John Legend Kimdir? John Legend İngilizce Biyografisi - Wordly

John Legend Kimdir? John Legend İngilizce Biyografisi


john-legend-kimdir-john-legend-ingilizce-biyografisi

Dünyanın en ünlü şarkıcılarından biri olarak kabul edilen John Legend’in hayatı hayranları tarafından yakından takip ediliyor ve ilgi görüyor. İngilizce dil yeterliliğini eğlenceli bir şekilde geliştirebilmek için, sevdiğiniz sanatçıların biyografileri üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için, John Legend’ın ilginç biyografisine yer verdik. Tam adı John Roger Stephens olan John Legend isimli sanatçı, müzikal açıdan oldukça yetenekli bir aileye doğmuştur. Aynı kilisede, büyükannesi org, babası ve kardeşi ise davul çalarak hayatlarını sürdürüyor. Çocukken piyano dersleri alan Stephens, kilise korosunda da yer almıştır. Üniversite eğitimini ise Pennsylvania Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Gündüzleri Boston Consulting Group’ta çalışan Stephens, geceleri ise gece kulüplerinde piyano çalmış ve şarkı söylemiştir. Bu dönemde kazandıkları sayesinde, daha sonra New York City’ye taşınmıştır. Gece kulübünde çalıştığı dönemde, kendi ürettiği CD’lerin de satışını yapmış ve bu şekilde hem kazancını hem de bilinirliğini artırmıştır.

Yazının devamında, belirli başlıklar altında, sanatçı ile ilgili çeşitli noktalardaki bilgileri önce İngilizce olarak sonra da Türkçe olarak inceleyebilirsiniz. Hazırsanız, çalışmamıza hemen başlayabiliriz.

John Legend Eşi Kimdir?

 • İngilizce Metin:

John Legend met Chrissy Teigen, whom we know as a model, in 2006 while filming his song “Stereo”. Nabil Elderki shot the music video for the song called Stereo. In other words, it can be said that this name brought the two together. Chrissy Teigen and John Legend got engaged in December 2011. They got married on September 14, 2013 in Como, Italy. The song “All of me” written by John Legend in 2013 is a song he wrote for his wife. This song has become a world-famous song, and the clip that was shot was shown during the couple’s wedding.

 • Türkçe çevirisi:

John Legend, bir model olarak tanıdığımız Chrissy Teigen ile 2006 yılında ‘Stereo’ isimli şarkısına klip çekerken tanışmıştır. Stereo isimli şarkının klibini Nabil Elderki çekmiştir. Yani başka bir deyişle, ikiliyi bu isim bir araya getirdi denebilir. Chrissy Teigen ve John Legend, 2011 yılının aralık ayında nişanlanmıştır. 14 Eylül 2013 tarihinde ise, Como, İtalya’da evlenmişlerdir. John Legend’ın 2013 yılında yazdığı ‘All of me’ şarkısı, eşi için yazmış olduğu bir şarkıdır. Bu şarkı, dünyaca ünlü bir şarkı haline gelmiş ve şarkıya çekilen klip de çiftin düğünleri esnasında gösterilmiştir.

John Legend’ın Çocukları Kimdir?

 • İngilizce Metin:

John Legend and Chrissy Teigen have two children, a boy and a girl. The names of the children are Luna Simone Stephens and Miles Theodore Stephens. Luna Simone Stephens, who was born in 2016, is the couple’s first child. Miles Theodore Stephens was born in 2018. Both children were born in vitro fertilization. Although the couple announced that they were expecting a third child on September 30, 2020, unfortunately this pregnancy resulted in a miscarriage.

 • Türkçe Çevirisi:

John Legend ve Chrissy Teigen’ın biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu bulunuyor. Çocukların isimleri, Luna Simone Stephens ve Miles Theodore Stephens’tır. 2016 yılında dünyaya gelen Luna Simone Stephens, çiftin ilk çocuklarıdır. Miles Theodore Stephens, 2018 yılında doğmuştur. Her iki çocuk da tüp bebek olarak doğmuştur. Çift, 30 Eylül 2020’de üçüncü bir çocuk beklediklerini duyurmuş olsalar da, maalesef bu hamilelik düşük ile sonuçlanmıştır.

John Legend Eğitim Hayatı Nasıldır?

 • İngilizce Metin:

John Legend has never lost interest in music and knowledge. Completing his primary school education as homeschooling, John started Springfield North High School at the age of twelve. The artist, who is a hard-working student, graduated from here with a degree. After completing his high school education, he received acceptance from Harvard University. He was awarded a scholarship by Georgetown University. John ultimately completed his education at the University of Pennsylvania as a successful student. He graduated magna cum laude in 1999 with a bachelor’s degree in English with an emphasis on African-American literature.

 • Türkçe Çevirisi: 

John Legend, müziğe ve bilgiye olan ilgisini hiçbir zaman kaybetmedi. İlkokul eğitimini ev eğitimi olarak tamamlayan John, on iki yaşında Springfield Kuzey Lisesi’ne başladı. Çalışkan bir öğrenci olan sanatçı, buradan derece ile mezun oldu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Harvard Üniversitesinden kabul aldı. Georgetown Üniversitesi tarafından ise burs ile ödüllendirildi. John, sonuç olarak Pensilvanya Üniversitesi’nde eğitimini başarılı bir öğrenci olarak tamamladı. 1999’da Afrika-Amerikan edebiyatına vurgu yaparak İngilizce lisans derecesi ile magna cum laude’den mezun oldu.

John Legend Müzik Yaşamı Nasıldır?

 • İngilizce Metin:

After graduating from Legend College, he worked as a management consultant for the Boston Consulting Group (BCG) and began producing, writing and recording his own music. He released two independent albums. The first of these is a demo and was released in 2000. The other was released in 2001 as Live on Jimmy’s Uptown. He then started working on a demo and sent his work to various music companies.

In 2001, Devo Springsteen introduced John Legend to Kanye West, who was also considered a prominent hip-hop artist at the time. Legend has managed to find a place in the vibrant world of Western music. After signing a deal with West’s record label, the poet decided what his stage name would be with an idea from J. Ivy. J. Ivy says, “I heard your music and it reminds me of old school music. You sound like one of the legends. I’ll call you John Legend from now on. ” Although Stephens didn’t want to get a stage name, he had to use John Legend as his stage name as a result.

Legend released their first album Get Lifted on GOOD Music in December 2004. Kanye West, who also produced Dave Tozer and will.i.am, ranked 7th on the US Billboard 200, selling 116,000 copies. It sold 540,300 copies in the United States and was certified gold by the RIAA. “Get Lifted”, which was seen as an international success, also reached number one on the Norwegian Albums Chart, reached the top ten of the charts in the Netherlands and Sweden, and sold 850,000 copies worldwide.

These works by John Legend subsequently earned the Grammy Award for Best R&B Album in 2006 and two more nominations for Best New Artist and Best Male R & B Vocal Performance. The artist has released four albums in total. The artist is also known for the songs he gave to important names. He has worked with names such as Fort Minor, Sérgio Mendes, Jay Z, Mary J. Blige, Black Eyed Peas, Stephen Colbert, Rich Boy, MSTRKRFT, Chemistry and Fergie. In August 2006, he was a guest on a section of Sesame Street where he sang a song with Hoots Owl. He also performed during the Super Bowl XL pre-game show and the 2006 NBA All-Star Game halftime show in Detroit.

 • Türkçe Çevirisi:

Legend College’dan mezun olduktan sonra Boston Consulting Group (BCG) için yönetim danışmanı olarak çalıştı ve kendi müziğini üretmeye, yazmaya ve kaydetmeye başladı. İki bağımsız albüm çıkardı. Bunlardan ilki bir demo ve 2000 yılında yayınlandı. Diğeri ise, Live on Jimmy’s Uptown ismi ile 2001 yılında yayınlandı. Daha sonra bir demo üzerinde çalışmaya başladı ve çalışmalarını çeşitli müzik firmalarına gönderdi.

2001 yılında, Devo Springsteen, John Legend’i o zamanlar da önemli bir hip-hop sanatçısı kabul edilen Kanye West ile tanıştırdı. Legend, Batı müziğinin hareketli dünyasında kendine bir yer bulmayı başardı. West’in plak şirketi ile bir anlaşma imzaladıktan sonra, şair J. Ivy’nin verdiği bir fikir ile sahne adının ne olacağına karar verdi. J. Ivy, “Müziğinizi duydum ve bana old school müziği hatırlatıyor. Efsanelerden biri gibi konuşuyorsun.Bundan sonra sana John Legend diyeceğim.’ demiştir. Stephens bir sahne adı almak istemese de, sonuç olarak sahne adı olarak John Legend’ı kullanmak durumunda kaldı.

Legend, GOOD Music’te ilk albümü Get Lifted’ı 2004 yılının aralık ayında yayınladı. Dave Tozer ve will.i.am’ın yapımcılığını da üstlenen Kanye West, 116.000 kopya satarak ABD Billboard 200’de 7. oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde 540.300 kopya sattı ve RIAA tarafından altın sertifika aldı. Uluslararası bir başarı olarak görülmeye başlanan ‘Get Lifted’ ayrıca Norveç Albümleri Listesinde bir numaraya yükseldi, Hollanda ve İsveç’te listelerin ilk onuna girmeyi başardı ve dünya çapında 850.000 kopya sattı.

John Legend’ın bu çalışmaları daha sonra, 2006’da En İyi R&B Albümü Grammy Ödülü’nü ve En İyi Yeni Sanatçı ve En İyi Erkek R & B Vokal Performansı için iki adaylık daha elde etti. Sanatçı toplamda dört albüm çıkardı. Sanatçı ayrıca önemli isimlere verdiği şarkılar ile de anılıyor. Fort Minor, Sérgio Mendes, Jay Z, Mary J. Blige, Black Eyed Peas, Stephen Colbert, Rich Boy, MSTRKRFT, Chemistry ve Fergie gibi isimler ile çalıştı. 2006 yılının ağustos ayında, Susam Sokağı’nın bir bölümüne konuk oldu ve burada Hoots Owl ile bir şarkı söyledi. Ayrıca Super Bowl XL oyun öncesi şovu ve Detroit’teki 2006 NBA All-Star Maçı yarı şovu sırasında performans sergiledi.

John Legend All Of Me Şarkısının Önemi

 • İngilizce Metin:

On September 3, 2013, their fourth studio album, Love’s the Future, is fourth on the Billboard 200. rose to the queue and sold 68,000 copies in its first week. The album was nominated for Best R&B at the 2014 Grammy Awards. The third song of Legend’s “All of Me” was an international success, stopping at number six on the Billboard Hot 100 for three consecutive weeks and reaching the top ten in other countries. This album is therefore one of the best selling digital albums of all time. The album became the third best selling album in the United States and United Kingdom in 2014. John Legend dedicated this song to his wife Chrissy Teigen, which also included the screening of his clip at their wedding. He sang this song at the 56th Grammy Awards.

 • Türkçe Çevirisi:

3 Eylül 2013’te dördüncü stüdyo albümleri Love’s the Future, Billboard 200’de dördüncü. sıraya yükseldi ve ilk haftasında 68.000 kopya sattı. Albüm, 2014 Grammy Ödülleri’nde En İyi R&B dalında aday gösterildi. Legend’in “All of Me” albümünün üçüncü şarkısı uluslararası bir başarıydı, arka arkaya üç hafta boyunca Billboard Hot 100’de altı numarada durdu ve diğer ülkelerde ilk ona ulaştı. Bu albüm, dolayısıyla, tüm zamanların en çok satan dijital albümlerinden biridir. Albüm, 2014’te Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta en çok satan üçüncü albüm oldu. John Legend, düğünlerinde de klibinin gösterimine yer verdiği bu şarkıyı eşi Chrissy Teigen’e ithaf etmiştir. 56. Grammy Ödülleri’nde bu şarkıyı söylemiştir.

John Legend Start a Fire Şarkısının Önemi

 • İngilizce Metin:

This song, which can be translated into Turkish as ‘Bir ateş yak’, was written by John Legend for the musical La La Land. The singer also starred as one of the film’s executive producers and played a band leader named Keith in the film. Ryan Gosling plays jazz musician Sebastian in the movie.

Legend co-designed the song ‘Start Fire’ with British songwriter Marius De Vries, who wrote a series of hits from Sugababes UK, La La Land composer Justin Hurwitz and actress Angelique Cinelu. John Legend said the following about the briefings given by Director Damien Chazelle before composing the song:

“My instruction was to prepare the song with jazz virtues. But of course it would be wrong to say that this song is a complete jazz song. This song is almost pop-like jazz.”

 • Türkçe Çevirisi:

Türkçeye ‘Bir ateş yak’ olarak çevirebileceğimiz bu şarkı, John Legend tarafından La La Land müzikali için yazılmıştır. Şarkıcı ayrıca filmin yönetici yapımcılarından biri olarak rol almış ve filmde Keith adlı bir müzik grubu liderini canlandırmıştır. Filmde Ryan Gosling, caz müzisyeni Sebastian rolünü oynamaktadır.

Legend, ‘Start a fire’ isimli bu şarkıyı, Sugababes UK hitlerinden birkaçını yazan İngiliz şarkı yazarı Marius De Vries, La La Land bestecisi Justin Hurwitz ve aktris Angelique Cinelu ile birlikte tasarlamıştır. John Legend, şarkıyı yapmadan önce, Yönetmen Damien Chazelle’in verdiği brief’ler ile ilgili şunları ifade etti:

‘Aldığım talimat, şarkıyı caz ezgileri ile hazırlamam yönündeydi. Fakat elbette bu şarkı için tamamen bir caz şarkısı olduğunu söylemek yanlış olur. Bu şarkı popa yakın bir caz.’

John Legend Love Me Now Şarkısının Önemi

 • İngilizce Metin:

John Legend tells the story of his song ‘Love me now’ in an interview. “Love me now”, which we can consider as a pop song, tells us that life is uncertain, love is uncertain and we do not know what will happen tomorrow, but we have to admit that we have to keep our loved ones close to us now. If we take a look at John Legend’s own words, the artist says:

“Love them like it’s the last time, love now because you don’t know what tomorrow will bring.”

 • Türkçe Çevirisi:

John Legend, ‘Love me now’ isimli şarkısının hikayesini bir röportajda anlatıyor. Bir pop şarkısı olarak değerlendirebileceğimiz ‘Love me now’, hayatın belirsiz olduğunu, aşkın belirsiz olduğunu ve yarın ne olacağını bilmediğimizi, ama sevdiklerimizi şimdi bize yakın tutmamız gerektiğini kabul etmemiz gerektiğini söylüyor bizlere. John Legend’ın kendi sözlerine göz atacak olursak, sanatçı şöyle söylüyor:

‘Onları son sefermiş gibi sev, şimdi sev çünkü yarının ne getireceğini bilmiyorsun.’

John Legend Benzeri Müzisyenler Hangileridir?

Sanatçının yaptığı tarzda müzik yapan ve sanatçıya benzeyen diğer bazı müzisyenleri beraber inceleyelim;

 • Trey Songz
 • Labrinth
 • The Weeknd
 • Sam Smith
 • Robin Thicke
 • Leona Lewis
 • Aloe Blacc
 • Whitney Houston
 • Maroon 5
 • Bruno Mars
 • Ed Sheeran
 • Jason Derülo
 • Jason Mraz
 • Craig David
 • Clean Bandit
 • Destiny’s Child
 • Jeremih
 • Boyz II Men
 • Mary J. Blige
 • Justin Timberlake
 • Chris Brown
 • Jessie Ware
 • Mariah Carey
 • Usher
 • Pharrell Williams
 • Sam Smith
 • Beyoncé
 • Ne-Yo
 • Janet Jackson
 • Usher
 • Frank Ocean
 • Alicia Keys
 • Jessie Ware
 • Diamonds
 • Drake
 • Magic!

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir