Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurslar ile Dünyanın En İyi Üniversitelerinde İngilizce Öğrenmek: MOOC Eğitimi - Wordly

Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurslar ile Dünyanın En İyi Üniversitelerinde İngilizce Öğrenmek: MOOC Eğitimi


kitlesel-çevrimiçi-açık-kurslar-ile-dünyanın-en-iyi-üniversitelerinde-ingilizce-öğrenmek-mooc-eğitimi

MOOC’un İngilizce açılımı Massive Open Online Course’tur. Bu açılımın Türkçe karşılığı ise, Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurs’tur. Herkese açık olan bu çevrimiçi kurslarda katılım için bir sınır bulunmamaktadır. Kurslara erişim sağlayabilmek için yalnızca internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kurslara çok sayıda öğrenci katılmaktadır. MOOC açılımındaki ‘massive’ yani ‘kitlesel’ sözcüğü de bu duruma işaret etmektedir. Harvard, MIT, Cambridge gibi dünyanın tanınmış ve en prestijli üniversitelerinden ders almak gibi bir istediğiniz var ise, MOOC eğitimleri sayesinde bu istediğinizi belirli bir ölçüde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Buralarda alacağınız eğitimler size hem akademik anlamda birçok şey katacak, hem de kariyerinize daha donanımlı bir şekilde adım atmanıza yardımcı olacaktır. Yazının devamında, ‘Çevrimiçi Açık Kurslar nedir?’ ‘Hangi Üniversiteler bu eğitime açıktır?’ ‘Harvard veya MIT Eğitimlerine katılmak mümkün müdür?’ ‘Bu eğitimler ücretli midir?’ ‘Katılanların amacı nedir?’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Hazırsanız hemen başlayalım. 

Kitlesel Çevrimiçi Açık İngilizce Kursları (MOOC) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazının bu kısmında, Massive Open Online Course yani Kitlesel Çevrimiçi İngilizce Kursu hakkında bilinmesi gerekenler aktarılacaktır. Bu eğitimlerin ne olduğu, eğitimlerin diğer İngilizce kurslardan farkı, eğitimlere kimlerin katılabileceği, farklı MOOC türleri, eğitimlerin temel özellikleri, bu eğitimlerde nasıl başarılı olunabileceği ve en kaliteli MOOC eğitimleri gibi bilgileri beraberce inceleyelim. 

İngilizce MOOC (Massive Open Online Course) Eğitimi Nedir?

Girişte de söz ettiğimiz üzere MOOC’un İngilizce açılımı “Massive Open Online Course”tur ve Türkçe’ye Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurs olarak çevrilmiştir. MOOEC’in İngilizce açılımı ise, “Massive Open Online English Course”tur ve bu kursların İngilizce öğrenimi için tasarlanan kısmını kapsamaktadır. Bu yapılar birer uzaktan eğitim modelleridir. Bu eğitim modelinde, çeşitli branşlarda ilginizi çeken kurslar bulunmaktadır ve bu kurslar genellikle ücretsizdir. MOOC ya da MOOEC eğitimlerinin asıl hedefi, farklı lokasyonlarda bulunan öğrenci ve eğitmenleri buluşturabilmektir. MOOC eğitimleri, Coursera, edx, Udacity, Future Learn, Khan Academy gibi yapılar sayesinde, öğrencilerin bulundukları yerden Harvard, Stanford ve MIT gibi oldukça önemli üniversitelerin eğitimlerine katılabilmelerine imkan tanımaktadır. MOOC yapısı sayesinde, eğitimde fırsat eşitliğinin bir nebze sağlanabildiğini söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Zira bu model ile, isteyen herkes, dilediği zaman ve mekanda ücretsiz bir biçimde katılmak istediği eğitime erişebilmektedir.

MOOC Eğitimlerinin Diğer İngilizce Kurslarından Farkı Nedir?

MOOC eğitimlerinin ne olduğu ile ilgili bilginin ardından, bu eğitimleri, diğer İngilizce kurslarından ayıran farkları inceleyelim. “Massive Open Online Course” yani “Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurslar”ın diğer İngilizce kurslarından farkları şu şekildedir;

 • MOOC eğitimleri genellikle açık erişimlidir. Bir eğitimin açık erişimli olması demek, o eğitime, internet bağlantısına sahip her kişinin katılabilmesi demektir. Eğitim içerisindeki videolu konu anlatımlarına, okuma alıştırmalarına, ders notlarına ve benzeri içeriklere isteyen herkes istediği zaman ve yerden erişebilmektedir.
 • Yukarıda söz edilen açık yapı, ayrıca öğrencilere, kendi öğrenme planlarını oluşturabilme fırsatı da sağlamaktadır.
 • Belirlenmiş bir müfredat üzerinden ilerleyen ve özel öğretmenlik yapısına bağlı diğer online yani çevrimiçi kursların tam tersine, pek çok MOOC eğitimi ücretsizdir ve herkesin erişimine açıktır.
 • Kitlesel çevrimiçi açık kurs eğitimindeki eğitmenler uzman kişilerdir. Bazı online kurslarda bu özelliğin olmadığını görebiliyoruz. Eğitmenlerin uzman olması, bilgi kirliliğinin önüne geçmesinin yanı sıra, eğitime katılanların bir uzmandan eğitim almasına olanak sağlıyor.
 • Kitlesel çevrimiçi açık kurs eğitiminde yer alan derslerin tekrar tekrar izlenebilme olanağı bulunuyor. Bu sayede istediğiniz kadar tekrar yapmak da sizlere kalıyor.
 • Kitlesel çevrimiçi açık kurslara erişmek için bir internet bağlantısına ve bir bilgisayar ya da telefon ya da tablete ihtiyaç duyuluyor. Diğer çoğu online İngilizce kursu, bu olanağı kullanıcılarına sunamıyor. Eğitimlere farklı cihazlardan erişilebiliyor olması da oldukça önemli bir özellik.
 • Son olarak MOOC eğitimlerini diğer online İngilizce eğitimlerinden ayıran bir özellik olarak, MOOC eğitimlerinin sonunda gerekli başarıyı göstermeniz halinde bir sertifika aldığınızı da hatırlatalım. Fakat burada, kurs seçimi sırasında, sertifika için gerekli olan başarı yüzdesini öğrenmenizi öneririz. Çünkü bazı kurslar yüzde ellilik bir başarı oranı isterken, bazıları da yüzde yetmiş ya da daha fazla oran isteyebilmektedir.

MOOC Eğitimleri Kimler İçindir?

‘MOOC Eğitimlerine kimler katılabilir?’ sorusuna gelecek olursak, MOOC eğitimleri, açık kurslar olduğu için, farklı farklı kişiler bu eğitimlere erişebilme fırsatı bulabilmektedir. MOOC eğitimlerine isteyen herkes katılabilir. Katılabilecek kişi örneklerine beraber bakalım:

 • İş başvurusu yapmadan önce İngilizce yetkinliklerini geliştirmek isteyen kişiler
 • Yabancı dil yetkinliklerini geliştirmek isteyen profesyoneller
 • İngilizce yazma ve konuşma becerilerini geliştirmek isteyen kişiler
 • Dil dışında, başka becerilerini İngilizce verilen eğitimler üzerinden geliştirmek isteyen kişiler

Liste bu şekilde uzatılabilir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, amacınız / hedefiniz ne olursa olsun, size uygun MOOC eğitimini seçerek kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Farklı İngilizce MOOC Türleri Var Mıdır?

Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurslar’ın yani MOOC’un farklı türleri bulunmaktadır. Aşağıda farklı MOOC türlerini inceleyebilirsiniz. MOOC eğitimi seçiminizi, öğrenim ve katılım amacınıza uygun olarak yapmanız gerekmektedir.

Transfer MOOC

Transfer MOOC, online yani çevrimiçi bir kurstan beklenen çoğu şeyi karşılayan bir MOOC türüdür. Kurs bir öğretmen tarafından yönetilmektedir ve tam olarak kurs formatında tasarlanmıştır. Kurs içerisinde, video konu anlatımları, kısa deneme testleri, sunum dosyaları ve grup tartışma forumları gibi öğeler bulunmaktadır. İyi bir transfer MOOC arayışı içerisinde iseniz, ‘coursera’ya bir göz atabilirsiniz. Transfer MOOC eğitimleri, bir eğitim kurumu tarafından hazırlanmaktadır ve bir online öğrenim platformu veya üçüncü taraf yazılımı üzerinden yapılmaktadır.

Senkronize ve Asonkrenize MOOC Eğitimleri

Bir MOOC eğitiminin senkronize, bir başka deyişle synch olması bizlere, kursun resmi bir başlangıç ve bitiş tarihi olduğunu ve öğrencilerin bu kursa belirlenen saatlerde katılması gerektiğini belirtir. Yani aslında, kursun erişilebilirliği ile ilgili bir durumdur. Asenkronize MOOC’lar ise, senkronize olanlarının aksine, katılım saati bağlamında daha esnektir. Kursa katılım sağlamak isteyen öğrenciler, kursa yılın herhangi bir zamanı, istedikleri saatte katılım sağlayabilirler.

Mini MOOC

Mini MOOC, temel konuları (ör. Sosyal psikolojiye giriş) tanıtmak ve / veya bir karar almaya yardımcı olmak (ör. Hangi lisans derecesini seçmeliyim?) amacı ile tasarlanan mini kurslardır. Mini MOOC için, MOOC’un kısaltılmış bir versiyonu da denebilir. MOOC’lar bir üniversite yarıyılının yerini tutacak uzunlukta tasarlanırken, mini MOOC’ları tamamlamak için en fazla on iki haftaya ihtiyaç duyulmaktadır. MOOC ve mini MOOC arasındaki temel farklar içerik ve süredir.

İngilizce MOOC Eğitimlerinin Temel Özellikleri Nedir?

İngilizce MOOC eğitimlerinin temel özelliklerini beraberce inceleyelim;

 • Eğitimlerin çoğu ücretsizdir. Bazı eğitimlerde bir programa katılmak veya kurs sonunda resmi bir sertifika alabilmek için belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Ya da kurs içerisinde, örneğin kitap gibi malzemeler için belirli bir harcama yapmanız gerekebilir.
 • Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurslar, kaliteli içeriğe erişebileceğiniz, düşük maliyetli yapılardır.
 • Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurslar, içeriğindeki video ve sunumlar ile, konuyu daha rahat anlamanıza yardımcı olur.
 • Çoğu kitlesel çevrimiçi açık kurs asenkronizedir, bir başka deyişle esnek zamanlıdır. Bu kurslar üzerine çalışmaya ne zaman başlayacağınıza, kursu ne zaman bitireceğinize ve çalışma hızınıza sizler karar verirsiniz.
 • Kitlesel çevrimiçi açık kurslarda, kursun yarıda bırakılma oranı yüksektir. Başlangıçta kursa katılan öğrenci sayısı, genellikle kursu tamamlayan öğrenci sayısından daha fazla olmaktadır. MOOC eğitimleri, sabırlı ve düzenli çalışan kişiler için daha uygun bir modeldir.
 • Kitlesel çevrimiçi açık kurslara yani MOOC eğitimlerine rahatça katılabilmek için elbette temel bir bilgisayar kullanımı bilgisine sahip olunması gerekmektedir. Kurslara, online bir biçimde, bir bilgisayar üzerinden katılmanız gerekmektedir.
 • İstisnaları bulunsa da, birçok pozisyonda kitlesel çevrimiçi açık kurslara katılım, bir diploma ya da sertifika olarak kabul görmemektedir. Bu kurslar, genel anlamda yalnızca yetkinliklerinizi artırmaya yönelik yapılardır.

İngilizce MOOC Eğitimlerinde Nasıl Başarılı Olunur?

İngilizce MOOC eğitimleri, genelde asenkronize yani esnek yapıda olduğundan, bu kursları bırakma oranı da oldukça yüksektir. Kendi kendine eğitim almak, her insan için rahat bir eylem değildir. Burada başarı elde edebilmek için disiplinli olmak gerekmektedir. Bir MOOC eğitiminde başarılı olabilmek için atabileceğiniz adımlara beraber göz atalım;

 • Ajanda tutun ve programlı bir şekilde ilerleyin. Katıldığınız kurs esnek olsa da, kursa kendiniz için hazırlayacağınız program dahilinde, düzenli bir şekilde katılım sağlayın. Bir hafta içerisinde ne kadar çalışacağınızı ve tam olarak hangi saatlerde çalışacağınızı planlamanız başarmanız için atabileceğiniz en önemli adım olacaktır.
 • İkinci olarak yapmanız gereken şey, çalışmaya başlangıç seviyesinden başlamak olmalıdır. Yoğunlaştırılmış, detaysız bir program ile ilerlemektense, çoğunu biliyor olsanız bile, başlangıç seviyesinden başlayıp zamanla ilerliyor olmak, eğitimde başarı için atabileceğiniz önemli adımlardan biridir. Konu bakımından basitten başlamanın yanı sıra, seçeceğiniz ilk kursun, kısa bir kurs olması da, online eğitimi ilk kez deneyimlemeniz sebebi ile daha rahat ilerlemenize yardımcı olacaktır. Bu sayede bu eğitim planının sizin için uygun olup olmadığını da net bir biçimde görebilir ve gerekirse, programınızda değişikliklere gidebilirsiniz.
 • Forumlara katılmayı ihmal etmeyin. Grup tartışmalarına katılmak, her açıdan sizlere katkı sağlayacaktır. Çoğu MOOC eğitiminde kursun önemli bir parçasını oluşturan grup tartışmaları, sizlere ayrıca iyi bir motivasyon kaynağı da olacaktır. Tıpkı sizin gibi İngilizce’yi yeni öğrenen kişiler ile iletişim kurarak, birbirinizin farklı eksiklerinde birbirinize yardımcı olabilir ve dilinizi beraberce geliştirebilirsiniz.
 • Son olarak, bir önceki maddede söz ettiğimiz online grup tartışması fikrini, günlük hayattaki deneyimleriniz ile taçlandırmayı da unutmamalısınız. Katılacağınız İngilizce sohbet grupları, hem motivasyonunuzu canlı tutacak, hem de İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmeniz noktasında sizlere fayda sağlayacaktır.

En Kaliteli MOOC Eğitimleri

Massive Open Online Course ya da Massive Open Online English Course olarak geçen kitlesel çevrimiçi açık kursların yani kısaca MOOC ya da MOOEC eğitimlerinin içerisinden en bilinir ve en önemli olanlarını ve bu kurslar ile ilgili detaylı bilgileri beraberce inceleyelim. 

1. English for the Workplace

English for the workplace, adı üzerinde, sizlere iş İngilizcesi noktasında eğitimler veren bir kurstur. İş arayışlarınızda ve sonrasında işinizde yakalayacağınız başarı için sizlere yardımcı olacaktır.

Kursu Veren Kuruluş: British Council

Süre: İki hafta

Haftalık Ders Sayısı: Dört saat (Dersler aşağı yukarı kırk beş dakika kadar sürmektedir.)

Ücret: Ücretsiz

Ön Şartlar: CEFR’da A2 olarak geçen, orta seviye öncesi olarak tanımlayabileceğimiz seviyede bir İngilizce yetkinliği aranmaktadır. A2 seviyesindeki dil öğrencilerine uygundur.

2. Learning English for Academic Purposes: First Steps

Learning English for Academic Purposes: First Steps kursu, akademik İngilizce noktasında kendini geliştirmek isteyenler için tasarlanmış bir kurs olarak karşımıza çıkmaktadır. Akademik düzeyde İngilizce çalışma becerilerini geliştirmek isteyen öğrenciler bu kursu tercih edebilirler.

Kursu Veren Kuruluş: The Open University

Süre: Altı hafta

Haftalık Ders Sayısı: Dört saat (Dersler aşağı yukarı kırk beş dakika kadar sürmektedir.)

Ücret: Ücretsiz

Ön Şartlar: Learning English for Academic Purposes: First Steps kursu, üniversitede tüm eğitimini İngilizce olarak tamamlayacak öğrenciler için hazırlanmıştır. Derslerin rahat bir şekilde anlaşılabilmesi için, öğrencilerin IELTS üzerinden en az 5,5 notuna sahip olması gerekmektedir.

3. Listening, Speaking, and Pronunciation

Listening, Speaking, and Pronunciation kursu, yine adı üzerinde, dinleme, konuşma ve vurgu ile ilgili olarak kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için oluşturulmuştur. Kursun, dinlediklerini daha anlaşılabilir kılma , sık kullanılan İngilizce sözleri pratik ettirme ve doğru ve akıcı konuşmaya yöneltme gibi hedefleri bulunmaktadır. Listening, Speaking, and Pronunciation kursu, üst orta seviye yani upper intermediate seviye İngilizce yetkinliği olan kişiler için uygundur.

Kursu Veren Kuruluş: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Süre: Kursun spesifik bir süresi bulunmuyor. Haftada iki ders almanız önerilse de kursu tamamlama hızınızı belirlemek tamamen size kalıyor. Kursta toplam yirmi dört adet ders bulunuyor.

Haftalık Ders Sayısı: Üç saat (haftada iki ders)

Ücret: Listening, Speaking, and Pronunciation kursuna kayıt olmak için bir ücret ödenmesi gerekmiyor. Bir başka deyişle, kursa kayıt yaptırmak ücretsiz. Ancak kursta bulunan egzersizleri yapmanız ve kursu üzerinden takip edebilmeniz adına satın almanız gereken üç kitap bulunuyor. Bu kitaplar Amazon üzerinden satın alınabiliyor.

Ön Şartlar: Bu kursu rahat bir şekilde takip edebilmek adına B2 seviye, yani orta seviye üzeri İngilizce yetkinliğine sahip olmanız gerekmekte.

4. How to Write an Essay

How to Write an Essay, yine adı üzerinde kompozisyon / makale yazabilme, gramer yani dil bilgisi kurallarını doğru bir şekilde kullanabilme ve düzenleyebilme becerileri ile ilgili bir kurstur. Bu kurs, akademik seviyede yazı yazabilmeye giriş niteliğinde bir kurstur. Kurs, dil bilgisi ile ilgili kullanım detayları vermenin yanı sıra, etkin cümle kurabilme ve giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini yapılandırabilme gibi noktalarda da öğrencilere fayda sağlamaktadır.

Kursu Veren Kuruluş: Berkeley Üniversitesi İngilizce MOOC

Süre: Beş hafta

Haftalık Ders Sayısı: Haftada beş – altı saat (Dersler aşağı yukarı kırk beş dakika kadar sürmektedir.)

Ücret: Kursu sertifikasız tamamlamak isterseniz, kursa ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Ancak kurs sonunda sertifika almak gibi bir hedefiniz var ise, bunun ücreti kırk dokuz dolar ($49 USD).

Ön Şartlar: Berkeley Üniversitesi’nin ‘How to Write an Essay’ isimli MOOC eğitimine katıldığınızda, kursu rahatça anlayabilmek için bir üniversitede, giriş seviyesindeki bir derse katılabilmeye yetecek İngilizce yetkinliğine sahip olmanız gerekmektedir.

İngilizce Pratik Geliştirmek için MOOC Eğitimlerinin Önemi Nedir?

Pratik yapmak, hemen her konuda olduğu gibi İngilizce yetkinliğinizi geliştirebilme noktasında da oldukça önemlidir. İster MOOC eğitimleri ile, isterseniz de farklı yöntemler ile İngilizce pratik yapmak, dilinizi hızlı bir biçimde geliştirebilmenizde sizlere yardımcı olacaktır. İngilizce’yi pratik konuşmak demek, karşınızdaki kişi ile kurduğunuz iletişimde, duraksamadan ve akıcı bir biçimde ilerleyebilmek demektir. Diğer yöntemler bir kenara, MOOC eğitimleri ile de, İngilizce pratik geliştirmek oldukça kolaydır. Yukarıda da özetlediğimiz üzere, farklı MOOC eğitimlerinin üzerine düştüğü farklı konular ve yetkinlikler bulunmaktadır. Kimi MOOC eğitimi sizlere konuşma ve telaffuz noktasında pratiklik kazandırırken, kimisi de yazma ya da okuma yetkinliklerinizi geliştirmede sizlere yardımcı olabilir. Çalışmanıza başlamadan önce, ihtiyaçlarınızı belirlemek ve alacağınız MOOC eğitimlerini buna göre planlamak daha hızlı bir şekilde yol almanıza ve İngilizce pratiğinizi daha kolay ilerletmenize yardımcı olacaktır. 

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir