TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır? - Wordly

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır?


TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır?

Günümüzde, Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin arasında bulunduğu yüz otuz ülkede, dokuz binden fazla üniversite ve kurum tarafından kabul gören TOEFL, açılımı ile, Test of English as a Foreign Language, ilk olarak 1964 yılında uygulanmıştır. Test of English as a Foreign Language’in Türkçe karşılığı Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı’dır. TOEFL nedir? sorusuna daha detaylı bir cevap arıyorsanız, TOEFL’ın İngilizce yeterlilik ölçen bir sınav olduğunu söylemeliyiz. Bu sınav, Educational Testing Service (ETS) tarafından üretilmiştir ve sıfır ile yüz yirmi arasında bir puan skalasına sahiptir. Bu sınav sonucuna göre öğrenci alımı ya da çalışan alımı yapacak olan kurumlar, kendilerine göre bir taban puanı belirleyip seçimlerini ona göre yapmaktadır.

Sınavda, okuma, konuşma, dinleme ve yazma olarak ayrılmış dört bölüm bulunmaktadır. TOEFL’a isterseniz yazılı olarak, isterseniz de internet üzerinden katılabilirsiniz. Yazının devamında, hem okullar hem de iş yerleri için, hem kamu kurumları hem de özel şirketler için büyük bir öneme sahip bu sınav ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. ‘TOEFL nedir?’ ve ‘TOEFL sınavına hazırlık nasıl yapılır?’ gibi soruların yanıtlarını, yazımızın devamında beraberce inceleyelim.

TOEFL IBT (Internet – based Test) Nedir?

Toplamda üç saat on dakika ila dört saat yirmi dakika arasında süren TOEFL IBT, internet üzerinden düzenlenen bir İngilizce yeterlilik tespit sınavıdır. Ibt’nin açılımı, ‘internet – based test’, yani ‘internet üzerinden yapılan sınav’dır. Sınava katılanlar, sözü geçen süreye ek olarak, okuma ve dinleme kısımlarının ardından, on dakikalık bir ara verme hakkına da sahiptir. Bir yıl içerisinde, elliden fazla TOEFL ibt sınavı yapılmaktadır. Sınava katılmak isteyenler, katılım için sınava dolar üzerinden bir ücret ödemektedir. Sınav için ödenen bu ücret, sınava girilecek ülkeler bazında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, sınava girmeden önce, sınava girilecek ülkenin TOEFL ücretini kontrol etmeniz gerekecektir. 

TOEFL PBT (Paper – based Test) Nedir?

TOEFL PBT yani paper – based test ise, kağıt üzerinde yapılan İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu sınav, iki saat yirmi dakika ila iki saat otuz dakika arasında bir süre tutmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber, bu yazılı sınav gün geçtikçe daha az tercih edilmeye başlanmıştır. Halihazırda Türkiye’de düzenlenmeye devam eden sınav, IBT yani internet üzerinden yapılan sınava oranla, yıl içerisinde çok daha az yapılmaktadır. Dünya genelinde, TOEFL katılımcılarının yalnızca yüzde dördünün TOEFL PBT’yi tercih ettiği biliniyor. Bu sınavın sonuçları, sınavdan beş hafta sonra katılımcıların adreslerine postalanıyor. IBT’de olduğu gibi, PBT’de de, sınava katılmak için dolar üzerinden bir ücret ödenmesi gerekiyor. 

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

 TOEFL, bugüne kadar alışık olduğunuz sınavlardan biraz daha farklı bir sınav. Bu sınava hazırlanırken, özellikle hangi noktalar üzerinde durmanız gerektiğini bilmeniz, işinizi elbette oldukça kolaylaştıracaktır. Kendinize efektif bir çalışma planı oluşturabilmek için, sınav ile ilgili bilmeniz gereken şeyler bulunuyor. Hem bunları hem de sınava nasıl çalışmanız gerektiğini, sınavda bulunan dört farklı kısım olan, okuma, dinleme, yazma ve konuşma bölümleri üzerinden beraberce inceleyelim. Zira, her bölüm için üzerinde durulması gereken farklı farklı noktalar mevcut. Bu noktaların üzerinde bir çalışma yaptıktan sonra, çalışma planınızı daha net bir şekilde oluşturabilirsiniz. 

TOEFL Hazırlık İçin İngilizce Okuma

TOEFL’da Okuma Sınavı nasıldır? Okuma sınavına nasıl hazırlanılır? İngilizce Okumanın TOEFL’a katkısı nedir? gibi soruların yanıtlarını beraberce inceleyelim. Bu incelemenin ardından dilerseniz İngilizce okuma kitapları önerilerinde bulunduğumuz makalemize de bir göz atabilirsiniz.

Sınavın okuma becerilerini ölçmeye odaklanan bu kısımda, katılımcılar üç ya da dört tane akademik metin ile karşılaşırlar. Katılımcılardan metinleri okumaları ve sonrasında metin ile ilgili hazırlanmış sorulara cevap vermeleri beklenmektedir. TOEFL’da okuma becerilerini ölçen kısımda otuz altı ila elli altı arasında soru bulunmaktadır. Bu sebeple verilen süre de, altmış ila seksen dakika arasında değişmektedir.

Sınavın diğer kısımları için olduğu gibi, okuma kısmı için de ETS farklı kaynaklar sunmaktadır. Bu kaynakları araştırarak çalışmanıza buradan başlayabilirsiniz. Ayrıca, The Economist, BBC gibi siteler üzerinden de İngilizce makaleler üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. İngilizce okuma alışkanlığınızı geliştirebilmek adına Penguin kitap serisini de inceleyebilirsiniz. Bu okumaları yaparken, daha önce görmediğiniz gramer yapıları ve kelimeleri not alarak, bunlar üzerinde de detaylı bir çalışma yapabilirsiniz. Bu sayede kelime bilginiz de oldukça artacaktır. Elbette bir dildeki tüm kelimelere hakim olmak mümkün değildir. Örneğin ilgi alanınızda olmayan bir konu ile ilgili teknik bir dille yazılmış bir makalede, anlamını bilmediğiniz kelimelerin sayısının görece fazla olması elbette normaldir. Bu nedenle, özellikle TOEFL okuma kısmına hazırlanırken, soru yapılarını analiz etmek ve sorunun mantığını anlayabilmek oldukça önemlidir. Okuduğunuz metni iyi anlamak ve onu yorumlayabilmeyi öğrenmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu da, elbette çok sayıda soru çözmek ile mümkün olacaktır. Üniversite sınavında Türkçe için çözdüğünüz paragraf soruları gibi, TOEFL için de İngilizce paragraf sorularını tekrar tekrar çözmeli ve üzerlerinde çalışmalar yapmalısınız.

TOEFL Hazırlık için İngilizce Dinleme

TOEFL hazırlık için İngilizce dinleme nasıl yapılır? Katkısı nedir? gibi soruların cevaplarına beraberce bakalım. Soruların yanıtlarını inceledikten sonra, İngilizce podcastler ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, konu ile ilgili yazılmış yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

TOEFL listening yani dinleme bölümünde belirli bir soru sayısı ve süre yoktur. Katılımcılar testin bu kısmında otuz dört ila elli bir arasında soru ile karşılaşabilmektedir. Verilen süre ise, dinleme kayıtları ve soru sayısına bağlı olarak altmış ila doksan dakika arasındadır. Sınavda verilen ses kayıtları içerisinde, konuşmalar, sınıf tartışmaları ve çeşitli konularda sohbetler bulunmaktadır. Sınava katılanlar bu ses kayıtlarını dinledikten hemen sonra, kayıt ile ilintili sorulara yanıt vermektedir.

TOEFL, bu bölüm için resmi online hazırlık kursları sunmaktadır. Dilerseniz bunlara katılım sağlayabilirsiniz. İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmeniz sınav için yeterli olacaktır. Burada spesifik olarak üzerinde duracağınız bir konu yok. Duyduğunuzu anlıyabilir olmanız yeterli olacaktır. Burada seviye ilerledikçe çeşitli mecaz kullanımlarına ve kalıplara yer verildiğini hatırlatmakta da fayda var. Dinleme becerilerini geliştirmek için pek çok kaynak bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, ‘The Official Guide to the TOEFL Test, Fourth Edition’. Kitabın içerisinde üç adet TOEFL sınavına yer verilmiş ve bu pratiklik kazanmanız açısından oldukça önemli. İçerisinde pek çok da ipucuna yer verilmiş olan kitabın yanında bir de CD geliyor. Kitaplar ile çalışabileceğiniz gibi, dizi ya da filmleri İngilizce altyazılı olarak izleyip bir yandan da konuşulanları dinlemeye odaklanabilirsiniz. Bu aktivite dinleme becerilerinizi geliştirmenizde sizlere oldukça yardımcı olacaktır. İzlediğiniz dizi ya da filmleri Türkçe altyazı ile izlememeye, ya altyazısız ya da İngilizce altyazılı olarak izlemeye özen gösterin. Ayrıca, İngilizce şarkıları, sözlerini takip ederek dinlemek de dinleme becerilerinizi geliştirmenize katkı sağlayacaktır. Çeşitli haber sitelerinde, İngilizce haberleri takip etmek, söylenenleri anlamaya çalışmak, İngilizce radyo dinlemek ve İngilizce podcastleri takip etmek de hem genel kültürünüzün artmasını sağlayacak hem de kelime bilginizi artırarak sizleri sınava hazır bir hale getirecektir.

TOEFL Hazırlık için İngilizce Konuşma

TOEFL hazırlık için İngilizce konuşmanın önemi nedir? sorusunun yanıtını beraber inceleyim. Bu incelemenin ardından İngilizce pratik yapmak ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, konu ile ilgili yazılmış yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

TOEFL konuşma testinde, katılımcılardan yirmi dakika içerisinde belirlenmiş bir konu hakkında fikirlerini belirtmeleri beklenmektedir. Katılımcılar sınavda bilgisayara konuşmaktadır. Konuşma pratiğini geliştirmek bu bağlamda oldukça önemlidir. Bu amaç için açılmış TOEFL kursları bulunmaktadır. Dilerseniz bunlara katılarak konuşma pratiği kazanabilirsiniz. Örneğin Galatasaray ve Boğaziçi Üniversiteleri kursları oldukça beğenilen kurslardır.

Sınavda bilgisayara karşı konuşmak, kimilerinde streste neden olabilir. Bunun önüne geçmek adına, sınava girmeden önce benzer şekilde bir çalışma yapabilirsiniz. TOEFL speaking yani konuşma bölümünde, daha önce verilmiş konuşma konularına göz atabilir ve bunlar üzerinden detaylı bir çalışma yapabilirsiniz. Bilgisayar karşısında yaptığınız pratiğin bir kaydını alma imkanınız olur ise, sonrasında kaydı dinleyerek yaptığınız hataları da gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca özellikle üniversitelerde bulunun speaking club yani konuşma kulüplerine katılabilir ve farklı farklı kişiler ile konuşma pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

Bir konuşma yaparken kullanabileceğiniz belirli bazı kalıplar bulunmaktadır. Speaking sınavlarına hazırlanırken, bu kalıplar üzerine çalışmalar yapmak da, kendiniz daha akıcı ve rahat bir şekilde ifade edebilmenize olanak sağlayacaktır. Kullanabileceğiniz bazı konuşma kalıplarına beraberce bakalım;

 • In my opinion
 • Let me think
 • Let me see
 • Thatʼs an interesting question
 • There are a variety of different things I could say
 • There are some reasons why I believe…
 • I’ve never really thought about it before but …
 • Wow. Thatʼs a tough question to answer.
 • I havenʼt thought about that question before
 • I want to mention…
 • I don’t know much about this issue but …
 • Where should I start?
 • Not only but also…
 • That’s a(n) interesting / tough / difficult question.

Sınav esnasında, konu size verildiğinde, düşüncelerinizi anahtar kelimeler ile not almak ve bu kalıplar ile süsleyerek konuşmanızı tamamlamak başarı oranınızın artmasını sağlayacaktır.

TOEFL Hazırlık için İngilizce Yazma

TOEFL writing kısmı için İngilizce yazmanın önemi ve katkısının ne olduğunu detaylıca inceleyelim.

Writing yani yazma kısmında katılımcılara elli dakikalık bir süre verilmektedir. Burada beklenen bir kompozisyon yazılmasıdır. Bu kısımda başarılı olmak için, tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalı, dil bilgisi hataları yapmamalı, cümleler ve paragraflar arası mantıklı geçişler yapmalı ve kelime bilginizin geniş olduğunu gösterebiliyor olmalısınız.

Yazma bölümü için, okuma ve dinleme bölümlerinde de yapılan her şey fayda sağlayacaktır. Ana dilinizde de iyi yazabiliyor olmak için farklı farklı konularda fikir sahibi olmanız gerekmekte ve bunları nasıl ifade edebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Sıra İngilizce’ye geldiğinde de değişen bir şey yok. Bu sebeple dil becerilerinizi her alanda ne kadar geliştirirseniz, yazma becerileriniz de o oranda gelişecektir.

TOEFL writing bölümü iki kısımdan oluşmaktadır:

Entegre Yazma (Integrated Writing): Başlangıç olarak bir ders dinlenir. Ardından yirmi dakika gibi bir sürede dinlenen ve okunan metin sentezlenerek iki yüz elli kelimelik bir özet ya da karşılaştırma metni yazılır.

Serbest Yazma (Independent Writing): Bu kısımda ise katılımcılar, otuz dakika içerisinde dört – beş paragraflık, üç yüz ila üç yüz elli kelime arası bir makale yazmaktadır.

Yazı becerilerini geliştirmenin en iyi yolu elbette pratiktir. Sınava hazırlanırken her gün farklı farklı konularda en azından bir kompozisyon oluşturmayı ihmal etmeyin.

Konuşmada olduğu gibi yazmada da kullanılan bazı kalıplar bulunuyor. Bu kalıplar üzerine yoğunlaşmak da, fikirlerinizi daha rahat ifade etmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

Söz ettiğimiz bazı kalıpları beraber inceleyelim;

 • furthermore
 • that is to say
 • take the case of
 • I mean
 • in addition
 • in other words
 • last but not least
 • to illustrate
 • to demonstrate
 • as an illustration
 • and
 • what is more
 • additionally
 • also
 • What I mean is
 • as well as
 • apart from
 • such as
 • for example
 • besides
 • for instance
 • to clarify
 • to put in another way
 • indeed
 • first of all
 • consequently
 • undoubtedly
 • generally
 • by and large
 • generally speaking
 • all things considered
 • in the end
 • surprisingly
 • to summarize
 • on the contrary
 • as a result
 • in fact
 • finally
 • to put it briefly
 • overall
 • briefly
 • certainly
 • meanwhile
 • while
 • for this reason
 • after all
 • next
 • similarly
 • however
 • in summary
 • for this purpose
 • at first
 • then
 • whereas
 • soon
 • by way of contrast
 • to conclude
 • in conclusion
 • even more
 • to begin with
 • without a reservation
 • obviously
 • simultaneously
 • therefore
 • as a matter of fact
 • to sum up
 • first / second / third / last / lastly
 • as a final point
 • For the most part
 • at the same time
 • likewise
 • all in all
 • definitely
 • yet
 • in contrast
 • though
 • more importantly
 • undeniably
 • As a rule
 • later
 • on the other hand
 • without a doubt
 • usually

TOEFL Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOEFL başvurusu yaparken elinizi çabuk tutmanızı öneriyoruz. Zira yerler hızlı bir biçimde doluyor. Başvurunuzu üç – dört ay önceden yapmanız daha sonra stres yaşamamanız için iyi olacaktır. Sonuçları iki yıl süresince geçerli olan TOEFL’a başvuru yapmak için www.ets.org/toefl adresini ziyaret etmeniz ve kendinize bir hesap oluşturup online kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, hesabınızı oluştururken girdiğiniz adın kimliğinizdeki ad ile birebir uyuşması gerektiğidir. TOEFL kayıtları, sınav tarihinden yedi gün önce kapanmaktadır. Bu kayıtlara ek olarak, bir ek ücret öderseniz geç kayıtlar ile de kaydınızı yaptırabilirsiniz. Geç kayıtlar ise sınav tarihinden tam olarak üç gün önce kapanmaktadır. Sınava giderken, kayıt numarası ve geçerli bir kimlik kartına sahip olduğunuzdan emin olun. Kayıt numaranız, kayıt onay belgesi üzerinde bulunmaktadır. Kayıt onay belgesi ise, çevrimiçi hesabınızda bulunmaktır. Buradan belgeyi yazdırabilirsiniz. Bu en kolay başvuru yoludur. Fakat dilerseniz telefon ya da posta ile de kayıt yaptırmanız mümkündür.

TOEFL Başvuru Evrakları Nelerdir?

TOEFL sınavına kayıt yaptırdığınız esnada ihtiyacınız olan tek en önemli şey kimlik bilgilerinizdir. Kimlik dışında bir belgeye ihtiyacınız olmayacaktır. Burada hatırlatmamız gereken önemli bir durum var. Kimlik belgesinde isminiz eğer İngilizce karakterler ile yazılmamış ise ve sınav gözetmeni belgeyi okumakta bir sıkıntı yaşar ise, sınava kabul edilmeme ihtimaliniz bulunuyor. Ve bu durumda sınav ücretiniz de iade edilmiyor. Kabul edilen kimlik belgesi için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları sınava başvurmadan incelemenizde fayda var:

Başvuru ve sınav için kabul edilen kimlik belgesi şu şartlara uymalıdır:

 • Kimlik belgesinin orijinal olması gerekmektedir. Fotokopi kimlikler kabul edilmemektedir. Kimliklerin herhangi bir elektronik cihazdan görüntüsünün gösterilmesi de kabul edilmemektedir.
 • Kimlik belgesinde yakın zamanda çekilmiş ve tanınabilir bir fotoğrafınızın olması gerekmektedir.
 • Kimlik kartınızın, vatandaşı ya da yerleşimcisi olduğunuz ülke tarafından düzenlenmiş, tanınmış ve devlet tarafından düzenlenmiş ulusal / devlet / eyalet kimlik kartı olması gerekmektedir.
 • Sınavda yanınızda bulunan kimlik kartında, tire, aksan işareti veya boşluklar hariç, kaydolurken kullandığınız isimle tam olarak eşleşen tam isminizin bulunması gerekmektedir.

Kimlik kartı yerine kullanılabilen bazı belgeler, bu sınavda hiçbir koşulda esas kimlik ya da ek kimlik olarak kabul edilmemektedir. Bahsi geçen belgeler şunlardır:

 • Her türlü geçici kimlik kartı
 • Uluslararası öğrenci kimliği
 • Her türlü kredi/banka kartı
 • Uluslararası sürücü ehliyeti
 • Sosyal Güvenlik kartı
 • Noter tarafından hazırlanmış mektup veya belge
 • Diplomatik, konsolosluk veya elçilik kimlik kartı
 • Taslak sınıflandırma kartı
 • İşçi kimlik kartı
 • Doğum sertifikası

TOEFL Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

TOEFL için belirlenen başvuru ücreti dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Dolar kurundaki dalgalanma sebebi ile de, sınav ücretinin Türk lirası olarak karşılığı sıklıkla değişmektedir. 2020 ve 2021 için belirlenen sınav ücreti 185 dolardır. Geç kayıt yaptırmanız halinde, sizden ekstra kırk dolar talep edilmektedir. Ödemeleri kredi kartı, bankamatik kartı, elektronik çek, Paypal ve kağıt çek ile gerçekleştirilebilmektedir. TOEFL ücreti ile detaylı bilgi şu şekilde:

 • Kayıt: 185 ABD doları
 • Geç kayıt: + 40 ABD doları
 • Sınav tarihi değişikliği: 60 ABD doları
 • İptal edilmiş puanların geri getirilmesi: 20 ABD doları
 • Ekstra puan raporları (her bir kurum veya kuruluş başına): Her biri 20 ABD doları
 • Speaking veya Writing Bölümü puanının gözden geçirilmesi: 80 ABD doları
 • Speaking ve Writing Bölümü puanının gözden geçirilmesi: 160 ABD doları
 • Geri dönen ödeme: 20 ABD doları

TOEFL Sınav Tarihlerine Nasıl Bakılır?

Tüm bu incelemenin ardından aklınızda ‘TOEFL ne zaman?’ / ‘TOEFL sınavı ne zaman?’ gibi bir soru oluşmuş olabilir. TOEFL, yıl içinde sıklıkla tekrarlanan bir sınavdır. Neredeyse ayda bir diyebileceğimiz periyotlarla uygulanmaktadır. Önümüzdeki TOEFL tarihlerini inceleyerek bu konuda bir fikir sahibi olabilirsiniz:

Sınav tarihi : 10 Ekim 2020

Postayla Kayıt için Son Tarih: 24 Ağustos 2020

Çevrimiçi Kayıt için Son Tarih: 11 Eylül 2020

 

Sınav tarihi : 14 Kasım 2020

Postayla Kayıt için Son Tarih: 28 Eylül 2020

Çevrimiçi Kayıt için Son Tarih: 16 Ekim 2020

 

Sınav tarihi : 13 Şubat 2021

Postayla Kayıt için Son Tarih: 28 Aralık 2020

Çevrimiçi Kayıt için Son Tarih: 15 Ocak 2021

 

Sınav tarihi : 10 Nisan 2021

Postayla Kayıt için Son Tarih: 22 Şubat 2021

Çevrimiçi Kayıt için Son Tarih: 12 Mart 2021

TOEFL ve IELTS Farkı Nedir?

TOEFL ile ilgili detaylı bilgileri inceledik. Şimdi de bu sınav ile bir diğer popüler İngilizce yeterlilik sınavı IELTS’i karşılaştıralım. Karşılaştırmaya geçmeden önce IELTS ile ilgili bir okuma yapmak isterseniz ‘IELTS Sınav Örnekleri ve IELTS Çıkmış Sorular’ isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

TOEFL ve IELTS sınavlarını farklı başlıklar altında beraberce karşılaştıralım:

Sınav Merkezi

İlk olarak, TOEFL ve IELTS’in hangi ülkeler tarafından uygulandığına bir göz atalım. TOEFL Amerika merkezli bir sınav iken, IELTS İngiltere merkezlidir. Sınavın bir ülke merkezli olması demek, sınavı hazırlayanların bu ülkelerden kişiler olduğu anlamına gelmektedir. TOEFL ve IELTS, her ikisi de tüm dünyada geçerliliğe sahip olsa da, başvuruda bulunduğunuz okul ya da iş yeri eğer bir Avrupa ülkesinde ise, IELTS, bir Amerika ülkesinde ise TOEFL şartı aranma ihtimali oldukça yüksek. Bu da anlaşılabilir bir durum, zira ülkeler, doğal olarak kendi sistemine ve kendi tarzına uygun olan değerlendirmeyi daha güvenilir bulacaktır. Dolayısıyla, hangi sınava girmeniz gerektiğini düşünüyor iseniz, bu noktaya dikkat etmeniz işinizi kolaylaştırabilir. 

Sınavların Oturum Sayısı

IELTS ve TOEFL, oturum sayısı olarak da birbirlerinden farklıdır. TOEFL tek oturumda yapılmaktadır. Aynı günde tüm sınav tamamlanmalıdır. TOEFL içerisindeki Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) bölümleri tek seferde bitirilmek üzere tasarlanmıştır. İngiltere merkezli IELTS ise iki oturumdan oluşmaktadır. İlk oturumda Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) bölümleri tamamlanırken, ikinci oturumda ise Speaking (Konuşma) bölümü tamamlanmaktadır. Katılımcılar ikinci oturumu ilk oturumdan üç gün önce, üç gün sonra veya ikinci oturum ile aynı gün tamamlayabilmektedir. Başvuracağınız iş yeri ya da okul, her iki belgeyi de kabul ediyor ise, size yalnızca sınavı kaç oturumda bitirmek istediğinize karar vermek kalıyor.

Sınavın Türü

İngilizce dil yetkinliğinizi ölçen bu iki sınavın türleri de birbirinden farklıdır. TOEFL standart bir sınav olarak karşımıza çıkarken, IELTS iki farklı formattan oluşmaktadır. TOEFL sonucunuzu ister yeni bir iş için, isterseniz de bir okul başvurusu için kullanın, her iki durumda da tek tip bir sınava girmeniz gerekmektedir. IELTS’de ise, durum biraz daha farklıdır. Sınavın Akademik Modül ve Genel Modul olarak iki farklı türü bulunmaktadır. Sınava akademik amaçlar ile giriyorsanız akademik modülü, bir iş başvurusu, göçmenlik ya da staj başvurusu için girityorsanız da genel modülü tercih etmeniz gerekmektedir. 

Sınavların İçeriği

Başvurduğunuz kurum, özellikle TOEFL sonucu ya da IELTS sonucu istemiyor ise, İngilizce bilginize en yakın sınav tipini tercih etmeniz doğru olacaktır. Bildiğiniz üzere, IELTS İngiltere merkezli bir sınavken, TOEFL Amerika merkezli bir sınavdır. Bu sebeple, IELTS’te İngiliz İngilizcesi (British English) ağırlıklı iken, TOEFL’da Amerikan İngilizcesi (American English) ağırlıktadır. Her iki sınavda da, okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleri bulunuyor olsa da, kelime, aksan ve dil bilgisi noktalarında, İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi’nin ayrıldığı bazı noktalar bulunmaktadır. Sınav esnasında bu durumun size bir engel yaratmasını istemiyor iseniz, duruma uygun bir tercihte bulunmanız doğru olacaktır. 

Puanlama Sistemleri

İki sınavın puanlama sistemleri de tamamen farklıdır. TOEFL ile IELTS’nin puanlama sistemleri birbirinden tamamen ayrıdır. TOEFL’da her bölüm otuz puan üzerinden değerlendirilmektedir. İçeriğinde dört bölüm bulunduğundan, toplamda yüz yirmi puan üzerinden hesaplanmaktadır. Sınav sonucu, bu alınan toplam puandır. IELTS ise, dokuz puan üzerinden değerlendirilmektedir. İçeriğindeki her bölüm dokuzar puan üzerinden hesaplanır ve bu bölümlerin ortalaması size sınav sonucunuzu verir. Bu sınavlarda başarı, kurumdan kuruma göre değişmektedir. Kimi kurumlar beş puanı yeterli görürken, kimileri de yedi puan şartı koymaktadır. 

Sınav Süreleri 

Her iki sınav da amaçları ve bölümleri açısından benzerlikler taşıyor olsa da, süreleri bakımından farklılık gösteriyorlar. Her iki sınav de İngilizce seviyenizi belirliyor, ikisi de temel de aynı bölümlerden oluşuyor, fakat iki sınavın süresi birbirinden oldukça farklı.TOEFl toplamda dört saat sürmektedir. Bilgisayar üzerinden uygulanan bir sınav olması sebebi ile, her reading yani okuma bölümüne ayrı süre verilmektedir. IELTS ise, yaklaşık olarak iki saat kırk beş dakika sürmektedir. TOEFL’ın aksine burada her okumaya farklı süre verilmemektedir. 

Sınav Şekli

Bu iki sınavın uygulanma tarzları da farklıdır. TOEFL yalnızca çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, bilgisayar ortamında online bir biçimde kulaklık ile beraber yapılmaktadır. Katılımcılar, önlerinde bulunan bilgisayar üzerinden karşılarına çıkan çoktan seçmeli soruları yanıtlarlar. IELTS ise, klasik sınav formundadır. Kağıt ve kalem ile yapılmaktadır. Sınav içerisinde, soru – cevap bölümü, eşleştirme bölümü, çoktan seçmeli sorular bölümü ve boşluk doldurma bölümleri bulunmaktadır.

Değerlendirme

Son olarak bu iki sınavın ne şekilde değerlendirildikleri üzerinde durmak istiyoruz. TOEFL ve IELTS sınavlarının değerlendirilmelerinde de büyük bir fark bulunmaktadır. Daha önce de söz ettiğimiz üzere, TOEFL bilgisayar üzerinden tamamlanan bir sınavdır. Bu sebeple, sınavın değerlendirilmesi de bilgisayar üzerinden optik okuma vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Sınavda yalnızca speaking yani konuşma bölümünde hem optik okuma hem de akademisyen değerlendirilmesine başvurulmaktadır. IELTS sınavı ise bildiğiniz gibi kağıt üzerinde yapılan bir sınavdır ve cevaplar tamamen akademisyenler tarafından incelenir ve sonuçlandırılır. 

İngilizce Kelime Ezberlemek Artık Çok Kolay

Uygulamayı Ücretsiz İndir; Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Örnek cümle ve anlamlarını öğren
Hatırlatmalarla pratik yap, kalıcı öğren, unutma
Offline modu ile Internete ihtiyacın olmadan kelime öğren
İngilizce Kelime Öğrenmeye Başla

Recent Content

×
wordly-logo
Wordly İngilizce Öğrenme ve Kelime Ezberleme Uygulaması
Uygulamayı Ücretsiz İndir
Her gün yeni kelimeler telefonuna gelsin
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
تطبيق Wordly لتعلم اللغة الإنجليزية وحفظ المفردات الإنجليزية
تحميل التطبيق مجانا
احصل على كلمات جديدة على هاتفك كل يوم
Uygulamayı İndir
×
wordly-logo
WORDLY ingilis dili öyrənmə və söz əzbərləmə proqramı
Tətbiqi ödənişsiz yüklə
Hər gün yeni sözlər telefonuna gəlsin
Uygulamayı İndir