İngilizcenizi Geliştirecek 15 Altyazılı Komedi Filmi - Wordly

İngilizcenizi Geliştirecek 15 Altyazılı Komedi Filmi


İngilizcenizi Geliştirecek 15 Altyazılı Komedi Filmi

İngilizce geliştirmek için komedi filmi izlemek İngilizce öğrenmeye başlayanlar için vazgeçilmez kaynaklardan biridir. Daha doğrusu sevdiğiniz herhangi bir türde İngilizce altyazılı film izlemek İngilizcenizi geliştirecektir. Peki film izlemek neden bu kadar önemli? Gerçekten işe yarıyor mu? Şimdi bu soruları cevaplayalım.

İNGİLİZCE FİLM İZLEMENİN FAYDALARI

İngilizce film izlemenin faydası saymakla bitmez. Örneğin, dinleme ve konuşma yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kelime bilginizi güçlendirebilirsiniz.

Şöyle bir anekdotu inceleyelim: Bebekler doğduklarında dili edinirler fakat bu dil edinme olayı zaman alır. Çocuklar genellikle 3-4 yaşında konuşmaya başlarlar. Peki bu olay nasıl gerçekleşir?

Bebekler doğduklarından itibaren kendi ana dillerine çevre tarafından sürekli maruz kalırlar. Gün içinde sürekli ana dilleri ile haşır neşir olurlar ve dili edinmeye başlarlar. Yani eğer herhangi bir dili öğrenmek istiyorsanız o dile sürekli maruz kalmanız gerekmektedir. Bu sadece kelime ve dil bilgisi çalışarak gerçekleşmez. Aynı zamanda o dilde konuşmanız, yazmanız ve dinlemeniz gerekmektedir. Gerekirse yurt dışına bile çıkmalısınızdır.

İngilizce altyazılı filmler izlemek o dile maruz kalmanızı sağlayacak ve İngilizce öğreniminizi hızlandıracaktır. Peki hangi tür filmler izlemelisiniz? Hangi tür filmler daha kolay oluyor?

İlk önce şunu belirtmekte fayda var: Bir dili öğrenmek gerçekten sabır gerektiren bir iştir. Bu nedenle en basit seviyeden başlamanız gerekmekte. Filmlere baktığımızda dili basit olan tür genellikle İngilizce komedi filmleridir.

Film türünü seçtikten sonra ilk önce o film hakkında bazı yazılar okumakta fayda var. Ardından filmi izlemeye geçebilirsiniz. Fakat İngilizce altyazılı izlemelisiniz. Bu nedenle altyazıyı da indirin.

İNGİLİZCE FİLMİ HANGİ YÖNTEMLE İZLEMELİYİM?

Her şey hazır olduğuna göre şimdi komedi filmini açabilirsiniz. İngilizce altyazıyı etkinleştirin ve izlemeye başlayın. Altyazılı İngilizce film izlenecek yöntem aşağıda verilmiştir. Eğer filmler ile İngilizce öğrenmek istiyorsanız bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.

  • Filmi periyotlar halinde izleyin
  • Bir kelime defteriniz olsun
  • Bilmediğiniz kelimeleri not edin
  • Altyazıdan ziyade dinlemeye çalışın
  • Filmi birkaç kere izleyin

İlk önce filmi belli periyotlara bölmeniz gerekiyor. Örneğin, 2 saatlik bir filmi 4 periyotta izleyebilirsiniz. Böyle yapılmasının amacı bilinmedik kelimeleri öğrenmektir. Ardından ilk periyotu izledikten sonra filmi durdurun ve izlerken not aldığınız kelimelere ve ifadelere sözlükten bakın. Bunların hepsini cümle içinde görmenizde fayda var. Bunun için Cambridge Dictionary sözlüğünü kullanabilirsiniz.

Periyotlar halinde filmi bitirin ve bilmediğiniz kelimeleri not alın. Film bittikten sonra bunları gözden geçirin ve 1-2 hafta sonra filmi tekrar izleyin. Bu yöntem sayesinde İngilizce komedi filmlerini izlemek ve anlamak gerçekten çok kolaylaşacaktır. Filmi olabildiğince odaklanarak izleyin ve tam bir gelişim için bu yöntemi 15-20 film üzerinde deneyin.

Komedi filmlerini altyazılı izlemek biraz zorlayıcı olabilir çünkü herhangi bir dilde şaka ve espri yapılırken karmaşık dil yapıları kullanılır. Bunlar ile karşılaştığınızda acele etmeyin ve sözlükten öğrenmeye çalışın.

TÜRKÇE DUBLAJLI FİLMLER İZLEMEYİN

Filmi izlerken mutlaka İngilizce altyazılı izlemeye çalışın. Dublaj tercih etmeyin. Bunu söylememin nedeni dublajların kimi zaman kötü oluşu ve İngilizcenizi geliştirmeye hiç faydası olmayışıdır. İngilizce altyazılı film izlerken hem kelime haznenizi geliştirirsiniz hem de dinlemenizi.

İNGİLİZCENİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN DİZİLERİ DE KULLANABİLİRSİNİZ

Bunun yanı sıra dizi de tercih edilebilir. İngilizce dizi izlerken yine altyazılı izlemeye çalışın. Fakat diziler kısa olduğundan periyotlar halinde izlemenize gerek yok. Komedi dizisi olarak The Office izleyebilirsiniz. Kullanılan kelime seviyesi orta olmakla beraber ilginizi çekecek bir türden.

Diziyi İngilizce altyazı ile izleyin ve bilmediğiniz kelimeleri not alın. Ardından kelimelerin telaffuzlarını öğrenin. Şimdi o bölümü tekrar izleyin fakat bu sefer altyazısız. Anlama oranınıza göre birkaç defa izleyebilirsiniz. Tam anladığınız noktada diğer bölüme geçebilirsiniz.

Filmler ile İngilizce öğrenmek dünya çapında kullanılan bir yöntem. Hem masrafsız oluşu hem de ilgi çekici olması bunun nedenlerinden biri.

Yukarıda bahsedilen yöntemi her türlü film ve diziye uygulayabilirsiniz. Eğer hangi filmi veya diziyi izlemede kararsız kaldıysanız aşağıdaki yabancı komik filmlerine göz atabilirsiniz.

Zombilerin Şafağı (Shaun of The Death)

İngilizce komedi filmleri arasında sıramızda ilk sırada bulunan bu film korku ile komediyi harmanlıyor. Edgar Wright tarafından yönetilen bu komedi filmin konusu izleyicileri büyülüyor. Ana karakterimizin hayatı acılar ile doludur ve hayatını düzene sokmak ister. İlk önce ayrıldığı eski kız arkadaşını elde etmeye çalışır ve annesi olan bağını güçlendirmeye çalışır. Bu olaylar seyrederken Kuzey Londra bir zombi saldırısına uğrar. Bu durumda karakter kaçmaya çalışır ve en yakınlarını kaybetmeye başlar. Eğlenceli ve komik filmler kategorisinde ilk sırada bulunan bu film izleyicisini bekliyor.

Yayın Yılı: 29 Mart 2005

Türü: Komedi/Korku

Oyuncular: Simon Pegg, Kate Ashfield, Nick Frost, Lucy Davis

Benden Bu Kadar (As Good As It Gets)

Amerikan komedi filmlerinde listemizde ilk sırada bulunan As Good As It Gets hayli çarpıcı bir komedi filmi. Bir bekar anne, bir garson ve kadın düşmanı olan eşcinsel bir yazarın arkadaşlık hikayesini ele alıyor. Yazar bir saldırıya uğraması üzerine arkadaşlıkları gelişiyor ve olaylar birbirini takip ediyor.

Yayın Yılı: 1937

Türü: Komedi

Oyuncular: Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear, Cuba Gooding Jr.

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

Bir hava durumu spikeri olan Phil, aynı günü ütopik şekilde tekrar ve tekrar yaşadığını gözlemler. Film yayımlandığı zaman İngilizce komedi türü için pek çarpıcı görünse de yıllar geçtikçe değerini kazandı.

Yayın Yılı: 1993

Türü: Komedi, Yetişkin

Oyuncular: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott, Stephen Tobolowsky

Çılgın, Aptal, Aşık (Crazy, Stupid, Love)

İngilizce Komedi Filmleri listemizde üçüncü sırada bulunan bu film orta yaşlı bir adamın boşandıktan sonraki hayatını ele alıyor. Karısı adamdan boşanmak ister ve adam değişmeye başlar. Kız tavlamaya çalışır ve barlarda gezer. Yeniden bir kadın elde etmeye çalışır

Yayın Yılı: 2011

Türü: Komedi, Yetişkin

Oyuncular: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne More, Emma Stone

Salak ile Avanak (Dumb & Dumber)

Bir iş kadını havalimanında bir evrak çantasını unutur. Ardından bir limuzin şoförü ve aptal arkadaşı çantayı kadına götürmek için yolculuğa çıkarlar. Bu yolculukta başlarına gelenler bu İngiliz komedi filminde detaylıca ele alınır

Yayın Yılı:1994

Türü: Komedi

Oyuncular: Jim Carrey, Jeff Daniels, Lauren Holly

40 Yıllık Bekar (The 40 Year of Virgin)

Hayatı boyunca ezilen ve kandırılmış olarak bilinen bir adam daha bekardır ve kimseyle ilişkiye girmemiştir. Arkadaşları bunu bilir ve onu aşağılamaya başlarlar. Ana karakterimiz bu baskıdan kurtulmak için çeşitli çabalara girer. Bir gün bekar bir anne ile tanışır ve olaylar gelişir. Komik ve eğlenceli bir film olmasına rağmen psikolojik yönleri de bulunmaktadır.

Yayın Yılı: 2005

Türü: Komedi, Fantezi

Oyuncular: Steve Carell, Catherine Keener, Paul Rudd, Romany Malco

Adı Çıkmış (Easy A)

Temiz ve sıradan bir lise öğrencisi olan Olive, özel hayatıyla ilgili dedikodular ortaya çıktıktan sonra bu durumdan maddi ve sosyal olarak faydalanmaya çalışır. Yabancı komik filmler alanında önce çıkan Easy A okuyucusunu bekliyor.

Yayın Yılı: 2010

Türü: Komedi, Fantezi

Oyuncular: Emma Stone, Penn Badgley, Amanda Bynes, Dan Byrd

Bay Evet (Yes Man)

Carl Allen adlı karakterimiz mental olarak kötü durumdadır ve bir kişisel gelişim programına kayıt olur. Bu programda eğitmen tarafından öğretilen şey her şeye evet demektir. Carl bunu duyar duymaz hayatına uygulamaya başlar her şeye evet demeye başlar. Beklenmedik bir terfi alır ve bir kız arkadaşı edinir. Bunlarla kalmayıp birçok maceraya atılır. İngilizce Komedi filmleri arasında 6,8 IMDb puanı olan Bay Evet okuyucularını bekliyor.

Yayın Yılı: 2008

Türü: Komedi, Romantik

Oyuncular: Jim Carrey, Zooey Deschanel, Bradley Cooper, John Micheal Higgins

Toy Story (Oyuncak Hikâyesi)

Animasyon türünde belki de akla gelen ilk İngilizce komedi filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi’nin ilk filmi 1995 yılında çıktı. Andy adında küçük bir çocuk olan karakterimizin odasında birçok oyuncağı bulunmaktadır. Özellikle Woody adındaki oyuncağını çok sevmektedir. Fakat Andy oyuncakların yanında değilken oyuncaklar canlanabilme özelliğine sahiptir. Bir gün Andy’nin ailesi taşınmaya karar verir ve oyuncaklar da endişelenmeye başlar. Andy ile kimin gidip gitmeyeceğini tartışırken oyuncaklar kaybolmaya başlar ve hikaye gelişir.

Yayın Yılı: 1995

Türü: Animasyon, Macera, Komedi, Aile, Fantezi

Oyuncular: Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles, Jim Varney, Wallace Shawn

Due Date (Git Başımdan!)

İlk defa baba olacak olan iş adamı karakterimiz Peter Highman, Atalantada iken eşinin doğuracağının haberini alır ve yola koyulur. Fakat o da ne? Koltuk arkadaşı yüzünden uçaktan kovulur ve otostop yapmaya karar verir. Komedi film önerilerinde ilk sıraya çıkan bu film gerçekten izleyicinin takdirini almış.

Yayın Yılı: 2010

Türü: Drama, Komedi

Oyuncular: Robert Downey Jr, Zach Galifianakis, Michelle Monaghan, Jamie Foxx

The Hangover (Felekten Bir Gece)

Angelenos Doug Billings ve Tracy Garner evlenmek istemektedirler. Düğünden tam iki gün önce, dört karakterimiz 24 saatlik bir bekarlığa veda partisi düzenlemeye karar verirler. Fakat bu partiye başlamadan önce çoğu endişelidir. Karakterlerden evli bir lise öğretmeni olan Phil, arkadaşlarının yanındayken öğrencileriyle aynı olgunluk düzeyine sahiptir. Bir diş hekimi olan Stu, her şeyden, özellikle de kontrolcü kız arkadaşı Melissa’nın ne düşündüğü konusunda endişelidir. Her şeye rağmen, sonunda arkadaşlarının tavsiye ve istekleri üzerine bu bekarlığa veda partisini düzenlemek isterler. Bir gün Las Vegas’a vardıklarından sonraki sabah, hepsi kafayı bulmuştur maceraya koyulurlar.

Yayın Yılı: 2009

Türü: Komedi

Oyuncular: Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha

Home Alone (Evde Tek Başına / 1-2-3-4-5)

Noel zamanıdır ve McCallister ailesi Paris’e gitmek için tatil hazırlığı yapmaktadırlar. Fakat ailenin en küçüğü olan Kevin, abisi Buzz ile kavga eder ve ceza olarak odasına gönderilir. Diğer sabah ailesi havalimanına gitmek telaşıyla aceleci davranır ve çocuğu unuturlar. Kevin evde yalnız kalır ve heyecan dolu anlar onu beklemektedir. Fakat Noel gecesi o eve iki hırsız girer. Bu İngiliz komedi filminde Kevin’in hırsızlar ile olan macerası anlatılır.

Bu filmin çok sevilmesi ardından 4 film daha çekilmiştir. Bu filmlerde genel hatlarıyla komedi türündedir ve aynı tür konular üzerinden ilerlerler.

Yayın Yılı: 1990

Türü: Komedi, Aile

Oyuncular: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard

 

Abdurrahman Tacir

Merhaba. Ben Abdurrahman. Marmara Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okumaktayım. Aynı zamanda blog yazarlığı ve İngilizce öğretmenliği yapmaktayım. Alanında uzman hocalardan aldığım dersleri kendi notlarım ile harmanlayarak sizlere sunuyorum. Amacım sizlere kaliteli ve profesyonel içerikler sunmak. İyi okumalar..

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir