İngilizce Sunum Konuları - Wordly

İngilizce Sunum Konuları


İngilizce Sunum Konuları

Üniversite eğitiminizin veya iş hayatınızın bir parçası olarak, zaman zaman İngilizce sunum yapmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda hedef kitleye hitap edecek İngilizce sunum konuları bulmak sunumunuzu başarılı kılacaktır. Aşağıda, çeşitli kaynaklardan alınan İngilizce sunum konularının bir listesi bulunmaktadır. İngilizce sunum konusu arayan okuyucularımız, bu makalede farklı alanlardan başlıklardan oluşan kapsamlı ve genel bir İngilizce sunum konuları listesi bulabilir. Belirli bir fikir edinmek için bu listeye göz atabilirsiniz. Konunuzu seçtikten sonra, tatmin edici bir sunum hazırlamak ve sunum becerilerinizi geliştirmek İngilizce sunumlarınızı daha da başarılı hale getirecektir. Sunum İngilizcede presentation demektir. Presentation konuları ya da İngilizce slayt konuları olarak da adlandırabileceğimiz sunum konuları arıyorsanız yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz. 

İçindekiler göster

1. Global Warming

Türkçeye ‘küresel ısınma’ olarak çevrilen global warming, önemli sunum konuları arasındadır. Bu konunun sunumunda çok sayıdı görsel kullanılabileceğinden yaklaşık kırk – elli slayttan oluşan bir sunum hazırlamak izleyenler için sıkıcı olmayacaktır. Ekoloji konusu içerisinde yer alan “küresel ısınma” konusu, günümüz dünyasından, hepimizi ilgilendiren ilginç bir konu. Aynı zamanda, ekolojiye adanmış herhangi bir konferansta ana dili İngilizce olan ya da farklı ülkelerden katılan katılımcıları bu konu hakkında bilgilendirmek çok önemlidir.

2. World War I

Türkçeye ‘I. Dünya savaşı’ olarak çevrilen world war I da, oldukça önemli sunum konuları arasındadır. Bu, dünyadaki en önemli siyasi meselelerden biri olduğu için, siyasi konularla ilgili uluslararası konferanslara katılanların sunumları için bir konudur. Bunun gibi konular yaklaşık yirmi slayt ile açıklanabilir.

3. World War II

Türkçeye 2. Dünya Savaşı olarak çevrilir. Yukarıda bahsedildiği gibi, bu dünyadaki en önemli siyasi meselelerden biridir, bu nedenle siyasi konularla ilgili uluslararası konferanslara katılanlar için son derece önemli bir sunum konusudur. Bunun gibi konular yaklaşık yirmi slayt ile açıklanabilir.

4. Chernobyl Explosion

Bu konunun Türkçede karşılığı Çernobil Faciasıdır. Chernobyl, uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve tüm dünyanın gözdesi olan bir yerleşim yeridir. Hem çevresel hem de politik konuları birleştiren Çernobil olayı, yirmi – yirmi beş slayt aracılığıyla izleyicilere aktarılabiliyor.

5. The future of nuclear energy

Bu konunun Türkçede karşılığı Nükleer Enerjinin Geleceğidir. Bu konu günümüzde yeni olsa da bilim alanında saatlerce konuşabileceğimiz konulardan biridir. Yaklaşık yirmi – otuz slayt ile dinleyicilere konunun temel ilkelerini anlatmak mümkündür.

6. Solar Power

Bu konunun Türkçede karşılığı Güneş Enerjisidir. Güneş enerjisi, tıpkı nükleer enerji gibi, modern zamanların gereksinimlerinden biridir. Bu konu ekoloji alanı ile ilgili olup, güneş enerjisinin temel verilerini otuz – otuz beş slayt ile izleyicilere aktarmak mümkündür. Slayt sayısının diğerlerine göre fazla olmasının nedeni bu konuda çok sayıda görsel kullanılabilecek olmasından kaynaklanmaktadır.

7. Women’s Right and Feminism

Bu konunun Türkçede karşılığı Kadın Hakları ve Feminizmdir. Cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet, emek sömürüsü gibi her birimizin aşina olduğu konuları içeren bir başlık. Dolayısıyla sosyoloji alanındaki bu konu, tüm izleyicilerin ilgisini çekiyor ve on beş – yirmi slayt ile sunulabiliyor.

8. The Impact of Smartphones

Bu konunun Türkçede karşılığı Akıllı Telefonların Etkisidir. Akıllı telefonlar, hem yeni neslin kurtarıcısı olarak hem de oldukça zararlı bir araç olarak görülebiliyor. Teknoloji alanında değerlendirilebilecek olan bu konuyu, yirmiye yakın slayt ile anlatmak mümkün. Slaytları hazırlarken, konu ile ilgili ilginç görsellere yer verebilirsiniz.

Eğlenceli İngilizce Sunum Konuları

Bu kategorideki konuların her biri kendi içinde ilginç ve eğlencelidir, bu nedenle çoğu insanın bilgilendirilmek istediği bir kategoridir. Dilerseniz incelememize, eğlenceli İngilizce sunum konu başlıkları ile devam edelim. 

1. The effect of the internet on interpersonal relations

Konunun Türkçe karşılığı “İnternetin kişiler arası ilişkiler üzerindeki etkisi”dir. İnternet ne kadar yakın olursa olsun, bazen kişisel ilişkilere zarar verebilir. Bu nedenle hem psikoloji hem de teknoloji ile ilgili olan bu konu her kategoriden izleyici tarafından ilgiyle dinlenebilir. İzleyicilerinizin yorulmasını istemiyorsanız, sunumunuzu yirmi sayfadan fazla yapmamanız doğru olacaktır.

2.Genetically modified food

Konunun Türkçe karşılığı “genetiği değiştirilmiş gıdalar”dır. Bu konu, genetik ve biyoloji konuları ile ilgilidir. Modern zamanlarda piyasada bulunan işlenmiş gıdalar, çoğu insanın ilgisini çekecektir. Konuyla ilgilenen geniş dinleyici kitlesi için hazırlayacağınız slayt sunumunu on beş – yirmi beş slayt ile hazırlayabilirsiniz. 

3. Aliens

Konunun Türkçe karşılığı ‘uzaylılar’dır. Uzaylılar var mıdır? Belki, değil mi? Çok ilginç yaklaşımlarla sunumunuzu renklendirecek fikirler bulabilirsiniz. Bu nedenle sunumu yaklaşık olarak on beş slayt ile sınırlandırabilir ve her slaytın üzerinde durarak farklı fikirlerden söz edebilirsiniz..

4. Reincarnation

Konunun Türkçe karşılığı reenkarnasyondur. Reenkarnasyon da ilginç bir konu olduğu için bununla ilgili yirmi slayt hazırlamak yeterlidir. Bu sunumda özellikle izleyicilerle soru-cevap slaytları hazırlamak daha uygundur.

5. AIDS

Türkçe çevirisi “AIDS” dir. Virüs ve bakterilerle ilgili olan bu konu sadece bu kategoriye ilgi duyan kişiler tarafından bilinmemelidir. AIDS ve bulaşma yolları hakkında otuz sayfalık bir sunum hazırlanabilir. Çünkü bu konu hakkında herkesi olabildiğince detaylı olarak bilgilendirmek önemlidir.

6. Air pollution

Türkçe çevirisi “Hava Kirliliği” dir. Ekoloji üzerine bu konuda yirmi beş – otuz sayfalık bir sunum hazırlanması tavsiye edilir. İnsanları, zamanımızın küresel sorunlarından biri haline gelen hava kirliliğinden uzaklaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

7. Traffic congestion in big cities

Konu başlığının Türkçe karşılığı “büyük şehirlerdeki trafik sıkışıklığı” dır. Özellikle mega kentlerin en büyük sorunlarından biri olan trafik sıkışıklığı sorunu nasıl çözülür? Bu sorunun cevabını biliyorsanız, yaklaşık yirmi slaytlık bir sunum hazırlayabilir ve dinleyicileri detaylı bir şekilde bilgilendirebilirsiniz.

8. Alternative medicine

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘alternatif tıp’tır. Tıp konusu içerisinde değerlendirebileceğimiz bu konuyu yaklaşık otuz slayt ile özetleyebilirsiniz. 

9. Animal rights

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘hayvan hakları’dır. Çocuklar ve kadınlar gibi hayvanlar da fiziksel güce maruz kalır. Dünya toplumu bununla mücadele için çeşitli adımlar atmış olsa da, sorun henüz tam olarak çözülmedi. Siz de bu konudaki yirmi – yirmi beş sayfalık sunumlarınız ile bu konuya biraz daha dikkat çekebilirsiniz.

10. Blood donation

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘kan bağışı’dır. Kan bağışının birçok hayat kurtardığını hepimiz biliyoruz. Böylece bu konu hakkında daha fazla kişiyi bilgilendirmek için yaklaşık on beş sayfalık sunumlar hazırlayabilirsiniz.

İlginç İngilizce Sunum Konuları

Bu başlık altındaki konular, iş ve eğitim hayatınızda daha geniş bir kitleye hitap etmenizi sağlayabilir. Bu sebeple, oldukça önemli konulardır. İncelememize ilginç İngilizce sunum konuları ile devam edelim.

1. Organ donors

Bu konu başlığı Türkçeye çevrildiğinde, “organ bağışçısı” dır. Kan bağışı gibi organ nakli ve dolayısıyla organ bağışı da önemlidir. Yaklaşık on beş – yirmi sayfalık bir sunumla yüzlerce kişiyi bilgilendirebilirsiniz.

2. Capital punishment

Konu başlığının Türkçe karşılığı, “infaz”dır. İdam cezası nedir? Nerede ve hangi suçlar için geçerlidir? Bu konudaki araştırmanız sayesinde, yirmi – yirmi beş sayfalık bir sunumla “Dünya” kategorisindeki haberlerle ilgilenen kitlenizi bilgilendirebilirsiniz.

3. Bollywood

Konu başlığının Türkçe çevirisi “Bollywood” dur. Film kategorisinde yer alan bu konuyla ilgili bir sunum yapabilmek için öncelikle Hint filmlerini iyice incelemelisiniz. Bu konuda ortalama kırk slaytlık bir sunum hazırlamanız yeterli olacaktır.

4. Intellectual property rights

Türkçeye çevrildiğinde, “fikri mülkiyet hakları” anlamına gelir. Bu haklardan kaç kişi haberdar? Bu konuda sunum yapacaksanız detaylı bir araştırma yapmanız önemlidir. Bu bakımdan yirmi – yirmi beş slayt konuyu değerlendirmek için iyi miktarlardır. 

5. Nikola Tesla

Başlıkta gördüğünüz bir bilim insanının ismidir. Nikola Tesla kimdir? Bilim ve fiziğe ilgi duyan izleyiciler için en ilginç konulardan biri olarak kabul edilen Tesla – Edison ikilisi hakkında on beş – yirmi  slayt ile konuyu açıklamak mümkün.

6. Distance learning

Konu başlığının Türkçe karşılığı “uzaktan eğitim” dir. Bugünlerde hem avantajlarına hem de dezavantajlarına tanık olduğumuz teknoloji kategorisinde bu konuyla ilgili otuz – kırk resim ve slayttan oluşan bir sunum hazırlamak yerinde olacaktır.

7. Euthanasia

Türkçe çevirisi “ötenazi” dir. Ötenazinin ne olduğunu araştırdıktan sonra yirmi – yirmi beş slayt hazırlayarak konuyu dinleyicilere aktarabilirsiniz.

8. Globalization

Türkçeye çevrildiğinde konu başlığı “küreselleşme” dir. Küreselleşme nedir? Ülkemizdeki etkiler nelerdir? Yirmi beş – otuz beş slayt, ekonomi kategorisine giren bu konuyu açıklamanıza yardımcı olacaktır.

9. Turkish economy

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘Türkiye ekonomisi’dir. Küreselleşme gibi bu mesele de ekonomi ile ilgili. Özellikle bankalarda ve diğer kurumlarda verilen eğitim veya sunumlarda yaklaşık kırk beş slayt hazırlamanız uygun olacaktır.

10. Human rights

Konu başlığının Türkçe karşılığı “insan hakları” dır. Sosyal kategorideki bir diğer konu da insan haklarıdır. Haklarının ne olduğunu bilen binlerce, hatta milyonlarca insan olduğu düşünüldüğünde, konuyla ilgili bir sunum yapmak mantıklı geliyor. Hedefinize ulaşmak için yaklaşık otuz beş slayta ihtiyacınız olacak.

İngilizce Basit Sunum Konuları

Basit sunum konuları, herkesin anlayabileceği konulardır. Çalışmamızında devamında, bu herkesin ilgilenebileceği ve kolaylıkla anlayabileceği sunum konularının örneklerini beraberce inceleyelim. 

1. European Union

Türkçe çevirisi “Avrupa Birliği” dir. Siyaset kateggorisine ait olan bu konuda Avrupa Birliği’ne hangi ülkelerin katıldığı ve o ülkeler hakkında bilgi vereceğiniz için yaklaşık kırk slayt hazırlayabilir ve dinleyicilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

2. Olympics

Konu başlığının Türkçe karşılığı “Olimpiyatlar” dır. Dünya kategorisinde yer alan bu konu için çok sayıda slayt hazırlamaya gerek yok. on – on beş slayt konuyu rahatlıkla sunmanız için yeterli olacaktır. Spor kategorisine giren bu konu, özellikle her yıl olimpiyatlar sırasında gündeme geliyor.

3. Renewable energy

Konu başlığının Türkçe karşılığı “yenilenebilir enerji” dir. Hem bilim hem de ekoloji kategorilerine giren bu konuyu açıklamak için otuz – kırk slayt hazırlamanız yeterli olacaktır. Çevresel hizmetler sunan herhangi bir şirkette çalışıyorsanız ve bu şirketin dili İngilizce ise, yenilenebilir enerji hakkında İngilizce sunum yapmanız çok faydalı olacaktır.

4. Sustainable tourism

Konu başlığının Türkçe karşılığı “sürdürülebilir turizm”dir. Adından da anlaşılacağı gibi turizm kategorisine giren bu konu hem tur şirketlerinin hem de gezmeyi sevenlerin ilgisini çekiyor. Turizm kategorisinde yer alan bu konuyla ilgili otuz beş – kırk slaytlık bir sunum hazırlayabilirsiniz.

5. Terrorism

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘terörizm’dir. Türkiye uzun yıllardır teröre karşı mücadele eden ülkelerden biri olduğu için siyaset kategorisindeki bu konu pek çok kişinin ilgisini çekecektir. Dünya siyaseti kategorisine giren bu konuda otuz – otuz beş slaytlık bir sunum hazırlayabilirsiniz.

6. Cyber crimes

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘siber suçlar’dır. İnternetin hayatımıza girmesinin bir sonucu olarak, siber suçlar artıyor. Dinleyicilerinizi bu konu hakkında bilgilendirmek için yirmi – yirmi beş slayt hazırlamanız yeterlidir.

7. Gay Marriage

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘eşcinsel evlilik’tir. Bu konu oldukça tartışmalı bir konudur. Konuya hem olumlu hem de olumsuz bakan görüşleri derleyerek tarafsızca hazırladığınız sunumun sonunda dilerseniz kendi fikrinizi de belirtebiler ve bir tartışma açabilirsiniz. Bu konu için otuz slayt yeterli olacaktır. 

8. Nuclear Power: Merits and demerits

Konu başlığının Türkçe karşılığı “Nükleer Güç: Değerler ve Dezavantajlar”dır. Bu başlık bilim alanı içerisinde değerlendirilmelidir. Konunun otuz slayt civarı hazırlanması yeterli olacaktır.  Bilim kategorisine giren bu konu, fizik ve nükleer enerji ile ilgilidir. 

9. Smoking in Public

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘toplum içinde sigara içmek’tir. Sigara içmek birçok insanın sağlık sorunlarının yanı sıra kaygıya da neden olur. Bu sorunu aşağı yukarı on beş slayt ile açıklayabilirsiniz.

10. Should Marijuana be legalized?

Konu başlığının Türkçe çevirisi “Marijuana Yasallaştırılmalı mı?” şeklindedir. Cevabınız ne olursa olsun, bu konu hakkında bir sunum yapmanız gerekiyorsa, hem artıları hem de eksileri tartışmanız gerekir. Her iki görüşe de yer vereceğiniz için uzun bir sunum hazırlamanız doğru olacaktır. Dolayısıyla kırk slaytlık bir sunum hazırlayabilirsiniz. 

İngilizce Güzel Sunum Konuları

Yazının devamında İngilizce olarak güzel ve ilginç sunum konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.

1. Legalizing Prostitution: Right or Wrong?

Konu başlığının Türkçe karşılığı, ‘Hayat kadınlığı: Doğru mu, yanlış mı?’ olmalıdır. Bu konu da hassas bir konu olduğundan, hem olumlu hem de olumsuz görüşlere yer verdiğiniz tarafsız bir sunum hazırlamanız yerinde olacaktır. Aşağı yukarı otuz slayt ile konuyu özetlemeniz mümkün olacaktır. 

2. Cosmetic Surgery Risks

Türkçeye “estetik cerrahinin riskleri” olarak çevrilen bu konu, her iki tarafın da karşılaştırması gereken konulardan biridir. Estetik cerrahinin risklerini biliyor muyuz? Operasyon sırasında ve operasyondan altı ay, bir yıl, beş yıl sonra hangi problemlerle karşılaşılabilir? Bu sorunun cevabını bilmeyen çok sayıda kişi göz önüne alındığında, bu konuyu İngilizce konuşan izleyicilerde bir sunum olarak hazırlayabilirsiniz. Çeşitli görseller kullanacağınız sunumu kırk slaytta özetleyebilirsiniz. 

3. Cross Culture Adoption

Türkçeye “kültürler arası evlat edinme” olarak tercüme edilen bu konuyla ilgili detaylı bir çalışma yaparak sunumunuzu hazırlayabilirsiniz. Sunumunuz çok ilginç bir konu olduğu için dinleyiciler için yorucu olmayacaktır. Otuz – otuz beş, hatta kırk slayt bu konu için uygundur. Hangi kültürler göçmenlerin ve göçmenlerin onlarla birlikte göç etmesine neden olur? Genel olarak, kültürler arası nedir? 

4. Case study on Homelessness in America

Türkçeye “Amerika’da Evsizlik Üzerine Örnek Olay İncelemesi” olarak çevrilen bu konunun dinleyicileriniz için ilginç olduğunu düşünüyorsanız, on beş slayt üzerine çalışma yapabilirsiniz. Aslında, konunun kapsamına bağlı olarak on beş değil, yirmi beş veya daha fazla slayt kullanabilirsiniz.

5. Drinking Age: How to lower it

Türkçeye ‘İçki içme yaşı: Nasıl düşürülebilir’ olarak çevrilen bu konu başlığı, ülkelerde içki içebilme yaşlarının düşürülmesi gerektiğini savunan bir tezle karşımıza çıkıyor. Bu tezi ve buna sunulabilecek olan antitezleri işleyeceğiniz slaytları yirmi slaytla sınırlandırabilirsiniz. 

6. Online Dating is Safe or Risky

Konu başlığının Türkçe karşılığı, “Online randevu güvenli mi yoksa tehlikeli mi?”dir. Bu konuyu sunmak için her iki soruyu da karşılaştırabilir ve on beş – yirmi slaytlık bir sunum hazırlayabilirsiniz. Çevrimiçi toplantılar düzenleyen gençlerin karşılaştığı sorunları sıklıkla görüyoruz. Bu nedenle onları bu sorunlar konusunda uyarmalıyız.

7. Age Discrimination in the Workplace

Türkçeye “işyerinde yaş ayrımcılığı” olarak tercüme edilen bu konuyla ilgili olarak işyeri veya yöneticilerin dinleyicilerine yönelik sunumlar hazırlamak çok faydalı olacaktır. Yirmi beş – otuz slayttan oluşabilecek bu sunumda, çalışanların, özellikle kadınların yaşları ile ilgili olarak karşılaştıkları zorlukları vurgulayabilirsiniz.

8. Why You Should Donate Blood

Konu başlığının Türkçe karşılığı, ‘neden kan bağışı yapmalısınız’dır. Kan bağışının olumlu ve olumsuz yanlarını tartışacağınız bir sunum hazırlayabilirsiniz. Bu konu için de yirmi slaytlık bir sunum uygun olacaktır. 

9. Television Violence: How it Affects Children

Konu başlığının Türkçe karşılığı, “TV şiddeti: çocukları nasıl etkiler?”dir. Bu konu, televizyon ve teknoloji grubunda yer alan araçların çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini nasıl etkilediğiyle ilgilidir. Yaklaşık otuz slaytlık bir sunum, konuyu detaylı bir şekilde anlatmak için yeterli olacaktır. 

10. Stopping Smoking in Public Points

Konu başlığının Türkçe karşılığı, ‘Halka açık alanlarda sigara içimini durdurmak’tır. Hazırlayacağınız sunumu belirli bir bakış açısı üzerinden düzenlemeniz gerekmektedir. Sosyal bir konu olan bu konuyu, detaylı bir şekilde yirmi slayt ile hazırlayabilirsiniz.

İngilizce Kısa Sunum Konuları

Bazı izleyiciler için kısa sunumlar hazırlamamız gerekebilir. Bu konulara örnek konu başlıklarını beraberce inceleyelim. 

1. Recycling: Conserve your Environment

Konu başlığının Türkçe karşılığı, “Geri Dönüşüm: Çevrenizi Koruyun”dur. Ekoloji kategorisinde dikkat etmemiz gereken konulardan biridir. Diğer çevre konuları gibi bu konuda da on beş – yirmi beş slayt hazırlamak yeterlidir. Büyüyen fabrika ve değirmenlerin etkisiyle çevremizin kirlenmesi ve bu kirliliği azaltmak için geri dönüşüm konusu ekoloji kategorisine ilgi duyan kişiler için oldukça önemlidir.

2. Adolescent Depression: A Rampant Problem

Türkçe’de “Ergen Depresyon Problemi” anlamına gelen bu konuyla ilgili öyle bir sunum hazırlamanız gerekiyor ki psikoloji bilgisi olmayan ebeveynler bile anlayabilsin. Bu konudaki yaklaşık yirmi – otuz slayt konuyu ifade etmenize yardımcı olacaktır.

3. Should Juveniles Be Tried As Adults

Konu başlığının Türkçe karşılığı, ‘Ergenler, yetişkinler gibi mi yargılanmalı?’ olarak alınabilir. Hukuk alanına giren bu konu ile ilgili, hem olumlu hem de bakış açılarını incelediğiniz bir sunum hazırlayabilirsiniz. Bu sunum için yaklaşık otuz slayt yeterli olacaktır.

4. Adolescent Behavior Problems

Konu başlığının Türkçe karşılığı, “Ergen Davranış Sorunları” dır. Bu konuda on beş adet slayt hazırlamak yeterlidir. Ergenlik hem birey hem de ailesi için zor bir dönem olduğundan bu konuda destek almak çok önemlidir. Bu nedenle, bu konularla ebeveyn olan bir izleyici kitlesine hitap edebilirsiniz. 

5. Environment vs. technology

Türkçede “Çevre ve Teknoloji” anlamına gelen bu konuda gelişen teknolojinin çevremize olan etkisinden bahsedebilirsiniz. Bu konu için yirmi beş slayt yeterlidir. İnsan prestijinin büyümesi ile doğru orantılı olan öğrenim, teknolojideki gelişmeler sonucunda azaltılabilir mi? Konu ile ilgili detaylı görüşlerinizi sunumu yapacağınız dinleyicilerinizle paylaşabilirsiniz.

6. Impact of Technology on Learning

Teknolojinin öğrenme üzerinde etkisi olarak çevirebileceğimiz bu konu başlığı, teknoloji konu başlığı altında değerlendirilebilir. Konu ile ilgili olumlu ve olumsuz bakış açılarına aynı düzlemde yer verdiğiniz bir sunum hazırlayabilirsiniz. Bu konuda da on beş slaytlık bir sunum hazırlamanız yeterli olacaktır. 

7. Learning does not eradicate ignorance

Türkçeye ‘Öğrenim, cahilliği kökünden kurutmaz’ gibi çevirebileceğimiz bu konu başlığı da, elbette tartışmalı bir konuya işaret ediyor. Yine, olumlu ve olumsuz görüşleri derleyerek hazırlayacağınız sunum, kişilere bilgi vermeniz açısından oldukça önemli olacaktır. Bu konu başlığı için de on beş slaytlık bir sunum yeterli olur. 

8. How Technology Has Led to Moral Decay in Societies

Bu konu başlığını Türkçeye “Teknoloji toplumlarda ahlaki çürümeye nasıl yol açtı?” olarak çevirebiliriz. Bu konuda da yaklaşık on beş slayt hazırlamak yeterlidir. Teknolojiler modern zamanların ayrılmaz bir parçası olduğundan, konuyla ilgili bir sunum hazırlamak faydalı olacaktır.

9. Why children should be allowed to interact with mobile devices

Çocukların mobil cihazlarla ilişki kurmasına neden izin vermeliyiz? olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu konu başlığı ile ilgili hazırlayacağınız sunum otuz beş – kırk slayttan oluşabilir. Hazırlayacağınız sunum, daha çok ebeveynlerin ilgisini çekecektir.

10. Popular games that are safe for small school going children

Bu konu başlığını Türkçeye, ‘okula giden küçük çocukların güvenli bir şekilde oynayabileceği oyunlar’ olarak çevirebiliriz. Modern zamanda çocukların derslerinden daha çok oyun oynadıklarını hepimiz biliyoruz. Oyunları araştırdıktan sonra yirmi slayttan oluşan bir sunum hazırlayabilirsiniz.

İngilizce Sosyolojik Sunum Konuları

Çevremizdeki her şey ve toplumun tamamı sosyoloji kategorisine girdiğinden, zaman zaman bu konulardan biri hakkında bir sunum yapmamız gerekebilir. Yazının devamında, sosyoloji alanında yapabileceğiniz sunumlar için örnek konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.

1. Impact of internet on the fight against poverty

Türkçeye “İnternetin yoksullukla mücadeledeki etkisi” olarak çevirebileceğimiz bu konu başlığı için yirmi slaytlık bir çalışma yeterli olacaktır. Ekonomi ve sosyoloji alanlarında değerlendirilebilecek olan bu konu için detaylıca bir çalışma yapmanız doğru olacaktır.

2. Impacts of internet on racism

Türkçeye “İnternetin ırkçılık üzerindeki etkisi” olarak çevirebileceğimiz konu bağlığı ile ilgili olarak otuz slaytlık bir sunum çalışması yapmanız yeterli olacaktır. Irkçılık oldukça ciddi bir konudur, titiz bir çalışma yapmanız gerekir.

3. Internet led to an increased terrorism activities

Konu başlığını Türkçeye “İnternet, artan terör faaliyetlerinin yolunu açar.” olarak çevirebiliriz. Bunun bir tartışma olduğunu düşünmelisiniz ve her iki taraftan da bir yaklaşım sağlamalısınız. Yani hazırlayacağınız sunumda hem olumlu hem de olumsuz bakış açılarına yer vermelisiniz. Yirmi slayt yeterli olacaktır. .

4. Global Warming

Türkçeye ‘küresel ısınma’ olarak çevrilen konu başlığı, önemli sunum konuları arasındadır. Bu konunun sunumunda çok sayıdı görsel kullanılabileceğinden yaklaşık kırk – elli slayttan oluşan bir sunum hazırlamak izleyenler için sıkıcı olmayacaktır. Ekoloji konusu içerisinde yer alan “küresel ısınma” konusu, günümüz dünyasından, hepimizi ilgilendiren ilginç bir konu. Aynı zamanda, ekolojiye adanmış herhangi bir konferansta ana dili İngilizce olan ya da farklı ülkelerden katılan katılımcıları bu konu hakkında bilgilendirmek çok önemlidir.

5. Academic Freedom

Akademik özgürlük, araştırmacılar için çok önemli bir konudur. Bu nedenle, öğretim kadrosuna bu konularda sunumlar hazırlayabilirsiniz. Yirmi slaytlık bir sunum, konuyu anlatabilmeniz için yeterli olacaktır.

6. Human Capital

Bu konu başlığını Türkçeye beşeri sermaye olarak çevirebiliriz. İnsanların çalışma hayatları ile ilgili olarak bu konuda göçmenlerin ve göçmenlerin rolünden bahsedebilirsiniz. Yaklaşık on beş – yirmi slayt ile düşüncelerinizi sahnenin diğer tarafına aktarabilirsiniz. İnsan göçündeki mevcut artış göz önüne alındığında, konu oldukça önemlidir.

7. Life as a nomad

Dünya ülkeleri arasında seyahatin kolaylaştığını, ancak seyahat ve otel maliyetlerinin yeterince yüksek olduğunu göz önüne alırsak, dünyayı otostopla ve sırtlarında çanta taşıyarak gezen kişilerin hikayesi dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edilecektir. Bu konu başlığı ‘göçebe yaşam’ olarak tercüme edilebilir. Renkli görsellere yer verilebilecek olan bu sunum konusu, elli slaytla özetlenebilir. 

8. Global Technology

Türkçe karşılığı ‘global teknoloji’ olan bu konu başlığı, ortalama otuz slayt ile özetlenebilir. Teknoloji ve sosyoloji konu başlıkları altında değerlendirilebilir.

9. Online Education

Türkçeye çevrimiçi eğitim olarak çevirebileceğimiz bu konu başlığı da teknoloji ve sosyoloji konu başlıkları altında değerlendirilebilir. Yirmi – yirmi beş slayt konuyu özetlemeniz için yeterli olacaktır. 

Lise için Sunum Konuları

Öğrencilikte, her sınıf düzeyinde çeşitli sunumlar hazırlamanız gerekebilir. Lise döneminde hazırlanabilecek bazı örnek sunum konularını aşağıda inceleyebilirsiniz. 

1. Classroom of the future

Türkçeye ‘geleceğin sınıfı’ olarak çevirebileceğimiz bir konudur. Eğitim kategorisine giren bu konu, hayatımızın her aşamasına dahil olan bir kategori olduğu için önemlidir. On beş – yirmi beş slaytlık bir sunum hazırlamak yeterlidir.

2. How to be a teacher of tomorrow?

Konu başlığının Türkçe karşılığı ‘nasıl geleceğin öğretmeni olunur’dur. Öğretmenliğin önemi, nasıl olması gerektiği gibi noktalara değineceğinizi bir sunum hazırlayabilirsiniz. Otuz slaytlık bir sunum bu konuyu detaylıca işlemeniz için yeterlidir. 

3. The stress associated with being a student

Türkçeye çevirdiğimizde karşımıza şöyle bir şey çıkıyor; ‘Öğrenci olmak ile gelen stres’ Üniversitede veya okulda olsun, hayatımızın ortalama on beş yılı ders çalışmakla geçtiği için, hepimiz bu stresle karşı karşıyayız. Bu nedenle bu tür konuların sunumunun eğitim kurumlarında yer alması gerekir. Yaklaşık otuz slayt konunun aktarımı için yeterli olacaktır. 

4. Economic growth and the role of development

Bu başlığın Türkçe karşılığı, “ekonomik büyüme ve kalkınmanın rolü” dür. Bu konu hakkında konuşmak için yirmi beş slayt yeterlidir. Adından da anlaşılacağı gibi ekonomi kategorisine giren bu konu, dünya sürekli geliştiği için sunulmayı hak eden bir konudur.

5. Should mobile phones be allowed in classrooms

Bu başlığın Türkçe karşılığı,”Sınıflarda cep telefonlarına izin verilmeli mi?” şeklindedir. Bu mesele, diğerleri gibi, bir onaylama ve onaylamama pozisyonundan yaklaşılabilecek bir konudur. Böylece hazırlayacağınız sunumda sınıfta cep telefonu kullanmanın avantaj ve dezavantajlarından bahsedebilirsiniz. Yirmi beş – yirmi yedi slayt kullanımı yeterlidir.

6. Things you want to change about your teacher

Bu başlığın Türkçe karşılığı, ‘öğretmeninizle ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler’dir. Bir öğrenci olarak, öğretmeninizin hangi tutumu sizi rahatsız eder? Bu konuda neler yapmak istersiniz? Bu soruların cevaplarına yer vereceğiniz otuz slatylık bir sunum, ilgi çekici olabilir. 

7. What rules do students break that teachers never find out about?

Bu başlığın Türkçe karşılığı, “Öğrenciler, öğretmenlerin asla öğrenemeyeceği hangi kuralları ihlal ediyor?”dur. İlginç olduğu kadar eğlenceli bir konu olan ve eğitim kategorisine giren bu konu hakkında on beş sayfalık bir sunum hazırlayabilirsiniz.

8. What would you do if you switched places with your teacher for a day?

Eğer öğretmeniniz ile bir günlüğüne rolleri değiştirebilseydiniz ne yaparsınız? Konu başlığımız bu şekilde. Bu konuda hazrlayacağınız sunum, eğlenceli bir sunum olacaktır. On – on beş slaytlık bir sunum yeterli olacaktır. 

İngilizce Bilimsel Sunum Konuları

İngilizcede en sık hazırlanan sunum kategorilerinden biri araştırma kategorisidir. İş ve eğitim hayatımızda bu kategoriye özel bir önem veriyoruz. Bilimsel sunum konularına örnek başlıkları yazının devamında inceleyebilirsiniz. Bu başlıkların açıklaması yukarıda verilmiştir. Bu sebeple, aşağıda yalnızca konu başlıklarına yer verilmiştir.

1. Genetically modified food (GDO’lu genetiği değiştirilmiş gıdalar)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

2. Nuclear energy (Nükleer enerji)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

3. Women’s right (Kadın hakları)

Bu başlığın Türkçe karşılığı, başlığın yanında da görebileceğiniz üzere, ‘kadın hakları’dır. Kadınların maruz kaldığı istismar, ayrımcılık vb. şeyler, kadınların haklarından habersiz olmaları gibi konular bu konuyu önemli hale getiriyor. Konu ile ilgili sunum hazırlarken yirmi – yirmi beş slayt kullanmanız yeterlidir.

4. Traffic congestion in big cities (Büyük şehirlerde trafik sorunu)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

5. Sustainable tourism (Sürdürülebilir turizm)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

6. Online Education (Online eğitim)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

7. Academic Freedom (Akademik özgürlük)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

8. Blood donation (Kan bağışı)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

9. Distance learning (Uzaktan eğitim)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

10. Turkish economy (Türkiye ekonomisi)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

11. NATO (NATO)

Konu çok geniş olduğundan, NATO ülkelerinin her birini içerebilecek Kırk – kırk beş slaytlık bir sunum hazırlayabilirsiniz. Bu konu, politika kategorisi altında değerlendirilebilir.

12. Terrorism (Terörizm)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

13. Cyber crimes (Siber suçlar)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

14. Cosmetic Surgery Risks (Kozmetik cerrahi riskleri)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

15. Adolescent Behavior Problems (Ergenlik davranış sorunları)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

16. Impact of technology on learning (Teknolojinin öğrenmeye etkisi)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

17. Television Violence (Televizyon şiddeti)

Dinleyicilerin ilgisini çekebilecek ilginç bir konu başlığı. Biraz araştırma yaparak, konu üzerindeki farklı bakış açılarını değerlendirebilirsiniz. Otuz slaytlık bir sunum, bu konu için yeterli olacaktır.

18. Classroom of the future (Geleceğin sınıfı)

Konu ile ilgili detaylı bilgiye yukarıda yer verilmiştir.

İngilizce Sunum Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İngilizce bir sunum hazırlarken, kendi kelimelerinizle hazırladığınızdan emin olun. Bununla birlikte, sunumun geri kalanının tonunu belirlediği için, girişe nasıl başladığınız çok önemlidir. Dinleyiciler sizi başından beri dinlemezse, muhtemelen sunumun geri kalanında sizi dinlemeyeceklerdir. Sunumun giriş kısmında kendi kelimelerinizle birlikte kullanabileceğiniz bazı fikirler ve kelimeleri birlikte inceleyelim;

 • “Did you know England is the only country that…” (İngiltere’nin …. olan tek ülke olduğunu biliyor muydunuz?) / Sunuma vurucu bir cümle ile başlayabilir, dikkatleri üzerinize toplayabilirsiniz.
 • Imagine you are…. (….. olduğunuzu hayal edin.)
 • “When I was a child…” (Ben çocukken…)

Sunum başlangıcına ilginç bir resim veya video yerleştirebilirsiniz. Sizi tanıtabilir veya dinleyicinin daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Ayrıntılı olmasına gerek yoktur. Sunuma başlarken şu cümleleri kullanabilirsiniz:

 • “My name is Ricky and I am…” (İsmim Ricky ve ben…)
 • “I became interested in this topic because…” (Bu konu ilgimi çekti, çünkü…)

1. Sunumu Kendi Sözcüklerinizle Hazırlayın

Sunumda kullanacağınız metnin özgün olması, en önemli noktadır. Dolayısıyla metni hazırlarken kendi cümlelerinizi kullanmaya önem vermelisiniz. Elbette alıntı yapabilirsiniz. Fakat yapacağınız alıntıları da uygun bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. 

2. İngilizcesi İyi Olan Birisine Kontrol Ettirin

Bu aşamada, dinleyici karşısına çıkmadan önce sunumunuzu sizden daha iyi olduğunu düşündüğünüz birine sunmalısınız. Hem sunum deneyimi hem de daha iyi İngilizce seviyesine sahip kişi, atladığınız bazı noktaları fark etmenizi sağlayacaktır.

3. Sunum Öncesi Prova Yapın

Sunumdan önce ayna önünde prova almak bir diğer önemli durumdur. Prova etmek ne kadar önemliyse, akıcı ve ikna edici konuşuyor olmanız da o kadar önemlidir. Ancak, konuşmanızı ikna edici kılmak için ikna edici argümanlar kullanmanız gerektiğini unutmayın. Herkesin dikkatini çeken kelimelere mi ihtiyacınız var? İngilizcedeki en çarpıcı kelimeler hepimizi şaşırtacak kadar basit. Bu basit ve çarpıcı kelimelerin bazıları şu şekilde:

 • Free / Bedava
 • Because / Çünkü
 • Instantly / Hemen
 • New / Yeni
 • You / Sen

İzleyicilerin dikkatini çekmek için bu kelimeleri sunumunuzun giriş kısmında ve sunum boyunca kullanabilirsiniz. Örneğin, ikna edici bir sunum yapıyorsanız, doğrudan izleyiciyle konuşmak daha iyi bir etkiye sahip olacaktır.

İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşamıyorsanız, aksanınız varsa, insanların dikkatinin kolayca dağılabileceğini unutmayın, bu nedenle dikkatinizi çekmek için İngilizceyi net bir şekilde konuşmanız gerekir. Dudaklarınızın, ağzınızın ve dilinizin nasıl hareket ettiğine dikkat edin. Aynanın önünde defalarca farklı sesler ve kelimeler söyleyin veya bir arkadaşınızın sizi izlediğinden emin olun. Ağzınız nasıl şekil değiştiriyor? Diliniz ne zaman üst damağa çarpıyor? Her kelimeyi daha anlaşılır hale getirmek için bu eylemleri nasıl değiştirebilirsiniz? Ayrıca telaffuz ile yavaş konuşmayı da öğrenmelisiniz. Gergin olduğunuzda bazı şeyleri hızlıca söyleyebilirsiniz, ancak çok hızlı konuşursanız dinleyici sizi dinlemeyecektir. Yavaş konuşmaya alışmak için, sunumu günde bir veya iki dakika okumayı kontrol edebilirsiniz.

4. Bilgi Sahibi Olduğunuz Bir Sunum Konusu Seçin

Hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir konu seçin. Tezinizi sunuyorsanız, araştırmanızı destekleyen istatistikleri kullanın. Çünkü burada önemli olan önünüzdeki insanların dikkatini çekmek ve özellikle onları ikna etmek. Sunumunuz destekleyici bilgiler içermelidir. Birini ikna etmek için tüm bunlara ihtiyacınız olacak. “Küresel ısınmayı durdurmalıyız. Çünkü bu çok kötü. ”Hiç inandırıcı olmayacak. Aynı zamanda, İngilizce ana diliniz olmadığı için düşüncelerinizi ve tartışmalarınızı ifade etmek zor olabilir. Bu nedenle hakkında çok iyi bilgi sahibi olduğunuz bir konu seçmeniz gerekiyor.

5. İzleyici Kitleye Uygun bir Sunum Konusu Seçin

Sunum sürecindeki son önemli nüans, izleyiciye uygun bir sunum konusu seçmektir. Aksi takdirde, dikkatlerini konuya çekemeyecek ve izleyicide herhangi bir ilgi yaratamayacaksınız. Ayrıca mantıksal bir sıralama ve geçişler kullanmalısınız. Hiç ne söylendiği hakkında hiçbir fikriniz olmadığı için bir konuyu dinlediniz mi? Genellikle yabancı dil sorunu bu karışıklığa neden olur. Seyircinin çıkarlarını dikkate almadan İngilizce sunum yapmayı seçerseniz, bu dikkat dağınıklığına daha çok şahit olacaksınız.

Bu nedenle olayları, sonuçları ve istatistikleri belli bir sıra ile açıklamak önemlidir. Giriş, gelişme ve sonucu ayırmak, dinleyicinin sunumu dinlemesini kolaylaştıracaktır. İngilizce sunumlarınız sırasında bağlantı için kullanabileceğiniz kelimeler aşağıdadır:

 • First… / İlk olarak
 • Next… / Daha sonra
 • Then… / Daha sonra
 • In addition / additionally / Ek olarak

Sunumunuzun sonuna yaklaşırken, dinleyicilere sunumun yakında sona ereceğini bildirmeniz önemlidir. Sunumun aniden sona ermesi izleyicinin kafasını karıştırabilir veya sunumunuzun etkisiz görünmesine neden olabilir. Girişler ve bağlantılarda olduğu gibi, sunumunuzu sonlandırmak için kullanabileceğiniz belirli kelimeler vardır:

 • To conclude / In conclusion…
 • To sum everything up…
 • Finally…

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir