İngilizce Öğrenmek ve İngilizce Geliştirmek için Dinlenebilecek Podcastler - Wordly

İngilizce Öğrenmek ve İngilizce Geliştirmek için Dinlenebilecek Podcastler


İngilizce Öğrenmek ve İngilizce Geliştirmek için Dinlenebilecek Podcastler

İngilizce dil becerilerini geliştirmek için kitapları kullanmak ve bunlar ile çalışmalar yapmak klasik bir yöntemdir. Eğer bu yönteme ek, alternatif çalışma yolları arayışı içerisinde iseniz, İngilizce’nin farklı yönlerine odaklanabileceğiniz İngilizce podcast’lere bir göz atabilirsiniz. İngilizce’yi hızlı bir şekilde pratik edebilmenize yardımcı olacak olan podcastler, gün içerisinde sizlere istediğiniz yer ve zamanda, arka planda eşlik ederek, İngilizce düşünmek, anlamak ve konuşmak bağlamında daha hızlı refleksler kazandıracaktır. Bir dile ne kadar ‘maruz kaldığınız’, o dili öğrenme süreniz ile doğrudan ilintilidir. Bebeklerin bir dili nasıl öğrendiğini düşünecek olursak, duyduklarını defalarca deneyimleyip onları tekrar ederek bunu başardıklarını söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Ya da yurt dışında bulunduğu ülkenin dilini bilmeyen bir sokak satıcısını düşünelim. Bir süre sonra onun da bulunduğu yerin lokalleri ile basitçe iletişim kurabildiğini görebiliriz.

Listening yani dinlemenin öğrenmeye katkısı açık. Beraberinde İngilizce dinleme pratiği yapabileceğiniz şeylerden biri de podcastler. Podcast’leri dilediğiniz yer ve zamanda, dilediğiniz şekilde dinlemeniz de mümkün. İsterseniz yolculuk yaparken, isterseniz bulaşıkları yıkarken, ya da hafif bir iş ile ilgilenirken. İngilizce Podcastler’in bir diğer özelliği de, bunlara ek olarak çoğunlukla transkript yani ses dosyalarının yazılı biçiminin de bulunmasıdır. Bu sayede, duyduğunuzda anladığınızdan emin olmadığınız şeyleri, okuyarak kafanızda oturtabilirsiniz. Tarzları birbirinden farklı olmak ile beraber, İngilizce öğretmek için özellikle hazırlanmış birçok podcast bulunuyor. Bunlara ek olarak, özellikle İngilizce öğrenimi için tasarlanmamış olsalar da, İngilizce dilinde edilen sohberleri içermeleri sebebi ile, yine İngilizce dinleme becerilerinize katkı sağlayabilecek pek çok podcast de mevcut. Bu yazımızda sizler için İngilizcenizi geliştirmek için takip edebileceğiniz bazı podcast’leri listeledik. Hazırsanız hemen başlayalım.

1. The English We Speak

 

ingilizce-podcast

British Broadcasting Corporation yani BBC, İngilizce ile ilgili en bilinen yapılardan biridir. BBC’ye ait olan ‘The English we speak’ podcast’i, İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek adına takip edebileceğiniz oldukça yararlı bir podcast. Süresiz olarak yayında olan ve her hafta yeni bölümü yayınlanan bu podcast’te, günlük hayattan İngilizce kalıplar ve slang denilen argo ifadeler üzerinde durulmaktadır. Eğlenceli bir yapıya sahip olan podcast, yaklaşık olarak üç dakikalık bölümler halinde yayınlanmaktadır.

Podcast’te geçen konuşmalar, günlük hayatta edilen sohbetlere oranda biraz daha yavaş gerçekleştirilmektedir. Her hecenin açık bir şekilde telaffuz edildiğine dikkat edilmektedir. Programda birbiri ile sohbet eden iki adet sunucu bulunmaktadır. Bu sunucu / öğretmenler farklı yerlerde bulunmaktadır. Ve bunun vurgulanması için de programda sık sık ses efektleri kullanılmaktadır. The English We Speak isimli podcast’e, Itunes, Spotify gibi mecralardan ulaşabileceğiniz gibi, podcast’in özel internet sitesinden de ulaşabilirsiniz. Farklı sezonları bulunan The English We Speak’in şu ana kadar yayınlanan bölüm sayısı toplam iki yüz yetmiş dörttür.

Bu podcast İngilizce seviyesi başlangıç seviyesine daha yakın olan kişiler için daha uygun olacaktır. Gündelik hayatta karşılaşılacak ifade ve argo yapıların kullanıldığı sohbetleri içermesi, dinleyicilerin günlük hayatta buradan öğrendikleri yapılar ile daha rahat ve akıcı konuşmasını sağlayacaktır.

2. Podcasts in English

 

ingilizce-podcast

Podcasts in English, başlangıç seviye, orta seviye ve ileri seviye gibi her İngilizce seviyesi için çeşitli yayınlar bulundurmaktadır. Farklı konularda, farklı seviyelerde kurulmuş olan kısa diyalogları takip etmek, okuma, konuşma, yazma ve dinleme gibi tüm becerilerinizi geliştirmenizde sizlere yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, programda, iş İngilizcesi öğretme amaçlı yayınlar da bulunmaktadır. Kısa kısa dersler olan tasarlanan podcast’te kullanılan dil tamamen İngilizcedir. Yayın, genellikle iki kişinin İngilizce sohbeti üzerinden devam eder. Bu podcast’te konu edilenler, hayatın her alanında karşınıza çıkabilecek konuları kapsamaktadır. Belirli bir konu üzerinde yoğunlaşılmamaktadır. Podcasts in English’teki bölümler genellikle üç – dört dakikalık kısa bölümlerdir. Ve aklınıza gelebilecek hemen her konuda, her seviyede bölüm bulmanız mümkündür.

Bu öğretici yayına ayrıca, konuşmaların yazılı halleri, çalışma kağıtları ve kelime bilginizi geliştirebileceğiniz çeşitli alıştırmalar da eşlik etmektedir. Podcasts in English isimli podcast’i dilerseniz Itunes ya da Spotify gibi mecralardan takip edebilir, dilerseniz de kendi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

3. English Class 101

 

ingilizce-podcast

English Class 101 da tıpkı Podcasts in English gibi,, başlangıç seviye, orta seviye ve ileri seviye gibi her İngilizce seviyesi için çeşitli yayınlar bulundurmaktadır. İngilizce seviyenize uygun olarak, bu podcast serisi içerisinden bölümler seçebilirsiniz. EnglishClass101.com, İngilizce dilini ve kültürünü kendi rahatınıza ve hızınıza göre öğrenmenin yenilikçi ve eğlenceli bir yoludur. Dil eğitim sistemi ücretsiz günlük podcast sesli dersleri, video dersleri, günün İngilizce Sözü, birinci sınıf bir öğrenme merkezi ve canlı bir kullanıcı topluluğundan oluşmaktadır. Podcast bölümleri, farklı senaryolarda iki sunucu tarafından sunulmaktadır. Dinlediğiniz diyalog, ikinci kez ve daha ağır bir şekilde tekrar sunulur. Daha sonra, canlandırılan senaryoda geçen kelime ve ifadelere odaklanılır. Her podcast bölümünün finalinde ise, bir dil bilgisi konusuna yer verilmektedir.

Konuşmalar orta seviye bir İngilizce üzerinden ilerlemektedir. Seride, şu ana kadar yayınlanmış elli sekiz adet bölüm bulunmaktadır. Bölüm süreleri, konuya ve işleyişe göre farklılık gösterse de, maksimum on dakika, minimum ise otuz saniyelik olarak karşımıza çıkarlar. English Class 101 isimli podcast’i dilerseniz Itunes ya da Spotify gibi mecralardan takip edebilir, dilerseniz de kendi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

4. Better at English

 

ingilizce-podcast

Bu podcast’te de, söz ettiğimiz diğer çoğu podcast’te olduğu gibi, tüm İngilizce seviyelerine uygun yayınlar bulunmaktadır. Better at English, Lori isimli bir dil eğitmeni tarafından kurulmuştur. Anadili İngilizce olan konuşmacılar arasında geçen konuşmalardan oluşan yayında, hem ciddi hem de eğlenceli konulara yer verilmektedir. Ders kitapları üzerinde yapılan çalışmaların etkisi elbette önemli, fakat gerçek hayattan diyalogları takip etmek ve bu diyaloglar içerisinde geçen dil bilgisi konuları, kalıplar ve kelimeler üzerine çalışmak da İngilizcenizi geliştirebilme anlamında size çok şey katacaktır.

Bu çalışma sizlerin, üzerinde çalıştığınız dilin temposuna, o dildeki deyimlere ve sözcük öbeklerine de aşina olmasına yardımcı olacaktır. Better at English podcast serisinde, şu ana kadar yayınlanmış toplam elli beş bölüm bulunmaktadır. Bölümlere ek olarak İngilizce öğrenmeyi günün keyifli bir parçası haline getirmeye yardımcı olabilecek kısa dersler, dinleme aktiviteleri, dil öğrenme ipuçları ve diğer bilgileri de bulabilirsiniz. Ayrıca bölümün transkriptini de bulabilirsiniz. Bu sayede dinlediğiniz şeyleri yazılı olarak da takip edebilir, çalışmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Apple Podcasts, Google Podcasts ve Spotify gibi uygulamalar üzerinden ulaşabileceğiniz bu podcast serisine, dilerseniz kendi internet sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

5. Splendid Speaking

 

ingilizce-podcast

Splendid Speaking podcast serisi, yukarıda söz ettiğimiz diğer podcast serilerinden farklı olarak, yalnızca ileri seviye İngilizce yetkinliğine sahip kişiler için tasarlanmıştır. Bölümlerde, ana dili İngilizce olmayan konuşmacıların röportajlarına ve tartışmalarına yer verilmektedir. Daha sonra bu konuşmalar üzerine uzmanlar tarafından geri bildirimler verilmektedir. Bu yapı, öğretici olmasının yanı sıra, öğrencilere, diğer öğrencilerin de aynı dili öğrenirken geçtiği süreçleri göstermesiyle de önemlidir. Hatta bir süre sonra, öğrenciler için, diğer öğrencilerin yanlışlarını duymak ve kendilerince düzeltmek de mümkün olacaktır.

Peter Travis tarafından sunulan bu podcast serisinde özellikle İngilizce konuşma yetkinliğini geliştirici pek çok öğe bulunmaktadır. Podcast serisine aynı zamanda bir çalışma e – kitabı ve transkript de eşlik etmektedir. Bu sayede konuşulanları, metin üzerinden de takip edebilir ve çalışmanızı güçlendirebilirsiniz. Podcast’i dilerseniz Itunes ya da Spotify gibi mecralardan takip edebilir, dilerseniz de kendi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

6. Business English Pod

 

ingilizce-podcast

Business English Pod, adından da anlaşılacağı üzere, business English, yani iş İngilizcesi üzerine hazırlanmış bir podcast serisidir. Bu seride, iş hayatında karşılaşabileceğiniz çoğu durum işlenmiştir. Podcast serisinin bölümlerini bir sunucu sunar ve her bölümde, belirlenmiş bir konu etrafında birkaç dakika konuşmalar yapılır. Podcast’lere ek olarak, bölümlerin yazılı halleri de mevcuttur. Metin üzerinden takip ettiğiniz bölümler içerisinde iş hayatında karşınıza çıkabilecek durumlar ve diyaloglar üzerinde durulmaktadır. Podcast’in dili, orta düzey İngilizce yetkinliği için uygundur. Genellikle dinleme ve anlama üzerine kurulmuş bir yapı hakimdir. Podcast sonunda, hem metni inceleyebilir, hem de bölüm ile ilgili hazırlanmış küçük sınavlara girebilirsiniz. Dilerseniz, hazırlanmış kelime kılavuzları üzerine çalışmalar da yapabilirsiniz.

Seride, şu ana kadar yayınlanmış beş yüzden fazla bölüm bulunmaktadır. İş İngilizcesi derslerinde, sunumlar, telefon görüşmeleri, müzakere, konuşma, seyahat, toplantılar, röportajlar, sözcük bilgisi, deyimler ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli genel konuları, durumla ve beceriler üzerinde durulmaktadır. Podcast’in temel amacı, doğal ve etkili iş İngilizcesi öğretmektir. Dinleyicilerin farklı iş ve çalışma durumlarıyla özgüven ve beceriyle yüzleşebilmeleri amaçlanmaktadır. Podcast’i dilerseniz Itunes ya da Spotify gibi mecralardan takip edebilir, dilerseniz de kendi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

7. Voice of America Learning English

 

ingilizce-podcast

Voice of America Learning English podcast serisi, tüm yetkinlikleri harmanlayan ve her İngilizce yetkinliği için uygun olan bir seridir. Başlangıç seviyesinden, ileri seviyeye pek çok bölüm bulunmaktadır. Bir haber ve bilgilendirme hizmeti olarak da tanımlanabilecek olan seride, pek çok farklı dinleme seçeneği mevcuttur. Tüm bu programlar, her seviyeye hitap edebilmek adına normalden daha yavaş konuşularak tamamlanır. Podcast bölümleri içerisinde, haftalık olarak düzenlenen global haberlere yer verilen bir haber programı, bilim ile ilgili bir program, Amerika ve ülkenin kültürünün konu edildiği bir tarih programı ve İngilizce deyimlerin üzerinde durulduğu bir program bulunmaktadır.

Ses efektleri ve müzikler ile süslenmiş olan her bir podcast bölümü, tıpkı bir radyo programında yapıldığı gibi farklı bölümlere ayrılmıştır. Sözünü ettiğimiz diğer podcast’lerde de olduğu gibi, Voice of America podcast serisinde de konuşmalar, diyaloglar üzerinde durulmaktadır. Bölümler beş dakika civarında sürmektedir. Bölümlere ek olarak diyalogların yazılı hali ve bölüm ile ilgili çeşitli çalışmalara da yer verilmektedir. Podcast’i dilerseniz Itunes ya da Spotify gibi mecralardan takip edebilir, dilerseniz de kendi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

8. ESL Pod

 

ingilizce-podcast

ESL, yani English as Second Language podcast serisinin yayınlanmış bin sekiz yüzden fazla bölümü bulunmaktadır. Seri, Dr. Jeff McQuillan’ın sunumu ile gerçekleşmektedir. Bölümlerde Dr. Lucy Tse, Jeff McQuillan’a eşlik etmektedir. Bu iki isim, uygulamalı linguistik bölümünde doktora derecesine sahiptir. Podcast serisinin her bölümünde, iki karakter arasındaki diyaloglara yer verilmektedir. Diyalogların devamında, çeşitli anahtar kelimeler ve bu kelimelerin anlamları işlenmektedir. Konuşma hızı, daha rahat anlaşılabilmek açısından yavaştır. Bu sayede her seviyeden dinleyicinin seriyi takip edebilmesi amaçlanmıştır.

Podcast bölümleri on beş – otuz dakika arasında sürmektedir. Her bölüme eşlik eden sekiz – on sayfalık bir öğrenme kılavuzu bulunmaktadır. Bu podcast serisi, daha çok intermediate, yani orta seviye ve advanced yani ileri seviye İngilizce yetkinliğine sahip dinleyiciler için uygundur. Seride, kültürel İngilizce ve günlük İngilizce işlenmektedir. Kültürel İngilizce, Amerikan kültürü üzerinden işlenmektedir. Apple Podcasts, Google Podcasts ve Spotify gibi uygulamalar üzerinden ulaşabileceğiniz bu podcast serisine, dilerseniz kendi internet sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

9. Luke’s English Podcast

 

ingilizce-podcast

Luke’s English Podcast, yabancı dil olarak İngilizce öğrenenler için hazırlanmış, ödüllü bir podcast serisidir. Podcast 2009’da başladı ve hala güçlü bir biçimde devam etmekte. Şu anda altı yüz elliden fazla sesli bölüm, konuşma metni, video, phrasal verbs üzerine özel bir dizi ve premium bir abonelik hizmeti var. Podcast serisi, beş ödül kazanmış, British Council ELTon adaylığı almış ve şu zamana kadar 60 milyondan fazla kez indirilmiştir. Luke isimli, nitelikli bir İngilizce öğretmeni ve komedyen tarafından hazırlanan ve sunulan podcast serisi, ilginç ve eğlenceli bölümlere sahiptir. Luke’un amacı İngilizce öğretirken, öğrenenleri güldürmektir.

Luke, hazırladığı podcast serisinde, pek çok konuya yer vermiştir. Zaman zaman programa konuklar da davet eden sunucu, günlük konuşmalar üzerine yoğunlaşmaktadır. Programda farklı hikayelere de yer verilmektedir. Konuşma hızı normaldir. Ayrıca her podcast bölümünün metni de dinleyicilere sunulmuştur. Luke’s English Podcast serisine ITunes, Spotify gibi yapılardan ulaşabileceğiniz gibi, seriyi kendi internet sitesi üzerinden de takip edebilirsiniz.

10. Culips ESL Podcast

 

ingilizce-podcast

Culips ESL podcast serisinde, ister başlangıç seviyesi olsun ister ileri seviye olsun, tüm İngilizce yetkinliklerine sahip kişiler için bir bölüm mevcut. Seride, farklı stillerde programlar bulunuyor. Şimdiye kadar altı yüzden fazla bölümü yayınlanmış olan podcast serisinde, yedi farklı tür bulunuyor.

Bu türler arasında, normal bir hızda konuşulan ve anlatacak ilginç hikayeleri olan kişiler ile röportajlar üzerine kurulmuş, ‘chatterbox’ bölümü, ana dili İngilizce olan biri gibi konuşabilmenizi sağlayacak argo kelimeler ve deyimlere yer veren ‘catch word’ bölümü, daha yavaş konuşulan ve günlük İngilizce üzerine diyaloglardan oluşan ‘simplified speech’ bölümü, İngilizce konuşulan bir ülkede karşılaştığınız günlük durumlar için pratik İngilizce ifadeler üzerinde durulan ‘real talk’ bölümü, Suzanne isimli bir öğretmenin aksanınızı nasıl mükemmelleştireceğinizi ve net ve anlaşılır bir İngilizce konuşmaya nasıl başlayabileceğiniz öğrettiği ‘speak easy’ bölümü ve son olarak da, İngilizce çalışma ipuçlarını keşfedebileceğinz, yararlı kelimeler öğrenip ve ilginç röportajları dinleyebileceğiniz, ‘English tips from the Culips hosts’ bölümü bulunmaktadır. Apple Podcasts, Google Podcasts ve Spotify gibi uygulamalar üzerinden ulaşabileceğiniz bu podcast serisine, dilerseniz kendi internet sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

11. Pearson English Podcast

 

Pearson English podcast serisi, Pearson English panelinin deneyimleri paylaşmak, yenilikleri tartışmak ve eğitim trendlerini keşfetmek için dünyanın dört bir yanından İngilizce uzmanlarıyla sohbet ettiği bir podcast’tir. Aylık olarak yayınlanan bölümlerde farklı farklı konulara yer verilmektedir. Podcast serisini, eskiden İngilizce öğretmeni olarak geçimini sağlayan, ürün pazarlamacısı Joanna Wiseman, metin yazarı Patrick Curry ve editör Sam Wadsworth sunmaktadır.

Podcast serisinde, meditasyondan cinsiyet eşitliğine, disleksiden kariyer planlamasına çok çeşitli konulara yer verilmektedir. Bölümlerin belirli bir süresi yok. Bölümler arasında bir saate yakın olan da var, yirmi dakika olan da. Konuşma hızı, normalden biraz daha yavaş. Bu nedenle İngilizce yetkinliğiniz ileri seviye olmasa bile ve konuşulanların hepsini anlayamıyor olsanız bile, seriyi takip edebilir, kulağınıza ilginç gelen kelime kalıpları ve deyimleri not edebilir ve bunların üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. Pearson English Podcast serisine dilerseniz SoundCloud üzerinden, dilerseniz Spotify ya da Apple Podcasts uygulamaları üzerinden ulaşabilir, dilerseniz de bölümleri, kendi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

12. The EdTech Podcast

 

The Edtech Podcast (@PodcastEdtech) | Twitter

The Edtech Podcast’in misyonu, hikaye anlatımı yoluyla “ed” ve “teknoloji” arasındaki diyaloğu iyileştirmektir. Podcast dinleyicileri, dünyanın dört bir yanından eğitim liderlerinin yanı sıra yeni başlayanlar, öğrenme ve geliştirme uzmanları, yatırımcılar ve medyadan oluşmaktadır. Edtech Podcast, en çok indirilen ABD, İngiltere ve Avustralya olmak üzere toplam 145 ülkeden her hafta 2000 – 3000 kez indirilmektedir. Edtech Podcast kısa süre önce dördüncü yılını kutladı ve şimdiye kadar toplam iki yüz bölüm yayınlandı. Podcast serisi, Future Tech for Education, Education 4.0, What Matters in Edtech, The VocTech Podcast: Learning Continued ve The Edge’i içeriyor. Röportaj şeklinde ilerleyen programda ele alınan konular arasında eğitim, yapay zeka, oyun tabanlı öğrenme gibi başlıklar bulunuyor.

Edtech Podcast ayrıca dinleyicilerini etkinlikler, yazılı diziler ve çevrimiçi topluluk aracılığıyla bir araya getiriyor. Daha önce, Edtech Podcast Festivali, dünyanın dört bir yanından iki yüzün üzerinde dinleyiciyi Plexal’de Londra Olimpiyat Parkı’nda bir araya getirdi. Seri Sophie Bailey tarafından sunuluyor. Apple Podcasts, Google Podcasts ve Spotify gibi uygulamalar üzerinden ulaşabileceğiniz bu podcast serisine, dilerseniz kendi internet sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

13. Phrasally Verbocious

 

Phrasally Verbocious ELT Podcast on Stitcher

Phrasally Verbocious ELT Podcast, iki öğretmen tarafından hazırlanıp sunulan bir podcast serisi. Şu ana kadar yayınlanmış toplam yirmi sekiz bölümü bulunuyor. Yayınlanan bölümlerin belirlenmiş bir süresi yok. Bazı bölümler bir saat kadar sürerken, bazı bölümler ise, otuz dakika civarı sürüyor. ELT kısaltması, English language teaching kalıbının kısaltmasıdır. Bu kalıp ve kısaltma genellikle İngilizler tarafından kullanılmaktadır. Amerikalılar bu kullanımdan çok TEFL kullanımını tercih etmektedir.

Phrasally Verbocious ELT Podcast, ayda iki bölüm yayınlıyor. Bu bölümlerde, duygusal zeka, telaffuz, geri bildirim gibi çeşitli konulara değiniliyor. Konuşma hızı normal seviyede ilerleyen podcast serisi, belli bir İngilizce temeli olan kişiler için uygun. Spotify, Apple Podcasts, Google Podcast gibi uygulamalar üzerinden ulaşabileceğiniz bu podcast serisine, dilerseniz kendi internet sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

14. The TEFLology Podcast

 

The TEFLology Podcast – A Podcast about Language Teaching and Applied Linguistics

The TEFLology podcast, uygulamalı dilbilim ve dil öğretimi üzerine hazırlanmış bir podcast serisidir. Yukarıda da söz ettiğimiz üzere, ELT ve TEFL kısaltmaları İngilizce öğretimi ile ilgili kısaltmalardır ve bu amaç ile kullanılmaktadır. 2014 yılında Japonya’da çalışan üç EFL öğretmeni tarafından başlatılan TEFLology Podcast, güncel olaylar, tarih ve dil eğitimindeki yöntemler ve yaklaşımlar hakkında bazı ilginç bilgilerle işe gidip gelmenizi veya akşam yürüyüşünüzü aydınlatmayı amaçlamaktadır. Seride ayrıca İngilizce öğretimi alanında önde gelen isimlerle derinlemesine görüşmeler yapılıyor.

Podcast serisi, Matthew Schaefer, Matthew Turner ve Robert Lowe tarafıdan sunuluyor. Matthew Schaefer, Tokyo’daki Rikkyo Üniversitesi’nde akademik Program Yöneticisidir. Matthew Turner, Japonya’da bulunan Rikkyo Universi’nde İngilizce eğitmenidir. Ve son olarak, Robert Lowe, Japonya’da bulunan Tokyo Kasei Üniversitesi’nde İngilizce İletişim Bölümü’nde öğretim üyesidir. Seri, bu sunucuların sohbetleri üzerine kurulmuştur. Seride bulunan bölümler yapıları bakımından üçe ayrılıyor. Sıradan bölümler, konuklu bölümler ve röportaj formunda bölümler. Bölümler yaklaşık olarak kırk beş ila altmış dakika kadar sürüyor. Apple Podcasts, Google Podcasts ve Spotify gibi uygulamalar üzerinden ulaşabileceğiniz bu podcast serisine, dilerseniz kendi internet sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

İngilizce Podcast Dinlemek İngilizce’yi Nasıl Geliştirir?

İngilizce’yi pratik konuşmak için, bol bol dinlemeli ve konuşmalısınız. Bu pratikleri podcast ile nasıl birleştirebileceğinize beraber bakalım.

Podcast’ler ile İngilizce pratiğinizi geliştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Siz işlerinizi hallederken, podcast arkada çalsın

İngilizcede ‘white noise’ kalıbı, siz başka bir şey yaparken arka planda devam eden ses için kullanılmaktadır. Örneğin, temizlik yaparken arkada çalan müzik bir ‘white noise’dur. White noise tekniğini İngilizce öğrenirken podcast’ler için de kullanabilirsiniz. Bu sayede, tam bir dinleme yapıyor olmasanız bile, arkada çalan podcast’ten pek çok şey öğrenebilirsiniz. Mantıksız görünebilir, ancak diğer işlerinizi yaparken İngilizce podcast’leri ‘white noise’ olarak dinlemek aslında beyninizin dile alışmasına yardımcı olacaktır.

  • İkinci adım olarak, daha çok dikkat vererek tekrar dinleyin

White noise uygulamasının ardından, sonraki adım olarak, podcast’i ikinci ve hatta üçünzü kez dinleyebilirsiniz. Konuşmalar esnasında kullanılan kelime ve ifadeler üzerine yoğunlaşmaya çalışın. Eğer konuşmalar size çok hızlı geliyor ise, konuşma hızını biraz düşürebilir ve podcast’i o şekilde takip edebilirsiniz.

  • Podcast’in bir metni var ise, öncesinde ya da dinleme esnasında onu okuyun

Bir podcast dinlerken metni okumak oldukça faydalıdır, çünkü aynı bilgiyi iki farklı kanaldan (okuyarak ve dinleyerek) alırsınız, bu da beyninizin daha fazlasını hatırlamasına ve anlamasına yardımcı olacaktır.

  • Duyduğunuz kelime ve cümleleri sesli bir biçimde tekrar edin

İstediğiniz zaman podcast’i duraklatın ve sizin için yeni olan veya telaffuz etmenin zor olduğunu düşündüğünüz kelimelere ve ifadelere geri dönün. Doğru olana kadar tekrar tekrar tekrarlayın. Bu sayede İngilizce konuşma pratiğiniz ve telaffuzunuz oldukça gelişecektir.

  • Yeni kelimeler ve dil bilgisi kurallarını not edin

Daha önce karşılaşmadığınız kelimelere bakarsanız ve dinlediğiniz her podcast’te duyduğunuz gramer parçalarını öğrenir ve gözden geçirirseniz, gelecekte bunları muhtemelen çok daha kolay hatırlayacaksınız. Yeni kelime ve dil bilgisi öğrenmek, İngilizce öğrenirken son derece önemli olduğu bilinen bir gerçek. İyi bir telaffuza ve geniş bir kelime dağarcığına sahip olmak da ayrıca, okulda veya işte İngilizce yetkinliğinizi göstermek adına önemlidir.

Bu adımlara ek olarak değinmek istediğimiz bazı konular şu şekilde;

Dil öğreniminin, üzerinde durulmadığında gerileme eğiliminde olduğu biliniyor. Bu nedenle, İngilizce üzerine çalışmalar yapmak, dili daha rahat ve pratik bir şekilde kullanabilmenizi sağlayacaktır. İngilizcenizi geliştirmenin pek çok yolundan bir tanesi de podcast takip etmektir. Duyduğunu taklit ederek öğrenmek, bir temel oluştururken oldukça önemlidir. Örneğin, yurt dışında satış yapan ve dil bilmeyen bir satıcıyı düşünecek olursak, bu satıcı, duyduğu kelimeleri taklit ederek, bir süre sonra anlamlarını zihninde oturtarak aslında bilinçsiz bir şekilde de olsa bir dil öğrenmiş olur. Sizler de bol bol dinleme alıştırmaları üzerinde çalışırsanız, dil öğrenmeniz, ve onu zihninize yerleştirmeniz daha kolay olacaktır.

İngilizceniz başlangıç seviyesinde ise, duyduklarınızı taklit ederek, yeni kelime ve yapıları not ederek ve bunlar üzerinde çalışmalar yaparak dilinizi geliştirebilirsiniz. Daha ileri seviyede bir İngilizce yetkinliğine sahip iseniz de, podcast’ler yardımı ile, daha akıcı konuşabilir, konuşulanları daha rahat bir şekilde anlamaya başlayabilirsiniz. Yukarıda örneklerini de görebileceğiniz üzere, İngilizce podcast’ler arasında hem farklı konular üzerinde duranlar hem de farklı seviyeler için tasarlanmış olanlar var. Podcast’leri, ayrıca ücretsiz olmaları sebebi ile de, uygun bir İngilizce çalışma yöntemi olarak tercih edebilirsiniz. Eğer seviyeniz orta seviye ya da üstü ise, İngilizce öğreten podcast’leri tercih etmek zorunda değilsiniz elbette. Dilerseniz, ilginizi çeken herhangi bir konu üzerinde durulan İngilizce podcast’leri tercih edebilirsiniz.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir