İngilizce Vize Talep Dilekçesi - Wordly

İngilizce Vize Talep Dilekçesi


İngilizce Vize Talep Dilekçesi

İngilizce Writing konuları arasında gösterilebilecek olan vize talep dilekçeleri vize başvurunuzda çok önemli bir rol üstlenmektedir. Bu belgeyi inceleyecek olan kişi, bu belge vasıtası ile seyahatinizin detayları ile ilgili olarak sizin kendi yorumunuzu ve niyetinizi görecektir. Bu sebeple yazacağınız yazıda kullanacağınız üslup ve ifadeler son derece önemlidir. Yazacağınız bu vize talep dilekçesi başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasında büyük etki sahibi olacaktır. Buna ek olarak olumlu sonuçlanması durumunda size verilecek vize süresi de yine yazacağınız dilekçe ile doğrudan ilişkilidir. 

İngilizce Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?  

Yurt dışına çıkma ihtiyacı duyduğumuz durumlarda, ticari, akademik ya da gezi amaçlı olarak, gideceğimiz ülkeye giriş yapabilmek için o ülkenin vizesine sahip olmamız gerekmektedir. 

Vize alabilmek için İngilizce vize talep dilekçesi hazırlayarak gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Elbette bu dilekçeyi belirli bir formatta ve kurallara uygun bir şekilde yazmanız gerekmekte. 

İngilizce vize talep dilekçeleri amaca göre farklılık göstermektedir. Yani, ticari amaç taşıyan bir dilekçe ile turistik gezi amacıyla hazırlayacağınız dilekçe birbirinden farklı formata sahip olacaktır.  Bunlara ek olarak, dilekçede kullandığınız kelimelerin formal dile uygun ve günlük konuşma dilinden uzak olmasına da dikkat etmeniz gerekmekte. 

Yazının devamında farklı durumlar için İngilizce vize talep dilekçelerini nasıl yazacağınız ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Farklı ülkeler için hazırlanmış vize talep dilekçelerini de inceleyebilirsiniz.

İngilizce Turistik Vize Talep Dilekçesi Örneği

19 / 09 / 2020

Consulate General of The Netherlands

Ankara

To whom it may concern;

For touristic purposes, I am planning a trip to The Netherlands between March 11- 23, 2021. I will be visiting Amsterdam, Rotterdam and Lahey during the visit. All expenses throughout the trip will be covered by me. My travel documents are enclosed for your consideration. 

I assure to return to my country on the departure date mentioned above and hereby request you to grant a single entry visa to me. 

Thank you,

Yours sincerely,

Ricky Gervais.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ : 

19 / 09 / 2020

Hollanda Başkonsolosluğu

Ankara

Yetkili kişiye, 

11.03.2021 – 23.03.2021 tarihleri arasında Hollanda’ya turistik gezi amacı ile bir seyahat düzenlemeyi planlıyorum. Bahsi geçen seyahat sırasında Amsterdam, Rotterdam ve Lahey’i ziyaret edeceğim. Bu seyahat boyunca tüm masraflarım tarafımdan karşılanacaktır. Seyahatim ile ilgili dokümanlar ektedir. 

Yukarıda belirtilen çıkış tarihinden önce ülkenizden çıkış yapacağımı taahhüt ederim ve bu vasıta ile tarafınızdan tek girişlik vize talep ediyorum. 

Teşekkür ederim, 

Saygılarımla arz ederim,

Ricky Gervais. 

Fransa için İngilizce Vize Talep Dilekçesi Örneği 

Fransa vizesi alabilmek için Fransa Başkonsolosluğu’na bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruda bir de vize talep dilekçesi örneği sunmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi yazarken belli kuralları dikkate almanız sonucun olumlu olması ve alacağınız vize süresinin uzaması gibi durumları sağlayabilir. 

  • Öncelikle ülkeye yapacağınız gezinin ne amaçla olduğunu açık bir şekilde belirtmiş olmanız gerekmektedir. Farz edelim ki Fransa’da bir tura katılacaksınız, bu durumda hazırlamış olduğunuz Fransa turistik vizesi talep dilekçenizde bu turun detayları ile ilgili bilgiler vermeniz gerekmektedir. Ek olarak da eğer bu tur ile ilgili elinizde bir belge var ise, o belgeyi de dilekçenin yanında sunmuş olmanız gerekmektedir. 
  • İkinci önemli nokta, yapacağınız seyahatin tam tarihlerini net bir şekilde yazmış olmanızdır. Ülkeye giriş yapacağınız tarih ve ülkeden çıkış yapacağınız tarih net bir şekilde ifade edilmiş olmalı, eğer bahsi geçen süreçte başka bir ülkeye geçiş yapma durumu var ise bu durum da detayları ile birlikte ifade edilmelidir. 
  • Yapacağınız seyahat esnasında giderlerinizi nasıl karşılayacağınızı da açıkça ifade etmelisiniz. Konaklama, transfer, hastalık durumu , kazalar ve benzeri durumlarda bunların masraflarınının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. 
  • Fransa Konsolosluğu’na turistik vize başvurusunda sunduğunuz belgelerin ve Fransa turistik vize talep dilekçesinde yer verdiğiniz ifadelerin birbirini çelişkili olmamasına ve birbirini destekliyor olmasına dikkat etmelisiniz. 

Bazı durumlarda iki farklı dilekçe hazırlamanız gerekmektedir: 

  1. SGK’lı bir çalışan Fransa turistik vizesi başvurusunda bulunurken, çalıştığı firmanın sorumlusu, çalıştığı firmanın antetli kağıdına kişinin bahsi geçen tarihlerde izinli olduğunun beyan edildiği bir Fransa turistik vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Firma yetkilisinin kaşe ve imzası da muhakkak bu dilekçede bulunmalıdır. 
  2. Bir öğrenci ya da ev hanımı Fransa turistik vizesi başvurusunda bulunuyor ise, seyahat masraflarını karşılamak üzere bir sponsora ihtiyaç duyacaktır. Fransa Konsolosluğu başvuran kişilerin yalnızca birinci derece yakınlarını (anne-baba, eş, çocuk) sponsor olarak kabul etmektedir. Sponsor olarak seçilen kişinin,seyahat edecek kişinin tüm masraflarına sponsor olacağını taahhüt ettiği bir Fransa turistik vizesi talep dilekçesi yazması gerekmektedir. 

Fransa için İngilizce vize talep dilekçesi örneği: 

Consulate General of France 

Visa Department 

To whom it may concern;

I am planning to make a touristic visit to your country between October 23 – 29, 2020 . All expenses will be paid by myself. 

I guarantee to return to my country on the departure date mentioned above, and I am kindly asking you to grant my visa.

Sincerely,

Elif Aksu. 

Türkçe Çevirisi : 

İlgili makama,

23.10.2020 – 29.10.2020 tarihleri arasında ülkenize turistik bir gezi yapmayı planlamaktayım. Bu gezideki tüm masraflar tarafımca karşılanacaktır. 

Kendi ülkeme yukarıda bahsi geçen tarihten önce döneceğimin garantisini veriyor ve vize talebimi sizlere sunuyorum. 

Saygılarımla, 

Elif Aksu. 

ABD İngilizce Vize Talep Dilekçesi Örneği 

İngilizce Metin:

Consulate General of USA

Visa Department 

To whom it may concern;

I am planning to make a touristic visit to your country between November 21 – 30, 2019 . All expenses will be paid by myself. 

I guarantee to return to my country on the departure date mentioned above, and I am kindly asking you to grant my visa.

Sincerely,

Ragıp Elyaf . 

Türkçe Çevirisi : 

İlgili makama,

21.11.2019 – 30.11.2019 tarihleri arasında ülkenize turistik bir gezi yapmayı planlamaktayım. Bu gezideki tüm masraflar tarafımca karşılanacaktır. 

Kendi ülkeme yukarıda bahsi geçen tarihten önce döneceğimin garantisini veriyor ve vize talebimi sizlere sunuyorum. 

Saygılarımla, 

Ragıp Elyaf.

Şahsi İngilizce Vize Talep Dilekçesi Örneği 

Yurt dışı için bir seyahat planlıyorsanız, İngilizce turistik vize talep dilekçesi ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu dilekçede olması gereken bazı noktalar şu şekildedir:

  1. Gideceğiniz ülkeye yapacağınız seyahatin amacı, bu seyahat boyunca ziyaret edeceğiniz yerler, seyahatin tarihi, kullanacağınız ulaşım araçları açık bir şekilde ifade edilmelidir. Bunlara ek olarak, oradan bir başka ülkeye geçmek gibi bir niyetiniz var ise, bu niyet de aynı açıklık ile ifade edilmelidir. 
  2. Eğer gezininizde bir yurt dışı turuna katılım sağlayacaksanız, bu tur ile ilgili bilgileri de dilekçeye eklemeniz ve tur ile ilgili belgeleri de dilekçe ile beraber teslim etmeniz gerekmektedir. 
  3. Seyahat masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağını, yanınızda götüreceğiniz nakit miktarını ve ülkenizdeki taşınmazları da belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir.

Şahsi İngilizce vize talep dilekçesi örneği :

15/02/2018

Consulate General of Italy

Istanbul

To whom it may concern;

I am planning a trip to Italy between May 03 – 15 2018, for touristic purposes. I will be visiting Rome, Venice and Milan  during my travel. All expenses throughout the trip will be paid by myself. My documents are enclosed to this application.

I guarantee to return to my country on the departure date mentioned above, and I am kindly asking you to grant my visa.

Sincerely,

Aslı Orhan

Türkçe Çevirisi : 

15/02/2018

İtalya Başkonsolosluğu’na,

İstanbul

Yetkili makama,

03.05.2018 – 15.05.2018 tarihleri arasında İtalya’ya turistik gezi amacı ile bir seyahat düzenlemeyi planlamaktayım. Seyahatim sırasında Roma, Venedik ve Milano’yu ziyaret etmeyi düşünüyorum. Seyahat boyunca tüm masraflar tarafımdan karşılanacaktır. Seyahat İle ilgili dokümanları ekte bulabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen çıkış tarihinden önce ülkenizden çıkış yapacağımı taahhüt ederim. Söz konusu bilgiler doğrultusunda tarafıma gerekli vizenin verilmesini arz ederim.

Saygılarımla,

Aslı Orhan

Şirket Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır? 

Vize talep dilekçeleri bazı durumlarda bir şirket tarafından o şirketin bir personeli adına hazırlanabilmektedir. Eğer vize talep dilekçesi şirket tarafından hazırlanıyor ise, dilekçe şirketin imza yetkilisi kişi ya da kişiler tarafından imzalanmalıdır. Ek olarak, sigorta ve diğer çalışma belgeleri de vize talep dilekçesinin yanında ilgili makama sunulmalıdır. Bahsi geçen dilekçede, dilekçe kim için yazılıyorsa o kişinin şirketti görevi, çalışma süresi, çalıştığı pozisyon, gezi tarihleri ve bu tarihler içerisinde izinli olacağı gibi bilgiler yer almalıdır. 

Şirket vize talep dilekçesi örneği : 

17/12/2018

Consulate General of Germany

İstanbul

To whom it may concern;

Burak Yılmaz (Passport No: 992883774), works as a art director  in our company since 04.04.2005. He will be visiting Germany between January 10- 28, 2019, for touristic purposes. Burak will be using her annual leave on these dates.

We kindly ask you to grant Burak Yılmaz the appropriate visa for the above mentioned purpose. Please be advised that Brand Design will accept full financial responsibility for Burak Yılmaz during this visit.

Yours truly,

Neslihan Atılgan

General Manager

Türkçe Çevirisi : 

17/12/2018

Almanya Başkonsolosluğu’na,

İstanbul

Burak Yılmaz (Pasaport No:992883774) 04.04.2005 tarihinden itibaren şirketimizde sanat yönetmeni olarak çalışmaktadır. 10-28 Ocak 2019 tarihlerinde ülkenizi turistik amaçla ziyaret edecektir. Kendisi bu tarihlerde yıllık izin hakkını kullanacaktır.

Kendisine yukarıda sözü geçen sebepler ile gerekli vizenin verilmesini arz ederim. Brand Design, Burak Yılmaz’ın seyahati boyunca tüm harcamalarını karşılayacaktır. 

Saygılarımla,

Neslihan Atılgan

Genel Müdür

İngilizce Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

Davet mektubu, vize için başvuracağınız ülkede yaşayan bir yakınınız veya arkadaşınızın sizi bu ülkeye davet ettiğini ve sizi ağırlamak istediğini belirtmesi amacıyla konsolosluğa yazdığı mektuptur. 

Mektubun İngilizce veya davet edilen ülkenin dilinde yazılması doğru olacaktır. Bu mektubu yazabilmek için, mektubu yazacak olan kişinin bulunduğu ülkenin vatandaşı olması gibi bir şart bulunmamaktadır, ancak o ülkeye ait bir oturma izni ya da çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Aşağıda bir İngilizce davet mektubu örneği bulabilirsiniz.

Davet mektubu, vize için başvuracağınız ülkede yaşayan bir yakınınız veya arkadaşınızın sizi bu ülkeye davet ettiğini ve sizi ağırlamak istediğini belirtmesi amacıyla konsolosluğa yazdığı mektuptur. 

Mektubun İngilizce veya davet edilen ülkenin dilinde yazılması doğru olacaktır. Bu mektubu yazabilmek için, mektubu yazacak olan kişinin bulunduğu ülkenin vatandaşı olması gibi bir şart bulunmamaktadır, ancak o ülkeye ait bir oturma izni ya da çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Aşağıda bir İngilizce davet mektubu örneği bulabilirsiniz. 

3 April 2019

Mainz 

Subject: The invitation letter in support of Aslı Zenginoğlu’s visa application

To whom it may concern,

This is to certify that Aslı Zenginoğlu will be visiting me in Mainz, Germany, for 2 months between the dates of 12 May to 12 July 2019 for my graduation ceremony. The applicant is my cousin and we have known each other for 30 years. She will be staying with me in my own home, the address of which is:

Rheinstraße 68, 55116 Mainz, Germany

I, Mehmet Artuk , have a German residence permit , have a work permit here and I currently working at the Aldi as a supervisor. A copy of my work permit is available in the appendix. I confirm that I will be sponsoring her stay and I have sufficient funds to host my visitor.

Should you require more information, you can contact me at +49 6131 2450 or at my email martuk@aldi.com.

Sincerely,

Mehmet Artuk

Guest information:

Name: Aslı Zenginoğlu

Date of Birth: 21 Nov 1986

Address: Tarık Akan Mahallesi, 16. Cadde, Termal Apt, No.5, Daire 23, Bakırköy, İstanbul, Turkey

Tel: +90 333 33 33 

Relationship: Cousin

Visa Application No: 093746857

Türkçe Davet Mektubu Örneği :

03 Nisan 2019

Mainz

Konu: Aslı Zenginoğlu’nun vize başvurusuna ek davet mektubu

İlgili Makama,

Bu dilekçe Aslı Zenginoğlu’nun, mezuniyet törenim için 12 Mayıs – 12 Temmuz 2019 tarihleri arasında 2 ay olmak üzere beni Mainz, Almanya’da ziyaret edeceğini belirtir belgedir. Ziyaretçi kuzenim  olup birbirimizi 30 yıldır tanımaktayız. Kendisi seyahati boyunca aşağıda belirttiğim adreste, kendi evimde kalacaktır.

43 B, South Street,

Bristol CR 2T 9BA

Ben Mehmet Artuk, Almanya’da oturma ve çalışma iznine sahip olarak, Aldi’de  süpervizör  olarak çalışmaktayım. Davet mektubu ile beraber tarafınıza gönderdiğim belgeler arasında çalışma iznimin bir kopyası mevcuttur. Misafirimin ziyareti boyunca tüm masraflarını karşılayacağımı ve bunun için yeterli maddi imkânlarım olduğunu beyan ederim.

Daha fazla bilgi gereksiniminiz olursa bana +49 6131 2450  no’lu telefon numarasından veya martuk@aldi.com. e-mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

Mehmet Artuk

Ziyaretçi Bilgileri

Adı: Aslı Zenginoğlu

Doğum Tarihi: 21 Kasım1986

Adres: Tarık Akan Mahallesi, 16. Cadde, Termal Apt, No.5, Daire 23, Bakırköy, İstanbul, Türkiye

Telefon: +90 333 33 33 

Yakınlık Derecesi: Kuzen

Vize Başvuru No: 093746857

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir