İngilizce Öğrenmek İçin En İdeal Dizi Örnekleri - Wordly

İngilizce Öğrenmek İçin En İdeal Dizi Örnekleri


İngilizce Dizi Önerileri

İngilizce öğrenmek için dizi izlemek birçok insan için öğrenmenin en eğlenceli yoludur. Gramer çalışmak, ders dinlemek, kelime ezberlemek çoğu insan için oldukça sıkıcıdır, adeta “ders”tir. Oysa İngilizce’yi duyarak, izleyerek öğrendiğimizde bu bizim için o kadar eğlenceli ve kolay olur ki, ders çalışmamıza bile gerek kalmaz. Diziler ve filmler hem günlük hayattan kesitler sunar hem de duyduğumuz dildeki informal kalıpları öğrenmemizi sağlar.

 En basitinden İngilizce dizi izleyerek insanların günlük hayatta nasıl konuştuklarını görür, sorunlarını nasıl tarif ettiklerini anlarız. Ders kitaplarından öğrendiğimiz çoğu İngilizce kalıp resmidir. Günlük konuşmada Amerikanlar veya İngilizler bu kalıpları nadiren kullanır. 

Ayrıca İngilizce diziler seyrederek listening’imizi de geliştiririz. Türkçe altyazılı seyretsek bile kulağımız duyduğumuz kelimelere alışır ve bir süre sonra yadırgamamaya başlar. Özellikle aksan  çalışmak isteyen kişilerin yoğun bir şekilde İngilizce duyması ve pratik yapması gerekmektedir. 

Dizi izlerken bazı insanlar sitcom, yani durum komedisi (situation comedy) severken, bazıları da dramayı tercih eder. İsterseniz şimdi sizlere İngilizce öğrenmek için dizi tavsiyesi verelim. Aşağıda oluşturduğumuz listede birçok türde değişik ve popüler diziler olan Sex and The City, The Big Bang Theory, How I Met Your Mother, Friends, Game of Thrones, Sherlock Holmes, The Simpson, Two and A Half Man, Hannibal, Stranger Things dizileri hakkında bilgiler bulacaksınız. 

Sex and the City (1998 – 2004)

Tür : Komedi

Proje tasarımcısı: Darren Star

Başrol :

Sarah Jessica Parker

Kim Cattrall

Kristin Davis

Cynthia Nixon

Ülke:  ABD

Dili: İngilizce

Sezon sayısı: 6

Bölüm sayısı: 94

Sex and The City yıllar önce yayınlamış eski bir dizi olmasına rağmen, bir komedi dizisi olarak güncelliğini ve popülerliğini hâlâ korumaktadır. Sex and The City dizisinin konusunu New Yorklu dört kadın arkadaşın başından geçenler olarak özetleyebiliriz.

 Carrie Bradshaw gazetecidir ve bir gazetede kadın erkek ilişkileri üzerine kendi deneyimlerinden de yola çıkarak yazılar yazmaktadır. Miranda ise bir avukattır ve aşık olmadan ilişkiler yaşamaya çalışır. Kendine has katı kuralları vardır. Grubun en çapkın kadını olan Samantha ise sürekli one night stand’ler (tek gecelik ilişki) yaşar, çok da seçici değildir. Son başrol olan Charlotte ise grubun içindeki en muhafazakar ve romantik kişidir. Hayali zengin ve güçlü bir erkekle aşk evliliği yapmak ve muhteşem bir düğünle evlenmektir. Dizi HBO’da yayınlanmıştır ve yirmi beş dakikalık bölümlerden oluşur. 

The Big Bang Theory (2007 – 2019)

Format: Durum Komedisi

Başrol :

Johnny Galecki

Jim Parsons

Kaley Cuoco

Simon Helberg

Kunal Nayyar

 

Ülke: ABD

Dili: İngilizce

Sezon sayısı: 12

Bölüm sayısı: 279

 

The Big Bang Theory en popüler sitcom dizilerinden birisidir. Konusu genel olarak deneysel fizikçi Leonard Hofstadter ve teorik fizikçi Sheldon Cooper etrafında geçer. Leonard ve Shelly üniversiteden beri ev arkadaşıdır. İkisi de üstün zekalıdır ve üniversitede ders verip çalışmalar yapmaktadır. Ancak ikisinin de dünyayı algılayışı komik bir biçimde farklıdır. Dizinin en sevilen karakteri olan Sheldon’ın değişik takıntıları vardır. Aleksitimi olan Sheldon her şeye oldukça mekanik ve duygusuz yaklaşır. Onun için insanlar makine gibidir. 

Karşı dairelerine Penny adly Cheesecake Factory’de garsonluk yapan bir kız taşınır ve Leonard ona platonik şekilde aşık olur. Dizinin her bölümü 20 dakika civarındadır ve tiyatro gibi seyirciye açık çekilmiştir. Kahkahaların hiçbiri efekt değildir. Farklı 4-5 kamera sayesinde sahneleri keserek, gerçek seyirci ile çekilen The Big Bang Theory günümüzde hâlâ popülerdir.

How I Met Your Mother  (2005-2014)

Format: Durum komedisi (Sit-com)

Tür: Komedi, Romantik

Proje tasarımcısı: Carter Bays

Craig Thomas

Yönetmen: Pamela Fryman (113 bölüm)

Rob Greenberg (6 bölüm)

Neil Patrick Harris (1 bölüm)

Başrol:

Josh Radnor

Jason Segel

Cobie Smulders

Neil Patrick Harris

Alyson Hannigan

Cristin Milioti

Ülke: ABD

Sezon sayısı: 9

Bölüm sayısı: 208 (bölümleri listesi)

Yine dünyanın en popüler sitcom dizilerinden birisi olan How I Met Your Mother’a şans verebilirsiniz. Dizi Ted, Marshall ve Lily adlı karakterlerin etrafında geçer. 2030 yılında çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmaya başlayan Ted Mosby karakteri geçmişe dönük flashbacklerle diziyi sürdürür. Dizinin her bir bölümü yirmi dakikadan oluşur. Altı yıl önce bitmesine rağmen hâlâ en ünlü ve en sevilen dizilerden biridir How I Met Your Mother. Seyirciyi yormaması ve eğlendirmesi sebebiyle çoğu insan İngilizce öğrenmek için tercih edebilir.

Friends (1994- 2004)

Tür: sitcom

Proje tasarımcısı: David Crane

Marta Kauffman

Başrol: Jennifer Aniston

Courteney Cox

Lisa Kudrow

Matt LeBlanc

Matthew Perry

David Schwimmer

Tema müziği bestecisi: Michael Skloff

Allee Willis

Açılış müziği: “I’ll Be There for You”

The Rembrandts

Ülke: Birleşik Devletler

Dili: İngilizce

Sezon sayısı: 10

Bölüm sayısı: 236 (bölümleri listesi)

10 yıl süren, dünyada hala en sevilen komedi dizilerinden biri olan, fan ürünleri 2020’de yok satan dizilerden biri: Friends. Aynı zamanda How I Met Your Mother’a da yapı açısından yol gösterici olmuş olan Friends dizisi on sezondan oluşur. Rachel, Monica, Ross, Chandler, Joey ve Phoebe karakterleri arasında geçen dizi Rachel’ın Monica’nın evine taşınmasıyla başlar. Her karakterin ayrı bir hikayesi vardır Friends’te. Diziyi bir arada tutan şey ise birbirlerine karşı gösterdikleri samimiyet ve dostluktur. 

Game of Thrones (2011- 2019)

Format: Drama

Tür: Fantastik

Proje tasarımcısı: David Benioff

  1. B. Weiss

George R. R. Martin

Ülke: ABD

Sezon sayısı: 8

Bölüm sayısı: 73 (bölümleri listesi)

Bir HBO dizisi olan Game of Thrones, geçen yıla kadar dünyayı kasıp kavurmuştu. Kimsenin dilinden düşürmediği, popülerliğini hiç kaybetmeyen, çok yüksek bütçelerle ve her türlü imkan kullanılarak çekilen Game of Thrones tarihe ismini yazdırdı diyebiliriz. 2011 ve 2019 yılları arasında çekilen dizinin türü fantastik drama. George R. R. Martin’in yazdığı roman serisinden uyarlanan dizi yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyarda geçer. Taht mücadeleleri ve entrikalarla dolu bir dizidir. İngilizcenizi geliştirmek için tercih edebileceğiniz dizilerden bir tanesi olan Game of Thrones’u hâlâ izlemediyseniz tavsiye ederiz. 

Sherlock  (2010- )

Tür: Suç draması

Geliştiren:

Mark Gatiss

Steven Moffat

Senarist:

Sir Arthur Conan Doyle (hikâye)

Mark Gatiss

Steven Moffat

Stephen Thompson

Yönetmen: Michael Hurst

Rick Jacobson

Jesse Warn

Başrol: Benedict Cumberbatch

Martin Freeman

Besteci

David Arnold

Michael Price

Ülke : Birleşik Krallık

Dili : İngilizce

Sezon sayısı : 4

Bölüm sayısı: 12 (Özel bölümler dahil 16)

 

Sir Arthur Conan Doyle’un hikayelerinden uyarlanan Sherlock dizisi, bir polisiye – dedektif dizisidir. Bölüm sayısı diğer dizilere kıyasla oldukça azdır, on iki bölümden oluşur. Ancak bölümler uzundur, 90 dakikadır. Dizi kitaptan farklı olarak günümüzde geçer. Dr. John Watson ile suçları çözen Sherlock, bir Britanya dizisi olup, en sevilen dizilerden birisidir.

The Simpson (1989-)

Format: Animasyon

Tür: Komedi Hiciv

Proje tasarımcısı: Matt Groening

Geliştiren: James L. Brooks

Matt Groening

Sam Simon

Seslendiren(ler): Dan Castellaneta

Julie Kavner

Nancy Cartwright

Yeardley Smith

Hank Azaria

Harry Shearer

Açılış müziği: “The Simpsons Theme”

Besteci: Alf Clausen

Ülke: ABD

Dili: İngilizce

Sezon sayısı: 32

Bölüm sayısı: 687 

İzle izle bitiremeyeceğiniz dizilerden biri: The Simpsons. The Simpsons’ı duymayanınız yoktur.1989’da başlayıp günümüze kadar uzanan animasyon dizi dünyada çok ses getiren dizilerin başında gelir. Güncel olayları hicivli bir şekilde konu alan the Simpsons meşhur kehanetleriyle ünlüdür. The Simpsons’ta geçmişte esprili bir şekilde ele alınan şeylerin çoğu günümüzde gerçekleşmiştir. Bölümler 20- 25 dakika arasındadır. Hem eğlenip, hem de İngilizcenizi geliştirebileceğiniz the Simpsons dizisini öneriyoruz.

Two and A Half Man (2003-2015)

Format: Sitcom

Geliştiren: Warner Brothers Television

Başrol: Charlie Sheen

Jon Cryer

Ashton Kutcher

Angus T. Jones

Marin Hinkle

Holland Taylor

Melanie Lynskey

Conchata Ferrell

Ryan Stiles

April Bowlby

Tema müziği bestecisi: Chuck Lorre

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Sezon sayısı: 12

Bölüm sayısı: 262

Yine uzun soluklu olan, on iki yıl süren Two and a Half Man dizisini inceleyelim. Toplamda iki yüz altmış iki bölümü olan dizinin türü komedi; sitcom. Dizi Charlie Harper adlı karakterin yaşamının, Jacob David’in onun evine taşınmasıyla değişimini konu alır. Charlie ve yeğeni Jacob arasında hoş bir bağ vardır.

Hannibal (2013 –  2015)

Format: Televizyon dizisi

Tür:Psikolojik, Polisiye, Korku, Gerilim

Geliştiren: Bryan Fuller

Başrol:

Hugh Dancy

Mads Mikkelsen

Caroline Dhavernas

Hettienne Park

Gillian Anderson

Laurence Fishburne

Besteci Brian Reitzell

Ülke: ABD

Dili: İngilizce

Sezon sayısı: 3

Bölüm sayısı: 39

Hannibal dizisi NBC kanalında yayınlanan bir gerilim dizisidir. Dizi, Thomas Harris’in Red Dragon (Kızıl Ejder) adlı kitabından uyarlanmıştır. Dr. Hannibal Lecter dahi bir psikiyatristtir. Will Graham özel bir ajandır ve karmaşık bir vaka için Hannibal Lecter’dan yardım ister. İkili muhteşem bir uyum yakalar. Ancak Hannibal gerçekte bir katildir ve seyirci de bunu bilmektedir. Dizi üç sezon sürmüş ve 2015’te 4. Sezonun çıkmayacağı duyurulmuştur.

Stranger Things (2016 – )

Tür: Bilimkurgu, Korku, Doğaüstü, Periyod draması

Proje tasarımcısı: Duffer Kardeşler

Başrol:

Winona Ryder

David Harbour

Finn Wolfhard

Millie Bobby Brown

Gaten Matarazzo

Caleb McLaughlin

Natalia Dyer

Charlie Heaton

Cara Buono

Matthew Modine

Noah Schnapp

Sadie Sink

Joe Keery

Dacre Montgomery

Sean Astin

Paul Reiser

Maya Hawke

Priah Ferguson

Brett Gelman

Besteci:

Kyle Dixon

Michael Stein

Ülke: ABD

Dili: İngilizce

Sezon sayısı: 3

Bölüm sayısı: 25

2016’da başlayıp günümüzde de devam etmekte olan Stranger Things dizisi bir bilimkurgu, gerçek üstü gerilim dizisidir. Hawkins adlı bir kasabada bir çocuğun kaybolması üzerine arkadaşları onu aramaya başlar ve psikokinetik güçleri olan bir kız, Eleven (Millie Bobby Brown) onlara yardım eder. Genç bir oyuncu olarak bu diziyle dünyaca ün yakalayan  Millie Bobby Brown bu diziye başladığında  on iki yaşındaydı.

 

 İngilizce Öğrenmek için Komedi Filmleri

İngilizce öğrenmek için dizilere ayıracak vaktiniz yoksa, film de seyredebilirsiniz. Genellikle filmler doksan dakika olurlar ve diziler gibi günlere, haftalara yaymamız gerekmez. Gülüp stres atmak içinse komedi filmleri paha biçilmezdir. İngilizce öğrenmek için komedi filmleri izlemek istiyorsanız Woody Allen’ın, Jim Carrey’nin  filmlerine bir şans verebilirsiniz.

 

 

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir