geliştirmek ve İngilizce öğrenmek isteyen yetişkinler tarafından oynanabilecek etkili bir öğrenme aracıdır. Masa oyunlarından video oyunlarına, çocuk ruhuna sahip herkes için farklı oyunlar var. Araştırmalar, yetişkinlerin eğlenceli yöntemler kullandıklarında öğrendiklerini daha iyi hatırlayabildiklerini gösteriyor.

Oyunlar size farklı dil becerileri öğretir. Oyunları İngilizce yazma, konuşma ve dinleme pratiği yapmak için kullanabilirsiniz. Oyunlar, geleneksel sınıf ortamlarının dışında öğrenmeye izin verir. Bu durumda öğrenme sınıfla sınırlı değildir. Herhangi bir kursa gitmek istemiyorsanız, İngilizce okuma becerilerinizi geliştirmek için oyunları kullanabilirsiniz.

Oyunlar, bir kursa gidiyor olsanız bile derslerinize eğlenceli ve etkili bir katkı sağlar. Takım oyunlarının bir sonucu olarak, insanlar birbirleriyle çevrimiçi iletişim kurmak zorundadır. Böylece okuma becerilerinin yanı sıra yazma becerileri de gelişir. Takım oyunları oynamaya çalışmanın etkili sonucunu bir an önce görmek mümkün olacaktır. Takım oyunları, İngilizce okuma becerilerimizi eğlenceli ve daha az stresli bir ortamda geliştirme fırsatı sağlayacaktır. İngilizce oyunlar her yerde oynanabilir.

İngilizce Writing Geliştirme Yolları

Modern zamanlarda dinlediğimiz yabancı şarkılar, izlediğimiz yabancı filmler ve okulda ya da işte İngilizce konuşmak zorunda olmamız, günlük bazı kelimelerin anlamını ve telaffuzunu öğrenmemize yardımcı oluyor. İngilizceyi bu yolla öğrendiğimiz takdirde, bazı kelimelerin yazılışını öğrenemiyor olabiliriz. Bu durumda eksik bir çalışma yapmamak adına, bu noktaya dikkat edilmesi doğru olacaktır.

İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, hem işte hem de günlük hayatta etkili İngilizce makaleler yazabilmek için yazma becerilerini geliştirmek önemlidir. Yazma becerilerinizi geliştirmek için çeşitli yazılı sohbetlere katılabilir ya da hikaye yazmak gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Writing Geliştirme İçin – Chat Yapmak

Yurt dışında yaşayan akrabalarınızdan, arkadaşlarınızdan ve diğer tanıdıklarınızdan sizinle yazışmalarını isteyebilirsiniz. Bu formda doğrudan tanıdıklarınız yoksa, İngilizce yazma becerilerinizi geliştirmek için yurtdışında yaşayan arkadaşlar edinebilir ve yazılı sohbetler kurabilirsiniz. Ayrıca internette pek çok İngilizce chat yapabileceğiniz site bulunmaktadır.

Teknolojiden yararlanarak İngilizce yazılı iletişim araçlarını kullanabilirsiniz. İnternet çağında, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, dünyadaki olaylardan her an haberdar olabilir ve hatta oradaki bireylerle doğrudan iletişim kurabilirsiniz. İngilizce yazarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu teknolojiden yararlanmamak büyük bir dezavantaj olacaktır. Ardından tüm yazışmalarınızı Messenger, WhatsApp, Twitter, Instagram, Facebook ve diğer uygulamalarla İngilizce olarak yapabilirsiniz. Ek olarak, telefonunuzdaki otomatik düzeltme işlevini etkinleştirdiğinizde, dilbilgisi hatalarını öğrenebileceksiniz. Böylece birkaç kez hata yaptıktan sonra artık doğru formu öğrenmeyecek ve aynı hatayı tekrar etmeyeceksiniz.

Writing Geliştirme İçin – Hikaye Yazmak

İngilizce yazma becerilerini geliştirmenin yolu kompozisyon yazmaktan geçer. Bir konu hakkında hem konuşurken hem de yazarken düşünürüz. Bu yüzden ne kadar çok makale veya hikaye yazarsak, o kadar çok pratik yapmış oluruz ve bu da İngilizce yazma becerilerimizi büyük ölçüde geliştirir.

İngilizce Speaking Geliştirme Yolları

Speaking yani konuşma becerilerini, farklı bir dilde nasıl öğrenebileceğiniz üzerine düşünüyorsanız, ana dilinizi nasıl öğrendiğiniz konusu üzerine düşünebilirsiniz. Dünyada bulunduğumuz ilk yıllarımızda sadece ihtiyaçlarımızı ifade ediyor, bağırarak ve ağlayarak kendimizi anlaşılabilecek bir şekilde konuşmaya ve ifade etmeye çalışıyoruz. Aynı süreç İngilizce konuşma becerilerinin geliştirilmesinde de tekrarlanıyor. Bunu başarmanın en kolay yolu, kendimizi sık sık İngilizce ile muhattap tutmaktır. İngilizcenizi geliştirmeniz için üç önemli noktayı beraber inceleyelim;

İlgi: İlgi olmadan İngilizce konuşmayı öğrenmek zor olacaktır. İngilizce kelimelerin nasıl telaffuz edildiğine ilgi gösterin ve en küçük ayrıntılara bile dikkat edin. Yeni bir ayrıntı öğrendiğinizde bu durumun tadını çıkarın.

Dinleme: İngilizce konuşmayı öğrenmeden önce, dikkatlice dinlemeniz ve mümkün olduğunca dinleme becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.

Egzersiz: Hata yapmaktan korkmanıza hiç gerek yok. Mümkün olduğunca sık İngilizce konuşun ve hata yapmaktan korkmayın.

Speaking Geliştirme İçin – İngilizce Düşünmek

İngilizce düşünmek, özellikle İngilizce konuşurken ve yazarken bu dilin özelliklerine saygı duymak demektir. Diğer bir deyişle, bu dilde konuşurken ve yazarken, aksan, tonlama, kelime seçimi, ifadelerin kullanımı, fiillerin telaffuzu, deyimler ve atasözleri gibi tüm alanlarda sadece İngiliz dilinin özelliklerini dikkate almak anlamına gelir. Bunu da elbette kültürel ve tarihsel arka planı dikkate alarak yapabiliriz. Örneğin ifadelerin ve atasözlerinin farklı olduğunu unutmamalıyız.İki dil arasındaki farkların çoğu atasözleri ve deyimlerdedir.

Speaking Geliştirme İçin – Konuşma Pratiği Yapmak

Hepimiz, becerilerimizden herhangi birini geliştirmek için bu konuyla mümkün olduğunca ilgilenmemiz gerektiğini biliyoruz. Öğrendiklerinizi konuşmanıza uygulamaya çalışmanız gerekmektedir. Okumak, dinlemek ve konuşmak herhangi bir dilin en önemli unsurlarıdır. Bu durum elbette İngilizce için de geçerli. Bebeklerin ve çocukların konuşmayı öğrenmesi, dillerini kullanması, sonra okumaya başlaması ve sonra yazması normaldir. Bu nedenle, doğal düzen anlamak, konuşmak, okumak ve sonra yazmaktır.

Dünya okullarının önce okumayı, sonra yazmayı, anlamayı ve nihayet konuşmayı öğretmesi garip değil mi? Bunun ana nedeni, bir yabancı dil öğrenirken, genellikle materyali okuyabilmenizdir. bu dili anlayın ve öğrenin. Yani, doğal düzen anlamak, konuşmak, okumak ve sonra yazmak olsa da, yabancı dil öğrenenlerin okuma, anlama, konuşma ve sonra yazma sırası ile çalışmalarımızı sürdürebiliriz.

Akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmeniz gerekir. Anlamayı bırakmayın ve öğrenirken sadece dinleyin. Duyduklarınızı tekrarlayın ve duyduklarınızı uygulayın. Ağzınız ve beyniniz bunu doğal olarak yapana kadar yüksek sesle konuşmaya çalışın. Bu, akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanızı sağlayacaktır.

Speaking Geliştirme İçin – Şarkı Söylemek

Şarkıların İngilizce öğrenme sürecinde bu kadar etkili olmasının nedeni ne olabilir? Bu yöntem, işe yarayan yöntemlerden biridir. Müziğin, ana dilleri dışında bir dil öğrenen kişilerin gramer, kelime bilgisi ve telaffuz becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduğuna dair çok sayıda bilimsel kanıt vardır. Ayrıca Mozart Etkisi adı verilen bir kavrama göre, öğrenme sırasında dinlenen klasik müziğin zihinsel aktivitede başarıyı artırdığı görülmüştür. Şarkılarda birçok yararlı kelime, kelime öbeği ve deyim kullanılmıştır. Hedef kitle, şarkının yazıldığı dilin konuşmacıları olduğu için şarkı ve müziğe mevcut cümleler ve günlük konuşmalar dahil edilir.

Şarkı söylemek, İngilizce tonlama çalışmaları yapmanın en basit yoludur. Şarkıları dinlemek aynı zamanda İngilizcenin ritmini, tonlamasını ve aksanı anlamanıza ve telaffuza dikkat etmenize yardımcı olacaktır. Bir şarkıdaki ifadelerin ve ses modellerinin çoğu sıklıkla tekrarlanır, bu yüzden onları beynimize kazımak daha kolaydır. Müziğin olağanüstü bir hatırlanma yeteneği vardır. Melodiler ve sözler genellikle düşüncelerimize nüfuz eder ve birçok kez zihnimizde oynar. Bütün bunlar İngilizce şarkılarla öğrenmenize yardımcı olacak çünkü bu şekilde kelimeleri ve cümleleri kolayca hatırlayabiliriz.

Müzikle olan bağımız derin ve güçlü. Müzik, duygularımızı açığa çıkaran, ruh halimizi etkileyen ve zihinsel ve fiziksel durumumuzu iyileştiren bir anahtardır. Elbette, bir şey duygusalsa, onu hatırlamak her zaman daha kolay olacaktır. Müzik, en rahat hobilerden biridir. İnsanların bir dili öğrenmekte güçlük çekmelerinin nedenlerinden biri, gün içinde çalışmak için fazladan zamanlarının olmamasıdır. Ancak şarkılarla İngilizce öğrenmek için çok fazla zaman harcamanıza gerek yok çünkü müziğinizi nerede olursanız olun yanınızda götürebilirsiniz. Arabanızda, mutfağınızda ve duşta İngilizce şarkıları dinleyebilirsiniz. En sevdiğiniz müziği seçtiğinizde yorulmadan defalarca dinleyebilirsiniz.

Müzik de bize İngiliz kültürünü öğretir. Müzik bize İngilizce konuşan insanların kültürlerini, ne düşündüklerini ve hissettiklerini anlatır. Ünlü şarkıları ve şarkıcıları tanımak, İngilizce konuşan arkadaşlarınızla konuşmanız için de bir konu oluşturur.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir