TIPDİL Nedir? - Wordly

TIPDİL Nedir?


TIPDİL Nedir?

Tıp dil, TUS ve DUS adaylarının, bir başka deyişle doktor adaylarının, YDS’ye alternatif olarak değerlendirebilecekleri bir yabancı dil yeterliliği testidir. Tıp dil sınavı İngilizce, Fransızca ve Almanca dilleri için uygulanmaktadır. Potansiyel aday sayısını artırmak için 2014 yılında TUS ve DUS’un kurulmasına karar verildi. Tıp dil sınavı, TUS ve DUS için dil yeterliliğini ölçen son derece önemli bir dil sınavıdır.

TIPDİL hangi kurum tarafından düzenlenmektedir?

Ankara Üniversitesi TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tasarladığı tıp dil sınavı,  2014 yılından beri, dil yeterliliğini ölçmek amacı ile uygulanan bir sınavdır. Bu sınavda katılımcılar, yalnızda bir dilden sınava girebilir. Yalnızca İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen bu sınav, yılda iki kez düzenlenmektedir. 

TIPDİL sonucu nerelerde kullanılır?

Tıp dil sınav sonuçları tıp alanında çalışmak isteyen kişilerin yabancı dil bilgisi yeterliliğini ölçmek için pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. TUS ve DUS bunlardan en bilindik ve en önemlileridir. Ayrıca yurt dışında yaşamak isteyenler, eğitim ve iş başvurusu yaparken de bu sonucu kullanabilirler.

Şu alan öğrencileri ya da mezunları sınav sonucunu kullanabilir;

 • Tıp
 • Diş Hekimliği
 • Sağlık Bilimleri

TIPDİL kimler girebilir?

TÖMER TIPDİL Sınavına Tıp Dil Sınav Kılavuzunda yer alan TUS ve DUS sınavlarına girecek veya başka yerlere başvuruda bulunacak tüm adaylar başvurabilir. Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri fakültelerinde mesleki eğitimine devam eden öğrenciler, bu alanlardan mezun kişiler de bu sınava girerek dil yeterliliklerini belgeleyebilirler.

Aşağıdaki kişiler tıp dil sınavına girebilir:

 • Diş hekimi diplomasına sahip kişiler
 • Diş hekimleri
 • Asistan doktorlar
 • Pratisyen hekimler
 • Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri
 • Stajyer doktorlar
 • Uzman doktorlar
 • Tıp öğrencisi
 • Tıp diplomasına sahip doktorlar

Çevrimiçi tıp dili kursu, TUS ve DUS adaylarına TIPDIL sınavlarına hazırlanmada yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve kurslar çevrimiçi olarak görsel ve yüksek sesle yürütülür. Tıp eğitimi sınavına girmek istiyor ancak dersin hızına yetişemiyorsanız, canlı derslerde uzman eğitmenlerden özel dersler alabilir ve istediğiniz kadar canlı video izleyerek bilgilerinizi güncel tutabilirsiniz. Bahsi geçen sınavın asıl hedefi, TUS veya DUS sınav puanları ile birlikte beklenen dil becerilerinin karşılanıp karşılanmadığını ölçmektir.

TIPDİL sınavı nerelerde yapılmaktadır?

Tıp Dil Sınavı’na yer veren ilk kuruluş Ankara Üniversitesi’dir. Bu sebeple, ilk yıllarda sınav yalnıza Ankara’da yapılmıştır. İlerleyen yıllarda sınava giren aday sayısının artması sonucu, sınav İstanbul’da da yapılmaya başlanmıştır. İlerleyen zamanlarda tıp eğitimi sınavları farklı şehirlerde ve hatta ülkelerde de yapılabilir. Tıp dil sınavı şu anda şu iki şehirde uygulanmaktadır:

 • İstanbul
 • Ankara

TIPDİL’in geçerliliği ne kadardır?

Ankara Üniversitesi tarafından tasarlanan ve yılda yalnızca iki kez Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen Tıpdil sınavının geçerlilik süresi beş yıldır. Eğer sınavdan geçerseniz ve belgenizi beş yıl içerisinde değerlendirmezseniz, beş yıl dolduğunda sınava tekrar girmeniz gerekecektir.

TIPDİL hangi dillerde yapılmaktadır?

Sınav, İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç farklı dil için tasarlanmıştır. Her bir aday, bir sene içerisinde, bu sınavlardan yalnızca birine girebilmektedir. Bir başka deyişle, içinde bulunduğunuz sene içerisinde Fransızca sınavına girdiyseniz, o sene İngilizce ve Almanca sınavlarına girmeniz mümkün değildir.

Adaylar kaç dilden sınava girebilirler?

Adaylar başvuru yaparken yalnızca bir dil seçebiliyorlar. Tercih yaptıkları yıl başka dillerde sınava girme şansını kaybediyorlar. Bu sebeple sınava gireceğiniz dili seçerken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor.

TIPDİL’de kaç soru sorulmaktadır?

Bu sınav YDS sınavı ile benzerlikler göstermektedir. YDS sınavı gibi seksen sorudan oluşmaktadır. Seksen seçmeli soru arasında, kelime bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama formlarında sorular bulunmaktadır.

TIPDİL başvurusu nasıl yapılır?

Tıp dil sınavına katılmak isteyenler, aday.ankara.edu.tr web sitesinde bulunan Aday Bilgi Sistemi (ABIS) üzerinden başvurularını oluşturabilirler. Sistem üzerinden yapacağınız başvurularda aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • 1. Giriş

aday.ankara.edu.tr adresine giriş yaptığınızda, ‘üye girişi’ ve ‘kayıt ol’ seçenekleri ile karşılaşacaksınız. Üyeliğiniz var ise, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Üyeliğiniz yoksa da, üye kayıt formunda yeni bir üyelik oluşturabilirsiniz.

 • 2. Aday kayıt formunun doldurulması

Aday kayıt formundaki tüm alanları doldurmanız gerekmektedir. Fotoğrafınızı eklemeniz gerekiyor. Buraya eklediğiniz fotoğraf, sınav giriş belgesi, sınav sonuç belgesi gibi tüm alanlarda kullanılacağından son derece önemlidir. Formu doldurduktan sonra ilgili kutucuğu işaretleyip kayıt butonuna tıklayabilirsiniz.

 • 3. Aday ekranına giriş

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. T.C kimlik numarası olmayan yabancı uyruklu kişiler kimlik numarası yerine Yabancı Ulusal Numaralarını (Y.U.) gireceklerdir.

 • 4. Sınav seçimi

Oturum açtıktan sonra, yukarıdaki [Sınav Başvurusu] menüsünü tıklayın ve listeden tıp dil sınavını seçin. Sınav bilgileri ve aday başvuru bilgilerinin bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. Sonraki adıma geçmek için [DEVAM] tuşuna tıklamanız gerekmektedir.

 • 5. Sınav seçim alanı

Bu bölümde Sınav Merkezi, Sınav Yabancı Dil, Uzmanlık Sınav Tipi, Engellilik Durumu bölümleri doldurduktan sonra, [Başvuru Bilgilerini Kaydet] seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Seçeneğe tıkladıktan sonra ödemenin yapılmadığına dair bir uyarı alabilirsiniz. Bu uyarıyı gördükten sonra sayfanın altındaki [Öde] butonuna tıklayarak ödeme ekranına geçebilirsiniz.

 • 6. Ödeme

Sınav ücretini sadece kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Bu sayfada tüm kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Ödeme işlemi başarılı olan adaylar sistem tarafından aday.ankara.edu.tr adresine yönlendirilerek “ÖDEME İŞLEMİ BAŞARILI OLDU, SINAV BAŞVURUNUZ ALINMIŞTIR.” mesajını alacaktır. Ayrıca aday kısa mesaj ve / veya e-posta ile bilgilendirilecektir. Eğer bu mesaj ile karşılaşmazsanız “Uygulama Menüsü” nden başvuru durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

TIPDİL başvuru ücreti ne kadardır?

2021 yılı için tıp dil sınav ücreti 130 TL olarak belirlenmiştir. Her sene ücret güncellenmektedir.

TIPDİL başvuru ücreti nasıl yatırılır?

Sınava girmek isteyen adaylar başvuru ücretlerini Ziraat Bankası’na internet üzerinden veya şube aracılığıyla yatırabilirler. Adaylar başvurularını tamamlayıp başvuru ücretini ödedikten sonra, başvuru bilgileri ayrıca sisteme girdikleri e-posta adresine gönderilmektedir

TIPDİl soru tipleri nasıldır?

Tıpdil sınavında aşağıdaki soru tiplerine yer verilmektedir.

 • Paragraf tamamlama (altı tane)
 • Türkçe- İngilizce çeviri (yedi tane)
 • Kelime Bilgisi ve dil bilgisi (yirmi üç tane)
 • Anlam bütünlüğünü bozan cümle (altı tane)
 • Paragraf sorusu (yirmi tane, her birinde dört tane soru bulunuyor)
 • İngilizce-Türkçe çeviri (yedi tane)
 • Cümle tamamlama (on bir tane)

TIPDİL’de yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemekte midir?

Bu soru sınava katılacak adaylar için en önemli sorulardan biridir. Hayır, vereceğiniz yanlış cevaplar doğru cevaplarınızı etkilemez. Sınavın değerlendirilmesinde sadece doğru cevaplar dikkate alınacaktır.

TIPDİL sınavının süresi ne kadardır?

Sınavda toplam seksen soru yer alıyor. Seksen soru için, adaylara yüz elli dakika zaman veriliyor.

TIPDİL sınav sonucu nasıl öğrenilebilir?

Sınav sonuçları http://asym.ankara.edu.tr/ internet sitesinde yayınlanmaktadır. Tıp dil sınav sonucunuzu bu siteden görüntüleyebilirsiniz.

TIPDİL sınav sonucuna itiraz edilebilir mi?

Sonuca elbette itiraz edilebilir. Sonuçların yayınlanmasının ardından itirazınızı on gün içerisinde bir dilekçe ile yapabilirsiniz. Bunun için beş liralık bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ücreti Ziraat Bankası’na yatırabilirsiniz.

TIPDİL’de başarılı olmak için kaç puan gereklidir?

Çoktan seçmeli sorulara yer verilmiş olan bu sınavda başarılı görülmeniz için en az elli puan almanız gerekmektedir. Tabii sizin hedefiniz ne kadar yüksek ise, almanız gereken puan da o kadar yüksek olmalıdır. Seksen soruluk bir sınavdan en az elli puan almak için, en az kırk soruyu doğru cevaplamanız gerekmektedir.

Adayların sınav sırasında yanında bulundurması gerekli belgeler nelerdir?

Bu aşama oldukça kolay. Diğer sınavlarda olduğu gibi, bu sınavda da bir sınav giriş belgesine ve kimlik kartına (veya geçerli bir pasaport) sahip olmalısınız. Aksi takdirde sınava girişiniz kabul edilmeyecektir. 

TIPDİL’in YDS denkliği bulunmakta mıdır?

Sınavın YDS denkliği bulunuyor. Bir başka deyişle, bu sınavdan alacağınız sonucu YDS sonucunu kullanabileceğiniz her alanda kullanabilirsiniz. 

TIPDİL Çıkmış Sorular PDF

TIPDİL Çıkmış Sınav Sorularına çalışarak sınavdaki şansınızı artırabilirsiniz.

TIPDİL Deneme Sınavı PDF

TIPDİL Deneme Sınavı ile sınavdan önce detaylı bir çalışma yapabilir, bu deneme sayesinde eksiklerinizi görerek bunları tamamlayabilirsiniz.

Diğer İngilizce Sınavları Nelerdir?

İngilizce yeterlilik sınavları, lisansüstü, doktora, akademik, staj ve iş başvurularında sürekli karşımıza çıkıyor ve zaman zaman stresli olabiliyor. Farklı ihtiyaçlar için yapılan bu sınavlar farklı zamanlarda gerçekleştiriliyor. Tıp dil sınavı ile benzerlik gösteren sınavları sizler için listeledik:

 • PTE Academic
 • TOEIC
 • TOEFL
 • IELTS General
 • THY
 • First (FCE) – First Certificate in English (B2)
 • Advanced (CAE) – Certificate of Advanced English (C1)
 • PTE General

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir