Rüyada İngilizce Konuşmak - Wordly

Rüyada İngilizce Konuşmak


Rüyada İngilizce Konuşmak

Hepimiz rüyaların yorumlanmasının bir bilim alanı olduğunu ve bu konudaki büyük ilerlemelerin Sigmund Freud, Carl Jung ve Erickson gibi bilim insanlarının çalışmaları sayesinde mümkün olduğunu biliyoruz. Her gün rüya görmemize rağmen, bu rüyaların yalnızca yüzde onunu hatırlıyoruz ve hatırladığımız bu yüzdenin çoğunu uyandıktan kısa bir süre sonra unutuyoruz. Rüya yorumu, bir rüyada İngilizce konuşmakla ilgili hangi öngörülerde bulunur? Bu dönemde tüm zamanınızı İngilizce öğrenmeye adadıysanız, büyük olasılıkla uykunuzda İngilizce konuştuğunuzu veya bir başkasının İngilizce konuştuğunu görüyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için, rüyada İngilizce konuşmanın bilimsel karşılığı ile ilgili bazı bilgilere yer verdik. Hazırsanız, çalışmamıza hemen başlayalım.

Rüyada İngilizce Konuştuğunu Görmek

Rüyaları kabaca, bilinçaltımıza attığımız şeylerin gün yüzüne çıktığı alanlar olarak tanımlayabiliriz. Bu alan bazen eğlenceli bazen de rahatsız edici olabilir. Farklı bilim insanları, rüyaları farklı şekillerde yorumlamıştır. Herhangi bir rüya için genel bir açıklama, rüyaların bir tür veri dökümü işlevi görmesidir – günün yararsız anılarının temizlenmesi ve değerli olanların önbelleğe alınması. Araştırmacılar, eğer varsa, bu sürecin hafızayı kontrol eden hipokampus ile üst düzey düşünceyi yöneten neokorteks arasında gerçekleştiğinden uzun zamandır şüphe duymaktadır.

Gün içerisinde fazlasıyla meşgul olduğunuz bir konu, bir kişi ya da herhangi bir şey var ise, o günün gecesinde rüyanızda o şeyle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Zihniniz ne ile meşgulse, rüyalarınız da sizlere onu gösterecektir aslında. Eğer İngilizce öğreniyorsanız ve bolca da pratik yapıyorsanız, rüyanızda İngilizce konuştuğunuzu görmeniz mümkündür. Bu durum aslında sizin dile alışkanlık kazandığınızı ve bu dili benimsediğinizi de göstermektedir.

Rüyada İngilizce Öğrenmek

Rüyada yeni bir şey öğrendiğinizi veya okulda bir sınava girdiğinizi görüyorsanız, bu hayatınızdaki yeni fırsatlardan korkmamanız gerektiğini gösteriyor olabilir. Kendiniz için yeni hedefler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bilinçaltınız size daha cesaretli olmanız gerektiğini söylüyor olabilir.

Rüyanız yeni bir beceri öğrenmekle bağlantılı ise, şu anda fırsatları değerlendirmeli ve aynı fikirde olmadığınız şeyleri taahhüt etmeye çalışmamalısınız. Bir rüyada yaşamak zorunda olduğumuz bazı deneyimler gerçek olabilir. Rüyanız yeni bir yabancı dil öğrenmeyi içeriyorsa, bu olumlu bir durumdur. Bu tür rüyalar sizin zihinsel olarak yeniliklere açık olduğunuza işaret eder.

Rüyada İngilizce Şiir Okumak

Eski Mısırlılar, rüyaları, savaşları planlamaya ve devlet kararları almaya yardımcı olmak için görenler olarak hizmet eden eğitimli rüya görücülere sahip olmak ile birlikte, rüya görmeyi yalnızca farklı bir görme biçimi olarak düşündüler. Eski Yunanlılar ve Romalılar, rüyaların gelecekteki olayların ve ölülerin ziyaretlerinin eşit öngörüleri olduğuna inanıyorlardı.

Sigmund Freud, rüya görmeyi, doğası gereği genellikle cinsellikle ilişki olan bastırılmış çatışmaların veya arzuların bir ifadesi olarak değerlendirdi. Carl Jung, rüyaları bir tür “şekillendirilmiş enerji” olarak açıklayan daha titiz bir yaklaşım benimsedi, derin bilinçaltı tarafından salınan ve beynin daha yüksek bölgeleri tarafından anlatılara aktarılan erimiş duygu veya düşünceler. PET taramaları ve MRI’lar da dahil olmak üzere görüntüleme ekipmanlarıyla donanmış modern psikologlar ve nörologlar, işleri daha derin ve daha teknik bir seviyeye taşıdılar ve rüya görmenin beynin fazla veriyi atma, önemli bilgileri pekiştirme, bizi tehlikeye karşı tetikte tutma ve daha fazlasını yapma yolu olduğunu düşünüyorlar.

Modern psikolog ve nörologlara kulak verecek olursak, örneğin rüyada İngilizce şiir okumanın da, aslında bu rüyayı gören kişiye, İngilizcede yeterliliğinin gelişmeye başladığını ve böyle devam ederse de iyi bir şekilde gelişme göstermeye devam edeceğini söylüyor olabilir.

Rüyada İngilizce Şiir Söylemek

Bilinçdışını kısa süreli bir bellek – olayların yaşam öyküsünün koruyucusu ve deneyimleri basmakalıplara dönüştüren bir kodlayıcı olarak düşünebiliriz. O halde, bilinçdışının kavramlarından ayrılmış olan bilinçaltı, en dokunaklı arketiplerin ana sembol oluşturucusu ve kaynağı olarak düşünülebilir. Örneğin en iyi vicdanımızın yeri, uzun süreli hafıza, insan özlerimizin yuvası ve gelişen gelişen benliğimizi tanımlayan duygusal zekaların koruyucusu. Rüya görme süreci, işte tam da bu sözü geçen bilinçdışı durumunda yaşanmaktadır.

Farklı bir dilde şiir söylemek, o dile olan hakimiyeti gösterir. Dolayısıyla, eğer bilinçdışında böyle bir süreç gözlemleniyor ise, bu İngilizcede ilerlerdiğiniz ve bir şeyleri zihninizde oturtabiliyor olduğunuz anlamına gelmektedir.

Rüyada İngilizce Öğretmenini Görmek

Öğretmenler, bize bilgi sunan kişilerdir. Rüya, bir kişinin duygusal bağlamının birçok yönünü ortaya çıkarır. Rüyanızdaki koşullara bağlı olarak, bir öğretmen görmek, karakterinizin otoriter yönüyle mücadele ettiğinizi gösteriyor olabilir. Özellikle İngilizce öğrenimine ağırlık verdiğiniz bir dönemde, rüyanızda İngilizce öğretmeninizi görüyorsanız, belki de bu dili öğrenirken, bazı eksiklikleriniz olduğunu, kendinizi geliştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz bazı noktalar olduğunu işaret ediyor olabilir.

Öğretmen bir otorite figürü olduğu için, rekabet nedeniyle kendinizi değersiz hissettiğinizi veya kontrolden çıktığınızı gösterebilir. Sınıf rahatsız ediciyse veya öğretmen rüyasında disiplinle mücadele ederse, bu, başkalarını anlamada güçlükler çektiğinizi de gösteriyor olabilir. Psikologlara göre, rüyanızda kendinizi şimdiki haliniz ve yaşınız ile, eski okul zamanlarınızda görüyorsanız bu da ergenlik döneminizi arzulamanız ile ilgili bir durum olabilir.

Ayrıca, rüyanızda gördüğünüz öğretmen, ilerlemeniz için ihtiyacınız olan temel becerileri bulmakla ilgilidir. Gördüğünüz öğretmen sizin için önemli olan veya zamanınızı ve dikkatinizi vermeniz gereken biri olabilir. Örneğin, İngilizce öğrenimine ağırlık verdiğiniz bir dönemde, rüyanızda İngilizce öğretmeninizi görmüş olabilirsiniz. Bu rüya aynı zamanda diğer insanlara olan bağlarınız ile ilgili de fikirler verir. Sizden daha bilge olduğunu düşündüğünüz biri sizi korkutuyor mu? Öğretmenler genellikle eğitime başlamayı düşündüğümüzde, bu tür duyguların açığa çıktığı rüyalarda karşımıza çıkabiliyor.

Rüyada İngilizce Telefonda Konuşmak

Rüyada telefon üzerinden biriyle konuşmak, eksiklik hissettiğiniz bazı konular olduğuna işaret ediyor olabilir. Ya çok katı davranarak hayatınız üzerinde çok fazla kontrol uyguluyorsunuz, ya da başka birinin sizin üzerinizde bir tür gücü var ve hayat seçimleriniz ile ilgili olarak sizi empoze ediyor. Rüya esnasında telefonda biriyle konuşuyor olduğunu görmek, baskıyı ortaya çıkarmanın bir yoludur. Kendinizi ifade etmek için yeterli alana sahip olmadığınızı hissediyor olabilirsiniz.

Telefonda biriyle konuşmayı hayal etmek, inatçı ve çalışkan olduğunuzu ancak her zaman tetikte olduğunuzu gösterir. Herhangi bir yolla bir başka insanla iletişim kurmak, o insanla aranızdaki bağ ile ilgili bir durumdur. Telefon bir iletişim aracı olduğundan, rüyanızda gördüğünüz telefonun iletişim kurma ihtiyacınız ile de bir ilgisi olabilir. Yani, psikologların yorumları da bu konuda çeşitlilik gösteriyor. Bu rüyayı, yani telefon görüşmesini İngilizce görmeniz, yine bu dili öğrenme sürecinde başarılı olduğunuzu, dil yetkinliğinizin artmaya başladığını gösterir.

Rüyada Yabancı Dil Konuşmak

Psikologlar ve sinirbilimciler rüya görmek ve dil öğrenmek arasındaki bağlantıyı araştırmaya çalıştılar, ancak rüyalarda neler olduğunu tespit etmek zor. Bazı insanlar bir rüyada, uyanıkken zar zor konuşabildikleri bir dilde akıcı bir şekilde konuştuklarını bildirirler. Bu ilginç durumun pek çok sebebi olabilir. Bilinçaltı, ana dilini unutan ve Almanca konuşarak uyanan bir koma hastası örneğinde olduğu gibi inanılmaz şeyler yapabilir. Belki siz yeni bir dil öğrenirken, beyniniz bilinçli olduğunuzda, zihninizin ememediği tüm bilgileri yoğun bir şekilde depolar ve siz uyurken tüm bunları açığa çıkarıyordur. Belki de durum böyle değildir, emin olmak imkansız.

Rüyaların gerçek bir psikolojik veya fizyolojik amacı olup olmadığı hala hararetle tartışılıyor. Neden rüya gördüğümüze dair yaygın hipotezler, sorunları çözmenin, bilgiyi işlemenin veya beynin ihtiyaç duymadığı şeylerden kurtulmanın bir yolunu içerir. Kısmen bilim, rüyaları açıklamaya çalıştığı için, bunlar nümeriklere bir bakış olarak kalırlar. Kültüre özgü önemli işlevleri yerine getirirler: İnsanları iyileştirmek veya geleceği tahmin etmek için rüyalar kullanan şamanları ve Yeni Çağ mistisizminin devam eden çekimini desteklerler.

Belki başka bir dilde rüya görmek, yeni bir dilin getirebileceği aidiyet duygusuna dokunarak, dilsel ve kültürel “benimsenişe” arzumuzun bir ifadesidir. Dilbilimsel bir dönüm noktası olarak görseniz de görmeseniz de, rüyada yabancı bir dil konuşmak, kesinlikle yeni bir dille ilgili güçlü bir farkındalığı ve bağlılığı gösterir.

Rüyada Başkasını İngilizce Konuşurken Görmek

Rüya, özgüvenimiz ile ve aynı zamanda kişinin iletişim becerileri ile bağlantılıdır. Rüyanızda yabancı bir dil konuştuğunuzu görüyorsanız, bu çeşitli konular hakkındaki düşüncelerinizi sunmanız veya aktarmanız gerekebileceğini gösterir. Başkaları yabancı bir dil konuşuyorsa ve ne dediklerini anlıyorsanız, yeni bir meydan okumaya veya başlangıca işaret edebilir.

Yabancı bir dilde rüya görmek, genellikle bu dilde akıcı olma yolunda iyi olduğunuzu gösterdiğine inanılır. Eğer rüyanızda doğal olarak bilmediğiniz bir yabancı dili konuştuğunuzu görüyorsanız, bu, hayatınızda başka bir dil öğrenmenin faydalı olabileceği bir noktada olduğunuz anlamına gelebilir. Ayrıca, zaten konuştuğunuz ikinci bir dili tazelemeniz veya daha derinlemesine öğrenmeniz gerektiğini de gösterebilir. Bir başkasını İngilizce konuşurken görüyorsanız bu belki de, insanlarla artık farklı bir frekansta iletişim kurmak istediğinizi gösteriyor olabilir.

Rüyada Akıcı İngilizce Konuşmak

Hiç rüya görmeseydik ya da en azından bu kadar rüya görmeseydik, gecelerimiz muhtemelen daha sessiz ve uykumuz daha dingin olacaktı. Yani, bir başka deyişle, rüyalar uykularımızı renklendiriyor denebilir. Eğer günlük hayatta İngilizceyi akıcı bir biçimde konuşuyor iseniz, bu eylemi rüyanızda görmeniz de elbette son derece doğaldır. Fakat, bazı kişiler, günlük hayatta akıcı bir biçimde İngilizce konuşamıyor olmasına rağmen, zaman zaman rüyalarında akıcı İngilizce konuştuklarını görebiliyor. Bunu elbette pek çok nedeni olabilir. Akla gelen ilk neden, günlük hayatta kendinizi İngilizcede sesli bir biçimde ifade etmeye çalışırken, kendinize güvenmiyor oluşunuz olacaktır.

İngilizce konuşabilmek ya da konuşamamak, sadece iyi birer İngilizce dil bilgisi ya da kelime bilgisine sahip olmak ile ilgili bir durum değildir. İngilizceyi akıcı bir biçimde konuşabilmek için, hata yapmaktan korkmamanız ve kendinizi rahat bir biçimde ifade etmeye çalışmanız gerekir. Eğer kafanızda tereddütler var ise, konuşurken bocalayabilir, bir yandan söyleyecekleriniz üzerine detaylı bir biçimde düşünürken, bir yandan da konuşmaya çalışırsanız, akıcı bir şekilde konuşmanız mümkün olmayacaktır. Rüyanızda akıcı bir biçimde İngilizce konuşuyor olmanız, sizde bu potansiyelin olduğunu göstermektedir. Günlük hayatta İngilizce konuşurken özgüvenli bir biçimde konuşmanız ve hata yapmaktan çekinmemeniz daha akıcı bir biçimde konuşmanızı sağlayacak ve karşınızda kişinin de sizi daha kolay anlamasına fırsat tanıyacaktır.

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir